Scoala de aviatie

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Dar totusi am ramas cu o nelamurire, am o oferta de la RAS Tuzla care include absolut tot, este denumita ATPL modular si costa cat este la SSAvC ATPL integrat.
 
Dar totusi am ramas cu o nelamurire, am o oferta de la RAS Tuzla care include absolut tot, este denumita ATPL modular si costa cat este la SSAvC ATPL integrat.
din ce am inteles eu pana acum, diferenta intre integrat si modular e ca la integrat e o anumita oridine, o planificare, pe cand la modular il faci in ritmul care iti convine tie. daca tragi linie la sfarsit, ca si continut si rezultat ele sunt identice.
 
Are cineva material de studiu pentru ATPL? Teoretic in martie ar trebui sa incep integratul. As vrea sa ma apuc de pe acum de invatat cate ceva. Daca are cineva una din materiile de inceput, as fi tare recunoascator.
Multumesc :)
 
Are cineva material de studiu pentru ATPL? Teoretic in martie ar trebui sa incep integratul. As vrea sa ma apuc de pe acum de invatat cate ceva. Daca are cineva una din materiile de inceput, as fi tare recunoascator.
Multumesc :)

Trebuie sa incepi cu PPL.

Incepi la SSAvC pana la urma?

Eu am inceput ca si teorie cu:

Legislatie aeronautica si proceduri ATC - 10 ore
Cunoasterea generala a aeronavei - 18 ore
Comunicatii - 10 ore
Proceduri operationale - 6 ore
Performante si planificarea zborului - 8 ore
Navigatie - 16 ore
Performante umane - 6 ore
Principiile zborului - 14 ore
Meteorologie - 14 ore

Total 102 ore
 
Trebuie sa incepi cu PPL.

Incepi la SSAvC pana la urma?

Eu am inceput ca si teorie cu:

Legislatie aeronautica si proceduri ATC - 10 ore
Cunoasterea generala a aeronavei - 18 ore
Comunicatii - 10 ore
Proceduri operationale - 6 ore
Performante si planificarea zborului - 8 ore
Navigatie - 16 ore
Performante umane - 6 ore
Principiile zborului - 14 ore
Meteorologie - 14 ore

Total 102 ore
Post automatically merged:

Salut! Daca pici examenele ppl la aeroclub, de cate ori poti sa le mai dai?
 
Post automatically merged:

Salut! Daca pici examenele ppl la aeroclub, de cate ori poti sa le mai dai?

Salutare,

Nu stiu sa iti spun, nu a fost cazul...

Imi cer scuze ca raspund mai greu...am zburat deja de 3 ori anul acesta, vremea a tinut cu noi! :D
 
  • 👍
Reactions: 1 user