Ssavc sau Ras Tuzla ?

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Matei

New Member
Oct 10, 2017
2
0
1
24
iasi
Buna ziua ! Doresc sa ajung pilot de linie si as dori sa fac scoala de zbor in tara deoarece voi face si facultatea tot aici . Avand in vedere acestea ma intereseaza in special Ssavc si Ras Tuzla , intrucat ambele au costuri destul de apropiate as dori sa va intreb pe care o recomandati ca fiind mai buna ?
 
Salut Matei,

Daca esti din Bucuresti, sau iti e mai usor sa stai in Bucuresti, atunci propunerea mea ar fi SSAvC. Daca nu esti legat de Bucuresti, atunci iti recomand cu toata caldura RAS Tuzla, din toate punctele de vedere.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Salut Matei,

Daca esti din Bucuresti, sau iti e mai usor sa stai in Bucuresti, atunci propunerea mea ar fi SSAvC. Daca nu esti legat de Bucuresti, atunci iti recomand cu toata caldura RAS Tuzla, din toate punctele de vedere.

Salut si multumesc pentru raspuns ! Daca tot ati fost acolo aveti cumva idee si unde as putea gasi o cazare la un pret rezonabil (ma refer la Tuzla) ?
 
Eu am fost acolo acum cativa ani, nu mai stiu cum e acum. Pe atunci, avea chiar scoala o facilitate de cazare, acum nu mai e posibila, din cate am auzit. Daca te grabesti cu inceperea scolii, pana sa se deschida sezonul estival, ai mari sanse sa negociezi la pensiunile din zona (Eforie Nord/Sud sau Costinesti) sa iti ofere un pret bun si pe perioada verii, daca stai o perioada mai lunga la ei fara intrerupere.
 
Salutare.
Am aceeasi dilemă referitoare la alegerea școlii de aviație, iar pe platformele de specialitate am citit diverse opinii despre importanța scolii absolvite.
Pentru cei care au participat deja la interviuri de angajare sau au mai multe date pe aceasta temă:
- cat de importantă este școala absolvită?
- cum sunt văzute SSAvC și RAS?
- merită să investești într-o școală din afara României (Fly in Spain pare o alternativa interesantă)?
- angajatorii fac diferențe (in sens negativ) intre absolvenții de ATPL modular sau integrat?
Mersi!
 
Nu fac parte din breasla asta dar daca sunt angajatori care fac astfel de diferente inseamna ca nu faci cu ei nici o afacere in final! Pana la urma trebuie sa ai la dosar cele necesare si angajatorul sa te testeze dupa criteriile sale, nu dupa povesti.
 
Nu pot detalia foarte mult, eu de-abia am terminat scoala. Stiu ca SSAVC si RAS sunt vazute binisor si ai sanse bune de job dupa (de vazut cat va mai dura aceasta perioada buna pt angajare, pariul meu e ca nu mai mult de 1-2 ani). Bineinteles numele scolii conteaza pentru ca primul lucru cu care vei aplica va fi CV-ul.

Nu iti recomand o scoala din vestul Europei pentru ca vei plati dublu sau chiar triplu pentru ATPL, plus cazare si costuri de viata mai mari. Daca vrei totusi o experienta in strainatate ai scoli OK in Europa de Est la acelasi pret ca SSAVC sau RAS.
 
Salutare tuturor, am avut in plan demult sa scriu o parere despre acest subiect, mai ales ca multa lume nu stie care sunt criteriile de a alege o scoala de aviatie mai ales cand nu cunosti pe cineva din domeniu. Asadar dupa ce am reusit sa termin complet cursul de ATPL, la 2 scoli diferite (prima parte destul de scurta PPL, 40h acumulare la RAS Tuzla iar restul cursurilor la SSAvC) pot spune ca in momentul de fata SSAvC este de departe in fata a cam oricarei scoli din orice punct de vedere. Asta desigur nu inseamna ca nu are minusurile ei, fiind totusi o institutie a statului unde angajatii nu isi dau silinta atat de mult. In primul rand, ceea ce mi s-a parut diferit fata de Tuzla a fost ca lucrurile la SSAvC erau putin mai organizate, mai avansate, scoala fiind totusi amplasata pe un aeroport international ecipat cu 2 piste ILS/NDB, unde poti practica in voie procedurile de la modulele de IR, dar si simulatoarele care, desi unul din ele mai vechi nu au avut defectiuni niciodata pe perioada cursurilor mele, deci nu pot sa ma plang. Cat despre Tuzla, de acolo am avut un gust destul de amar dat fiind faptul ca am pierdut si un depozit de 1500E, asta pentru cei care nu stiu inca se deduce la inceput si nu iti va mai fi inapoiat daca te razgandesti ulterior, o tactica as spune dar sa trecem peste. Pe langa asta, pistele si taxi lane-urile aici sunt de iarba, iar data fiind locatia aproape de mare, excluzand perioada de vara in sezonul rece este o adevarata provocare sa legi vreun curs sau pana si acumulare aici (am facut 6 ore de acumulare intr-o iarna intreaga in care am stat non stop acolo), plus costurile de acomodare ridicate, desi nu ai crede, dar cateodata poate ajunge mult peste costurile de a sta in Bucuresti de exemplu, daca adaugam si drumurile lungi, asta in cazul in care nu esti norocosul care locuieste in Constanta.
In concluzie, dat fiind si pretul mai scazut, si facilitatile net superioare, as spune ca pentru Romania SSAvC este una din cele mai bune alegeri, desigur cel mai bine este sa parcurgeti un tur al scolilor unde sa decideti singuri care se potriveste cel mai bine nevoilor voastre.
Sper ca am reusit sa va fiu de ajutor, bafta tuturor !
 
  • 👍
Reactions: 3 users