• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Matei

New Member
Oct 10, 2017
2
0
1
19
iasi
Buna ziua ! Doresc sa ajung pilot de linie si as dori sa fac scoala de zbor in tara deoarece voi face si facultatea tot aici . Avand in vedere acestea ma intereseaza in special Ssavc si Ras Tuzla , intrucat ambele au costuri destul de apropiate as dori sa va intreb pe care o recomandati ca fiind mai buna ?

46Pilot

Member
Feb 16, 2013
52
34
18
Salut Matei,

Daca esti din Bucuresti, sau iti e mai usor sa stai in Bucuresti, atunci propunerea mea ar fi SSAvC. Daca nu esti legat de Bucuresti, atunci iti recomand cu toata caldura RAS Tuzla, din toate punctele de vedere.

• 👍
Reactions: 1 user

Matei

New Member
Oct 10, 2017
2
0
1
19
iasi
Salut Matei,

Daca esti din Bucuresti, sau iti e mai usor sa stai in Bucuresti, atunci propunerea mea ar fi SSAvC. Daca nu esti legat de Bucuresti, atunci iti recomand cu toata caldura RAS Tuzla, din toate punctele de vedere.
Salut si multumesc pentru raspuns ! Daca tot ati fost acolo aveti cumva idee si unde as putea gasi o cazare la un pret rezonabil (ma refer la Tuzla) ?

46Pilot

Member
Feb 16, 2013
52
34
18
Eu am fost acolo acum cativa ani, nu mai stiu cum e acum. Pe atunci, avea chiar scoala o facilitate de cazare, acum nu mai e posibila, din cate am auzit. Daca te grabesti cu inceperea scolii, pana sa se deschida sezonul estival, ai mari sanse sa negociezi la pensiunile din zona (Eforie Nord/Sud sau Costinesti) sa iti ofere un pret bun si pe perioada verii, daca stai o perioada mai lunga la ei fara intrerupere.

Florinlucu

New Member
Oct 10, 2017
4
0
1
București
Salutare.
Am aceeasi dilemă referitoare la alegerea școlii de aviație, iar pe platformele de specialitate am citit diverse opinii despre importanța scolii absolvite.
Pentru cei care au participat deja la interviuri de angajare sau au mai multe date pe aceasta temă:
- cat de importantă este școala absolvită?
- cum sunt văzute SSAvC și RAS?
- merită să investești într-o școală din afara României (Fly in Spain pare o alternativa interesantă)?
- angajatorii fac diferențe (in sens negativ) intre absolvenții de ATPL modular sau integrat?
Mersi!

Jul 3, 2013
189
24
18
Nu fac parte din breasla asta dar daca sunt angajatori care fac astfel de diferente inseamna ca nu faci cu ei nici o afacere in final! Pana la urma trebuie sa ai la dosar cele necesare si angajatorul sa te testeze dupa criteriile sale, nu dupa povesti.

OOVNI

Well-Known Member
fly-ra 2017
Feb 28, 2012
1,152
666
113
26
LFML
www.airliners.net
Flightdiary
My fr24 profile
Nu pot detalia foarte mult, eu de-abia am terminat scoala. Stiu ca SSAVC si RAS sunt vazute binisor si ai sanse bune de job dupa (de vazut cat va mai dura aceasta perioada buna pt angajare, pariul meu e ca nu mai mult de 1-2 ani). Bineinteles numele scolii conteaza pentru ca primul lucru cu care vei aplica va fi CV-ul.

Nu iti recomand o scoala din vestul Europei pentru ca vei plati dublu sau chiar triplu pentru ATPL, plus cazare si costuri de viata mai mari. Daca vrei totusi o experienta in strainatate ai scoli OK in Europa de Est la acelasi pret ca SSAVC sau RAS.

Ryn

New Member
Mar 23, 2018
1
0
1
36
Romania
Salut OOVNI !

Imi poti lasa un email te rog. Vreau sa te intreb mai multe lucruri inclusiv legat de niste carti pe care le vindeai dar nu am putut da reply pe acel forum. Multumesc !