Ryanair - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
@Thomas Încearcă legacy.ryanair.com


Sent from my mobile phone using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 1 user
@dxb777 - Presupun ca Denis nu a dat o informatie eronata, insa in sistem preturile sunt incarcate de la 01.09.
 
Acum exista.
In 1 sept - 1 nov doar 1 daily, zbor de dimineata, dupa 1 noiembrie si cel de seara. Duminica si luni zborul de seara e in standby.
deci eu definitiv nu o vad si dupa actualizare si în alt browser ...

poate e deisponibila doar pe piata interna :D
[doublepost=1459941182,1459941092][/doublepost]
@Thomas Încearcă legacy.ryanair.com
negative
 
@Thomas Într-adevăr nu este pe site. Cred ca a venit momentul pentru un smartphone


Sent from my mobile phone using Tapatalk
 
Au aparut si pe site tarifele. Parca spuneau ca poti plati si in lei, asta cand se va intampla?

PR-ul Ryanair revine cu clarificari: "Am primit confirmarea ca e din 1 septembrie. In ceea ce privește plata in lei, urmează in perioada imediat următoare." cc @cristi_avb Deci acum putem incepe sa numaram zilele pana la plata in lei. :)
 
  • 👍
Reactions: 1 users
In primele 2 luni, 1 sept - 29 oct, e o singura frecventa TSR-OTP, orar cumva impropriu, 8,50 TSR - 9,55 OTP 10,20 - 11,25 TSR.
Abia de la 1 noiembrie intra cele doua frecvente si cu orarul stiut (plecare 6,50 din TSR respectiv 17,55 din OTP).
Pare cumva mai mult sa tina aeronava in aer, daca tot o aduc :)
 
b9cc60b.jpg

Cam asa arata orarul si rotatiile bazei de la OTP! Dupa cum vedeti punctele marcate cu X,Y sunt viitoare rute neanuntate inca. In cazul celei de a 3-a aeronave este putin ciudat faptul ca vor ramane 2h in OTP, pana la plecarea pe a 2-a frecventa de STN.
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Au bagat Ryanair niste preturi absolut obscene la bagajul de cala. :)
36 Euro pentru un bagaj de 15Kg(48E pntru 20kg) pe ruta OTP - TSR pe 1 septembrie.
La o simpla comparatie Tarom vs Ryanair(20 kg) OTP - TSR 1 Septembrie One Way:
65.19 Euro Tarom
71.99 Euro Ryanair

Deci pe ce se bazeaza Ryanair? Doar pe faima de low cost?
Ori poate au impresia ca or sa umple avioanele cu trafic business... Ma cam indoiesc.
Calatorii business(frecventi) tin foarte mult la anumite chestii, cum ar fi FQT status, mancarica la bord(fie ea si un sanvis cu maioneza...) etc.
Niste distrusi, ce sa mai discutam. Oricum, pentru mine era clar de la inceput ca or sa si-o ia pe ruta asta grav de tot.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
La o simpla comparatie Tarom vs Ryanair(20 kg) OTP - TSR 1 Septembrie One Way:
65.19 Euro Tarom
71.99 Euro Ryanair

Deci pe ce se bazeaza Ryanair? Doar pe faima de low cost?
Pe faima de low cost, pe tarife promo, pe preturi in lei (sa speram), site functional, flexibilitate in alegerea tarifului (am nevoie de bagaj?) si in preturi mai mici (in medie).
 
Au bagat Ryanair niste preturi absolut obscene la bagajul de cala. :)
36 Euro pentru un bagaj de 15Kg(48E pntru 20kg) pe ruta OTP - TSR pe 1 septembrie.
La o simpla comparatie Tarom vs Ryanair(20 kg) OTP - TSR 1 Septembrie One Way:
65.19 Euro Tarom
71.99 Euro Ryanair

Deci pe ce se bazeaza Ryanair? Doar pe faima de low cost?
Ori poate au impresia ca or sa umple avioanele cu trafic business... Ma cam indoiesc.
Calatorii business(frecventi) tin foarte mult la anumite chestii, cum ar fi FQT status, mancarica la bord(fie ea si un sanvis cu maioneza...) etc.
Niste distrusi, ce sa mai discutam. Oricum, pentru mine era clar de la inceput ca or sa si-o ia pe ruta asta grav de tot.
Chill down @bv01 , daca urmaresti cu atentie programul lor " Always gettin' better " vei observa foarte multe imbunatatiri. Chiar acum este o conferinta la DUB unde sunt placut impresionat de noile servicii.
Apropo de ce ai nevoie de bagaj de cala? , cand ai inclus in pretul biletului 2 bagaje de mana mocca, si aici discutam punctual pe exemplul dat de tine : OTP-TSR.
Mai degraba as urechea WIzz, daca as face asta pentru OTP-CLJ. Hai sa pastram o decenta pana la urma.
Ca noutate se vor lansa servicii gen : fast-track pentru destinatiile domestice, auto-check-in, noi servicii biz si leisure unde va exista flexibilitate in schimbarea serviciilor/zborului cu pana la 2h inainte de decolare.
PS: Pana acum numarul rezervarilor a depasit orice asteptari pe OTP-TSR (insider).
 
  • 👍
Reactions: 1 user
@cristi_avb ai sursa in Ryanair? Sunt curios daca inlocuiesc cursa Ovda - Budapesta cu Ovda - Bratislava.
Planuiam o escapada in Sinai si se pare ca nu mai am optiunea unui zbor la Eilat.
 
Parerea mea este ca nu prea au cum sa concureze cu Tarom pe ruta asta. Nu au cu ce...
Probabil vor insista pe preturi de dumping, altfel nu vad prea mult succes in strategia lor.
 
Parerea mea este ca nu prea au cum sa concureze cu Tarom pe ruta asta. Nu au cu ce...
Probabil vor insista pe preturi de dumping, altfel nu vad prea mult succes in strategia lor.
S-ar umfla de ras MOL la citirea comentariului tau, fara sa par exagerat in exprimare.
Si in completare la ce ai scris, ambele vor veni in sprijinul pietelor existente consumatoare pe aceasta ruta.
Daca imi aduc aminte acelasi lucru se discuta in toamna anului trecut de OTP-IAS cu BMS, iar acum nu exista cursa cu LF sub 80%.
 
@cristi_avb
Tin sa precizez ca Blue Air ofera papica si bagaj de cala... Mai un calatabos, un sangerete, 2 kile de sorici etc...
Diferenta MAJORA intre BMS si RYR. Hai sa nu amestecam mere cu mango.