Se poate zbura ULM cu PPL?

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

waverider

New Member
Feb 20, 2023
4
0
1
43
Cluj-Napoca
Salut,

In Romania ai voie sa zburi un avion utrausor (ULM) cu o licenta PPL?
Sau, chiar daca ai PPL, trebuie sa faci si LAPL pentru a zbura un ULM?
 
Nu se poate zbura ca pilot ULM cu licenta PPL sau LAPL, trebuie licenta de pilot ULM care se poate obtine, in conditiile detinerii uneia din celelalte licente, efectuand trei ore de pregatire practica si promovand examenul normal pentru piloti ULM novici. Suntem in Romania!
 
Mulțumesc.

Credeam că ULM și LAPL sunt același lucru. Care sunt diferențele?

La ULM sau la LAPL exista ceva limitări la zbor international?
 
Mai degraba compari LAPL cu PPL, e o varianta mai ... light a acestuia. Nu cred ca exista diferenta intre acestea in privinta zborurilor internationale, adica cu traversarea de frontiere nationale.
ULM-ul, fiind licenta nationala cu prevederi diferite in fiecare stat, este limitat destul de drastic, vezi MLA flying in Europe – European Microlight Federation.
Se pare ca in ultima vreme, in urma acceptarii diferite a limitei greutatii maxime la decolare a aeronavelor de pana la 600kg, situatia s-a inrautatit (Franta, ca exemplu).
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Și puteți va rog sa îmi spuneți detaliat cum se face diferența între:

1. avioane care se zboară cu PPL
2. care se zboară cu LAPL
3. care se zboară cu ULM

Pe langa MTOW, care poate fi 600 kg pentru toate 3.

Mulțumesc mult.
 
Asta-i destul de dificil, mai degraba incearca sa gasesti privilegiile date de fiecare licenta in parte.
De exemplu, cu EASA PPL poti zbura avioane certificate cu MTOW de 5700 kg, EASA LAPL doar pana in 2000 kg si in total 4 persoane, doar VFR.
ULM national doar aeronave definite ca ULM, biloc max.
O diferenta importanta este ca aeronavele ULM nu detin certificat de navigabilitate, de unde o serie de limitari in operare (cum ar fi interzis zborul peste localitati).
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Din câte îmi dau seama prin Europa și România se vând în principal avioane second necertificate (ULM?).

Cum pot sa îmi dau seama dintr-un anunț de vanzare daca avionul se poate folosi cu PPL? După marca, model, MTOW cred că nu poți să îți dai seama.
 
Ba poti, daca iti dai un pic silinta sa te informezi.
Altfel, intra pe planecheck.com si cauta in anunturi acronimul "ARC" = "airworthiness review certificate".
 
  • 👍
Reactions: 1 user