Ryanair - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Inclusiv zborul BGY-TSR de ieri, 22 noiembrie a fost operat de Malta Air. În afară de anunțul de la începutul zborului și placheta de pe scaunul din față cu instrucțiunile în cazul de urgență (brand-uita Malta Air) nu a diferit cu nimic față de zborurile Ryanair de până acuma.
 
Azi am observat ca din nou sunt bazate 3 avioane pe OTP! Știu ca pentru o perioada se redusese capacitatea și erau 2 avioane.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
38d2aa1ab6782c831e6de62d01479736.jpg



Repoziționare! Nu ar fi rău sa existe într-adevăr ruta OTP-BUD!

La noapte sunt 4 avioane pe platforma:

EI-EVG
EI-DYD
EI-EKO
EI-ESS
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
Acum o saptamana am zburat BGY - VLC.

Dupa urcarea in avionul celor de Ryanair, am fost anuntati ca din cauza grevei generale din Franta si a restrictiilor de trafic aerian din zona respectiva, vom mai astepta in parcare cam 20 - 25 minute. Am plecat cu 45 minute intarziere peste ora programata.

In tot acest timp, pe langa noi, au trecut spre decolare avioane de la Ryanair si am observat ca doua din acestea aveau inmatricularea cu 9H-... si SP-...Malta si Polonia ???
 
Da! Sunt subsidiare Ryanair și anume RyanairSun viitoare Buzz cu înmatriculare poloneza și viitoarea Malta Air! Acele avioane cu înmatriculare pe care le-ai văzut vor face parte din viitoarele subsidiare conduse de Ryanair!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Am făcut azi niște rezervări pe ryanair.com și noul site pare efectiv retardat.
Când dai să cauți un zbor, următorul pas este un montaj dubios de widgeturi. Aste absolut neintuitiv.
Nu zic că arată urât, dar funcțional este praf și pulbere.

Asta apare în locul zborurilor disponibile. Ca să ajungi la ele, trebuie să apeși pe Adaugă Zboruri. Penibil.
Eu încă cred că e vorba de o eroare de site.

gsvR7oe.png
 
Ryanair oferă din nou 10% cashback în credit de zbor pentru rezervările la cazare făcute prin intermediul lor.
 
Reactions: 1 user
Da. Numai că pe Trustpilot au nota 1.4 din peste 5000 de reviewuri.
Nu sunt foarte bine legate sistemele lor cu cele ale Hotels.com și ale hotelurilor și se mai fac overbookinguri.
 
Nu știu asta, însă față de Wizz, creditul intră fără probleme. La Wizz... mai cu pauze, mailuri etc etc.
 
Se pare ca baza de la OTP nu scapat de restrangerea activitatii Ryanair ca urmare a lipsei de avo, deoarece in perioada 29.03.2020-01.06.2020 Ryanair va retrage temporar un avion de la baza OTP, deoarece sunt foarte multe zboruri in minus fata de programul de iarna, si anume:

STN: de la 17 scade la 11 zb/sapt (va creste din 01.06 la 14 zb/sapt)
TSR: 16 scade la 10 zb/sapt (va creste la 13 zb/sapt)
CRL: 9 scade la 7 zb/sapt (va creste la 9 zb/sapt)
MXP: 7 scade la 4 zb/sapt (va creste la 5 zb/sapt)
ATH: 7 scade la 4 zb/sapt (va creste la 6 zb/sapt)
TLV: 3 scade la 0 zb/sapt (ruta se va resdechide din iunie, doar cu 2 zb/sapt)
PSR: 2 scade la 0 zb/sapt (ruta care se inchide cu totul)

Total scaderi: minus 25 zboruri

La cresteri ar fi:
BGY de la 5 la 6
PFO de la 2 la 3
SXF de la 7 la 9 (se opereaza cu crew de la baza din Berlin)
posibil sa fi ratata ceva cresteri
Total cresteri + 4zboruri

4-25= minus 21 de rotatii=1 aeronava in minus timp de 2 luni

Retragerea temporara a unui avion de pe OTP a mai avut loc recent, in perioada sept-octombrie 2019.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
Saptamana trecuta am zburat BGY - VLC dar de la Marsilia dupa ce a virat stanga catre Spania, am intrat in nori unde pilotul s-a ratacit si am ajuns la Madrid 😂😂😂😜

Glumesc, nu s-a ratacit...la VLC nu a putut ateriza, nici macar nu s-a putut apropia de aeroport desi a incercat, a facut si o asteptare in apropiere la Sagunt dupa care direct la Madrid.

La Madrid, am ajuns pe la 11.40 AM si in jurul orei 01.00 PM, ne-au urcat in autocar si dupa alte 5 ore pe autostrada am ajuns la VLC unde era plin de alte autocare iar panoul de afisare a sosirilor era plin de " Desviado " / " Deviat ".

Toate astea pentru ca nimerisem in plina " Gloria " furtuna care a devastat in Spania, zona litoralului de la Alicante si pana la Barcelona dar si in insulele Baleare...ce am putut sa vad pe autostrazi, plaje, porturi turistice dar si la televizor...
 
Din programul de vara, se pare ca Ryanair va renunta la ruta OTP-TLV. Lipsa de capacitate din cauza grounding-ului B738 MAX si prea multa competitie pe această ruta.
O vestea buna o reprezintă faptul ca cei de la BlueBird Airways vor opera din nou aceasta ruta din 29.03 chiar in zilele in care trebuia sa opereze Ryanair.

O veste buna de la Ryanair ar fi faptul ca ruta OTP-PSR va fi operata si in programul de vara.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
Boardingpass.ro te rog din când în când mai pune un link și spre acest forum!! Nu e ok sa nu menționezi aproape deloc de acest forum de pe care tu îți faci f multe știri/articole !!

 
  • 👍
Reactions: 5 users