• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,578
1,657
113
53
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
nu este legat de structura dar n-am avut chef sa descid un topi nou.

de câteva saptamâni userii acestui forum sunt foarte activi si de foarte multe ori sunt peste 10 membrii prezenti pe forum în acelasi timp (Zsolt probabil ar putea veni cu statistici în acest sens, eu vorbes doar din burta).

îmi pare bine si ma bucur ca aceasta comunitate virtuala "traieste" :)

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,631
2,128
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile

Aug 4, 2014
1,298
418
113
NEAR A WHITE FLUFFY CLOUD
@Zsolt - daca citesc eu bine: cei citi sintem - sintem mai activi pe threadurile ce exista.
in schimb nu prea avem new-commeri... si nu creem threaduri noi.

Last edited:

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,631
2,128
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Ai dreptate, prea putine threaduri si membri noi.
Din pacate nu mai prea suntem prezenti pe retelele de socializare, nu suntem "blogeri", deci nu cream efectul "wow" care sa aduca public.

Numarul total de afisari pe luna este de peste 77.000, totalul de vizitatori unici sare de 2.500, in peste 14.000 de sesiuni.
Vizitatori avem de prin toate colturile lumii si din toate domeniile.

Daca aveti idei cum am putea creste numarul de membri si postari/discutii noi, va rugam sa ne anuntati.
Ar fi bine sa putem organiza si ceva concursuri, insa fara o participare externa nu avem cum sa ne descurcam. Din reclamele afisate abia ca ne putem plati licentele si hostingul.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,631
2,128
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Am preferat statistica zilnica vs saptamanala. Este mai interesanta.

Last edited:

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
3,922
780
113
cluj napoca
Nu stiu daca publicul "spontan" ar fi interesat de tematica.. cel mai probabil rezultatul ar fi un thread cu injuraturi la adresa companiilor in cazul celei mai mici intirzieri a unei curse.

Daca e nevoie de mai multe bannere, nu cred ca e o problema pentru membrii.

Todd is Back

Active Member
Feb 22, 2012
883
170
43
Langley Canada
nu suntem "blogeri", deci nu cream efectul "wow" care sa aduca public.
cel mai probabil rezultatul ar fi un thread cu injuraturi la adresa companiilor in cazul celei mai mici intirzieri a unei curse.
Din punctul de vedere al valorii contributiilor membrilor actuali, eu zic ca stam bine, o diluare cu prea multi "wannabe" vorba lui oldblueeyes, ar conduce rapid la scaderea calitatii acestui forum. In schimb poate ar fii de preferat, eventual, invitatii personale trimise via e-mail unor contributori de valoare care posteaza pe forumuri similare paralele.

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
3,922
780
113
cluj napoca
Apropos, daca vrei sa atragem si trafic semnificativ, atunci ar trebui sa impartim siteul in doua.

O parte a siteului ar fi ceva la genul "Extended trip reports".. daca vrei asa cu informatii despre destinatiile de la care se poate zbura din Romania... ar targeta publicul larg.

O a doua parte (poate mai mica, doar pt insideri) ar fi forumul actual.

Stiu ca pina la urma ar suna ca un piggy back pe o structura generala, dar de ce nu? E doar o parere, nu stiu cum considera ceilalti.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,631
2,128
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Trebuie sa facem un brainsorming, curand. Cand ii dam drumu` la conturile cu plata, vor vorbi alta limba :) Detalii aici -> Probleme cu forumul

Klausenburg

Well-Known Member
Nov 30, 2015
1,079
367
83
33
Cluj-Napoca
Inteleg motivatia, dar nu cred ca paid accounts e o idee buna, daca forumul vrea sa creasca. Din contra, numarul ar putea sa scada.

