[SCV] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Impresionanta evolutia de la SCV ...

Daca ramâne totul asa cum este planificat, în orarul de iarna duminica va fi cea mai aglomerata zi în ceea ce priveste numarul de curse pe zi (11 - record pentru SCV):

05:20 ROT 810 OTP
10:20 RYR 879 VIE
11:50 WUK 3605 LTN
12:40 RYR 6798 MAN
14:00 ROT 808 OTP
14:15 BUR 703 HRG
16:50 WZZ 4692 DTM
17:45 ROT 3763 HRG
20:05 WZZ 3611 CIA
20:15 WZZ 3607 BGY
22:10 RYR 5979 BGY

Dar adevarata nebunie o vom vedea în ziua de luni în intervalul 10:35-12:00 (pâna când o fi gata terminalul nou vor trebui probabil sa instaleze ceva corturi):

10:35 FR 5941 CRL
11:20 TB 3752 BRU
11:25 FR 5979 BGY
11:55 W9 3605 LTN
11:45 W6 3613 BLQ
12:00 W9 5906 DSA

Capacitatea totala a acestor zboruri este de aproximativ 1.100 de locuri, la un LF de 80% ar fi deci aproximativ 900 de persoane în acelasi timp în terminal, cam de 4 ori capacitatea de procesare/ora ... :eusa_doh:
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Aeroportul din Suceava ar trebui demolat complet sau limitat la un zbor la 4 ore. Vineri au fost 3 zboruri în interval de 2h și a fost pur și simplu horror... în zona porților de îmbarcare au loc fără să stea îngrămădiți vreo 150 pax... un sfert dintre ei ar avea loc pe scaune.

Îmbarcarea e de fapt un pre-boarding spre un container, apoi se face îmbarcarea propriu zisă.

Vineri dimineață zborul TUI avea plecare la 10:20 și la 10:25 trebuia să plece și RYR, însă e doar o poartă de îmbarcare. Din fericire zborul RYR a avut întârziere și a aterizat doar când am plecat cu TUI, altfel habar nu am cum îmbarcau două zboruri în același timp.

La zona sosiri e din nou un container, însă nu cred că au loc în el 180 pax fără să se înghesuie. Dacă debarcă două zboruri în același timp pax ar trebui să aștepte pe apron, mă gândesc. Mai ales că intrarea în țară pentru zborurile din extern se realizează mai încet pentru că pasagerilor trebuie să le fie verificate documentele.

La „terminalul” nou nu se lucrează, e liniște și pace. SCV e cel mai jalnic aeroport din RO pe care l-am vizitat (nu am ajuns încă la TCE, TGM, CRA și ARW).
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Aeroportul din Suceava ar trebui demolat complet sau limitat la un zbor la 4 ore. Vineri au fost 3 zboruri în interval de 2h și a fost pur și simplu horror... în zona porților de îmbarcare au loc fără să stea îngrămădiți vreo 150 pax... un sfert dintre ei ar avea loc pe scaune.

Îmbarcarea e de fapt un pre-boarding spre un container, apoi se face îmbarcarea propriu zisă.

Vineri dimineață zborul TUI avea plecare la 10:20 și la 10:25 trebuia să plece și RYR, însă e doar o poartă de îmbarcare. Din fericire zborul RYR a avut întârziere și a aterizat doar când am plecat cu TUI, altfel habar nu am cum îmbarcau două zboruri în același timp.

La zona sosiri e din nou un container, însă nu cred că au loc în el 180 pax fără să se înghesuie. Dacă debarcă două zboruri în același timp pax ar trebui să aștepte pe apron, mă gândesc. Mai ales că intrarea în țară pentru zborurile din extern se realizează mai încet pentru că pasagerilor trebuie să le fie verificate documentele.

