• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Statistici - discutii

lagrange

Well-Known Member
În perioada 23 – 26 august, în stațiunea Venus, are loc ședința Directorilor Generali ai Aeroporturilor din România plus invitați din industie

Cateva declaratii ale unor participanti:

David Ciceo (Președintele Asociației Aeroporturilor din RO):,, Pentru 2021 avem o scădere pe primul semestru de aproximativ 70% față de 2019 – 2019, este un an de referință pentru că a fost o activitate obișnuită . Speram ca valul 4 care se preconizează să nu afecteze foarte mult aviația, ne așteptam ca anul acesta sa avem peste 10 milioane de pasageri.Totuși e o scădere pe întreg anul de aproximativ 50% față de 2019”,

Calculata la 10 milioane de pasageri estimați scăderea ar fi de 57% pt ca in anul 2019 au fost peste 23,2 mil pasageri, acum formularea peste 10 milioane pot sa fie 10,1 milioane de pasageri sau poate sa fie 12 milioane de pasageri, bine dl. Ciceo nu a estimat rezonabil nici pasageri de pe Aeroportul Cluj unde este director.
Pe site-ul aeroportul Cluj sunt estimați pentru anul 2021 un nr. de 811.900 pasageri in condițiile in care YTD (01.01.2021-25.08.2021) estimez eu ca s-a atins si depasit pragul de 800.000 de pasageri. Cu siguranta cumulat in primele 8 luni pe Cluj vor fi deja mai multi pax decat cei 811.900 pax estimati pt intreg anul 2021.
Eu cred ca Aeroportul Clujul va atinge si chiar depăși la finele anului 2021 prognoza pentru anul 2022 (adica cei 1.220.000 pax estimati pt anul 2022).

-Cătălin Prunariu (CEO Tarom): ,,Pe cursele regulate rămânem destul de slabi ca toate companiile aeriene, de altfel. Estimăm în momentul de fata că avem cam 40% din traficul din 2019, iar în 2020 am avut între 60-40%. S-a mărit pe final de an când a început sezonul turistic. Chiar suntem în Valul 4 deja și acest lucru a început să se resimtă, mai ales la rezervări: noi am înregistrat o scădere a rezervărilor pe cursele regulate, însă segmentul charter rămâne puternic”

Adrian Veștea (Presedintele CJ Brasov): „În calitate de președinte al Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România am abordat situația celor 13 aeroporturi aflate în subordinea consiliilor județene, care au trecut şi încă trec printr-o etapă foarte dificilă din punct de vedere economic, după scăderea dramatică a numărului de curse aeriene din perioada pandemiei. Pentru aceste aeroporturi, dar şi pentru companiile aeriene am solicitat o schemă de ajutor de stat pe care sperăm ca Guvernul s-o aprobe, astfel încât să dăm o gură de oxigen domeniului aeronautic”.

Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users

lagrange

Well-Known Member
Cluj luna august cca. 249.000 pax

YTD cca 850.000 pax comparativ cu 812.000 bugeati pe intreg anul 2021.

E foarte clar faptul ca Aeroportul Clujul va atinge si depasi in acest an..... cei 1.220.000 pax estimati pt anul 2022!

• 👍
Reactions: 3 users

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Numărul zborurilor comerciale în Uniunea Europeană (UE) a crescut cu 48% în august, comparativ cu perioada similară din 2020, iar cel mai redus declin s-a înregistrat în Grecia, România şi Croaţia, arată datele publicate marţi, 14 septembrie, de Oficiul European de Statistică (Eurostat)

• 👍
Reactions: 1 user

Randy

Well-Known Member
FB-IMG-1631951184035.jpg

sursa : www.airportaar.ro

• 👍
Reactions: 2 users