In fine, un bun model de crestere este oferit de Skyscrapercity.com . De la un forum olandez de nisa, a crescut la 900k de membri . Acolo sunt membru inca de dinainte de aparitia sectiunii romanesti (cand tot SE Europei era la gramada), si am vazut cum a crescut mare, in prezent continand peste 500k de postari. De asemenea, desi calitatea s-a diluat intr-anumită măsură, SSC Romania practic a născut alte 2 forumuri: Peundemerg.ro si Construim România; fiecare cu câte o asociație...

Cred că pentru a creste, Fly-ra ar trebui să adauge sectiuni în alte limbi (pentru inceput engleză si eventual maghiară/germană). Intradevar, pentru inceput acestea vor trebui sustinute puternic de membrii actuali, dar în timp ar da rezultate.

Ce mi se pare îngrijorător aici e că fly-ra tinde tot mai mult să devină un club inchis, în care un anumit nivel de cunostinte se impune, altfel orice nou membru fiind tratat cu superioritate si uneori chiar cu arogantă de ceilalti. Chit că sunt convins că multe cunostinte în aviatie nu inseamna si multe cunostinte în ce privește mobilitatea în general de exemplu. Sau demografia, sau etc. Faptul că FLY-RA nu a reusit să stârnească interesul unor comentatori de valoare din alte parti spune ceva (chiar dacă stiu de el, sau chiar au cont deja aici - dar preferă să nu contribuie). Exista de asemenea destui intersati de domeniu, care încă nu au o bază de cunostinte si care cu siguranță nu ar veni aici să se plângă de operatori aerieni, sau chestii de genul. Dar trebuie atrasi, si respectati.

Pentru mine e simplu, dacă nu voi mai avea acces la discutiile care mă interesează decât contra cost, prezenta mea aici se va încheia. Intradevar, nu pot să mă laud cu contributia mea aici. Unii probabil ar spune: "good ridance, măcar nivelul discutiilor rămâne ridicat, etc". Dar problema ar fi că eu reprezint genul de persoane care ar trebui atrasi aici, dacă fly-ra vrea să crească si să devină sustenabil. In fine, vorbit despre mine doar ca exemplu...

Last edited:

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,631
2,128
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
@Klausenburg nu s-a zis nimic de pay only. Doar cei care vor sa plateasca, sunt bineveniti, si acestia vor primi unele privilegii de genul:
- fara reclame
- un banner sub username
- eventual posibilitatea de schimbare username
- eventual o zona dedicata doar lor
- etc

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,439
690
113
53
CRAIOVA
@Klausenburg eu sunt membru al acestui forum din 2012. Nu posed cunostinte din domeniul aviatiei si pot sa iti marturisesc ca NIMENI NU M-A TRATAT DE SUS. Tot timpul am fost "Povatuit" de membrii staffului, chiar si prin discutii private! Am invatat si mai am de invatat, o recunosc!!

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,578
1,657
113
53
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
@Klausenburg

Legat de comparatia cu SSC si ideea de a avea sectiuni si în alte limbi, avem o sectiune în Limba engelza care însa nu prea este frecventata. Asta poate si pentru ca nu este ambitia noastra a administatorilor de a deveni neaparat ceva de genul SSC. Pentru asta noi toti suntem prea implicati si în alte "proiecte" ... adica vietile noastre personale, job-urile pe care le avem etc.

Forumul acesta nu a fost gândit sa "produca" si nici sa fie un fel de "lider de opinie" în domeniul transportului aerian românesc. Ideea a fost de a avea un loc comun de discutii unde acestea sa se poata duce cât mai liber posibil (în primul rând si critic, dar constructiv), fara a tine cont de tot felul de obligatii sau restrictii. De aceea multi dintre noi am si plecat de pe rospotters, deoarece acolo nu se putea face acest lucru. În parte si din motive obiective ... se stie ca în Romania înca este destul de dificil de practicat hobby-ul de spotting iar prin discutii critice la adresa uneor directori sau adimistratii de aeroporturi sau ale companiilor aeriene se periclita practicarea acelui hobby.