La „terminalul” nou nu se lucrează, e liniște și pace. SCV e cel mai jalnic aeroport din RO pe care l-am vizitat (nu am ajuns încă la TCE, TGM, CRA și ARW).
Situația semnalată e cea reală. Dar ,nu s-ar fi ajuns aici dacă firma care a câștigat contractul legat de T2 , ar fi respectat termenul de finalizare , cel din 2020 sau cel târziu primavara lui 2021 . Dar nu a fost așa , au subcontractat, nu au plătit, deși aveau efectuate plățile la zi din partea beneficiarului . Iar acum e totul în aer , în condițiile în care mai aveau 10 % din lucrare .
Trebuia ruptă pisica mai demult , iar T2 era terminat , iar situația provizorie legată de containere ar fi dispărut. Cât despre alte aspecte legate de organizare , da , ar fi multe de spus ... Dar până la demolare ... e mult prea mult spus .
Dacă nu ar fi existat ambiții politice de neînțeles, cel mai ușor era de pus în practică un T2 în actualul Centru Economic Bucovina de lângă aeroport . Dar nu s-a vrut ...
 
Era la mintea cocosului ca aceste dublari, triplari nu au cum sa reziste. Nu prea rezista ele, mai ales in pandemie, pe TSR, CLJ sau IAS.
Ramane de vazut cine intre WZZ si RYR clipeste primul, ca nu vor face nici aia pierderi la greu la infinit.
 
Se pare ca WZZ renunta la ruta SCV-CRL.

Ramane Ryanair, dupa ce TUI renuntase la ruta SCV-BRU cand au intrat cele 2 companii low-cost.
 
Două avioane din India la Suceava să preia studenți indieni plecați din Ucraina.

aeroport-suceava-tarom-avion-indigo.png

sursa : www.newsbucovina.ro

Ne așteptăm la peste 2000 de pasageri la îmbarcare și 900 la debarcare

avion-aeroport-1068x578-jpg.webp

sursa: www.newsbucovina.ro
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Stie cineva daca sau facut repatrieri cu jeturi mici de la Suceava si Iasi ? Am vazut zilele astea o mare afluenta de jeturi mici in zona.
 
27.02.2022:

* SX-AQG /C56X/ Panellenic Airlines : LOWW-LRSV-LEGE.
* LZ-ASR / P180 / Aviostar : LBSF-LRSV-LCLK.
* YU-BZZ / C550 / AirPink : LYBE-LRSV-LCLK.
*OO-MLG / C56X / LuxAviation: EBBR-LRSV-LRBS

28.02.2022:

*YU-PNK / C560XL/ AirPink: LYBE-LRSV-LFMN.
*LZ-ASR / P180 / Aviostar: LBSF-LRSV-LCLK..

01.03.2022:

*HA-FIT / C501 / JetStream: EPWA-LRSV-EDDK.
*D-CROG / E55P/Air Hamburg: LEGE-LRSV-LIMC.

02.03.2022:

* 4X-CMC / C560 / LLBG-LRSV-LLBG.
* I-OUNI / F900 / Aeronautica/ LIRA-LRSV-EPLB.
* YU-SXX / C550 / AirPink / LYBE-LRSV-LCPH.
* HA-SCU / C650 / JetStream/ LHBP-LRSV-LCLK.
 
Sincer si eu m-am intrebat ce e cu atatea jet-uri mici la IAS…am vazut masini mai scumpe de Ucraina prin oras, dar parca nu erau chiar de private jet.
 
Sincer si eu m-am intrebat ce e cu atatea jet-uri mici la IAS…am vazut masini mai scumpe de Ucraina prin oras, dar parca nu erau chiar de private jet.
Cateva dintre aceste jet-uri au adus "personalitati", care au mers in vizita in vama. Sunt articole cu Andreea Marin (ambasador Unicef Romania) care s-a dus cu Unicef in Vama Siret. A mai fost ambasadorul UK in Romania, zilele trecute.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Dupa rutele spre DSA, CRL se pare ca Wizz renunta si la VIE de pe SCV.

In S22 pe SCV
- WIZZ 6 rute- 21 WF
- RYR 7 rute- 20 WF
 
Reactions: 1 user
Nu este un caz singular. Am citit ca si la CRA renunta la cele 3 rute pe care se laudau ca le reia din vara catre BCN, CLR si BVA