[SBZ] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Ruta noua, a12-a Wizz SBZ-BHX din programul de iarna.
Au scazut frecventa le LTN de la 7 la 5 pt a introduce aceasta ruta.
De asemenea au scazut HAM de la 3 la 2 si au crescut HHN de la 2 la 3.


 
  • 👍
Reactions: 2 users
Sunt multe rute lansate de pe SCV, SBZ, CRA, TSR si GHV. Unele dubioase gen LCA iarna sau ATH. In alte cazuri frecvente cam mari inca din start. Ramane de vazut ce ramane dupa un an...
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Ce sa ramana, gaura in bugetul societatii. Strategia de crestere pare a fi una de tip "trial and error", cu mentiunea ca eroarea e cam mare. Cum bine ai scris mai sus, se vede si din avion ca unele rute sunt cu frecvente prea mari, altele complet nesustenabile.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Primarul Sibiului Astrid Fodor spune că, în ciuda scrisorilor adresate conducerii companiei aeriene Lufthansa, cursele MUC-SBZ nu vor fi reluate prea curând.

 
O oportunitate grozavă pentru Anima Wings care ar putea, dacă au geniu, să intre pe rută. Ar putea să intre și pe Cluj-MUC și TSR-MUC, să înlocuiască zborurile scoase de LH. Și pentru Tarom ar fi fost o oportunitate, dac-ar fi avut avioane... Sau poate Hisky...
Anima Wings ar putea, de exemplu, să bazeze un aparat pe TSR, care să facă 2 MUC pe zi, un Frankfurt și un Stuttgart. La fel la Cluj.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Daca tinem cont de capacitatea si eficienta aeronavelor A220, da exista o oportunitate pentru Animawings de a captura market share spre Germania atita timp cit grupul Lufthansa a decis sa taie destul de drastic capacitata pe relatia cu Romania.

Depinde si foarte mult de cit de adinci au devenit buzunarele Animawings dupa ultimele sale partenariate anuntate in mass-meedia.

Mai departe, depinde de evolutia pretului combustibilui de aviatie in piata si dinamica situatiei geo-politice cu care se confrunta Europa.

Asta ca sa nu mai mentionez inflatia adinca cu care se comfrunta Romania, lipsa de joburi, concedierile agresive, reducerile salariale, cresterea TVA, deficitul bugetar, criza de guvern, criza judiciara, etc.

Ca sa concluzionez,, nu cred ca este chiar momentul potrivit pentru luarea unor decizii riscante in orice domeniu de activitate in Romania (cu atit mai putin in sectorul aviatiei comerciale) pina cind praful foarte dens din aer se v-a aseza intr-un final pe mobila.

Asadar momentan, "statul pe gard" este inalt recomandat !

.
 
  • 👍
Reactions: 1 user