Am avut la un momet dat si propunerea din partea unei companii aeriene de a încheia o colaborare. Sigur, asta probabil ne-ar fi adus ceva venituri (de ex. reclama pe site) sau anumite avantaje de genul unor preturi promotionale la bilete sau chiar gratuitati, de invitatii sau acreditari pentru anumite evenimente ale companiei respective, dar am refuzat. Tocmai din motivele de a nu ne crea obligatii, de putea ramâne o platforma pentru discutii libere.

Si multumesc pentru atentionarea legat de o tendinta spre un "cerc închis", sper din tot sufletul sa nu se ajunga astfel. Stiu la ce te referi concret, si dealtfel am si rugat userul respectiv sa-si revizuiasca un pic atitudinea. Dar într-un forum public liber, în afara de jigniri eu consider, ca trebuie tolerat în principiu orice, trebuie tolerate pâna la un punct si atitudini care pentru unii apar ca neproductive, trebuie sa acceptam si persoane de care poate nu ne place.

Asta este dupa opinia mea uns din definitiile de baza ale libertatii de exprimare, ale democratiei:

I disapprove of what you say, but I will defend to the death your right to say it
În ceea ce priveste atragerea de comentatori de valoare din alte parti, îmi pare rau ca este asa (daca este asa), dar nu vad ce ar trebui sa facem noi pentru a-i atrage. Da, din când în când mai citesc si eu pe SSC si acolo la sectia de aviatie mai sunt câtiva care scriu foarte fondat si bine argumentat si care nu posteaza si aici. Pe undeva pacat, dar asta este. Neavând nici un interes financiar sau profesional deosebit în acest forum nici nu consider ca ar fi oportune si nici nu stiu cine sa se ocupe de "actiuni de recrutare" de noi membrii. Cine vine, e bine venit si asta indiferent de pregatirea sau cunostiintele pe care le are.

Pâna acuma acest forum este sustinut financiar exclusiv de administratori (în special de @TotalGruv), partea de informatica este sustinuta în timpul lui liber de catre @Zsolt eu fiind mai mult cu sufletul si discutiile.

Pentru anumite chestii (hosting, softuri etc.) din când în când însa mai este nevoie de ceva bani în plus si de aceea si pentru ca unii membrii s-au aratat interesati sa sustina si financiar aceasta platforma, ne-am gândit sa introducem un concept de "Premium-Membership" (contra cost) pentru a ne putea dezvolta independent de constrângeri impuse de reclame, Google-adds etc.

Stim cu totii ca nimic nu este "gratuit" în lumea de azi, cineva tot plateste, nu?

Noi aici pe cât posibil nu dorim sa fim produsul nimanui care sa fie vândut ... ;)

Mie personal nu-mi plac deloc reclamele pe forumuri sau site-uri deci folosesc add-blocker ... dar pe de alta parte înteleg, ca cineva tot trebuie sa plateasca anumite treburi. Si daca toti gândesc ca mine, atunci ar ramâne ca doar noi cei din administratie sa nu ne investim doar timpul liber dar si banii în continuare ca si pâna acuma. Am facut-o ani de-a rândul cu mare placere si pasiune, dar cu mare placere primim si pe altii sa ni se alature. Singura conditie: sa nu impuna conditii

De aici ideea, ca cei care gândesc ca mine, sa-si faca un cont de Premium Membership contra cost si care atunci vor fi scutiti de reclame. Ne mai gândim daca în afara de asta sa mai oferim niste facilitati în plus si care ar putea fi acelea.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,631
2,128
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile

tavi

Wizz Air Biggest Fan... Ever LOL
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
4,765
1,505
113
Brasov
www.fotocity.ro
Sa-nteleg ca spike-ul ala e legat de Ryanair?

Sent from my mobile phone using Tapatalk

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,631
2,128
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Exact.

AIR06

Moderator
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
2,686
1,185
113
Constanta
Imi pare bine ca interesul fata de BMS a crescut . Era o vreme cand eu intrebam si tot eu imi raspundeam pe threadul BMS. :argue:

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,631
2,128
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics