• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Todd is Back

Active Member
Feb 22, 2012
815
150
43
Langley Canada
Multumesc Zsolt, bine te-am gasit si chiar daca nu faci parte din grupul VETERANILOR eu unul ma bucur foarte mult sa te avem aici in aceasta ECHIPA fiindca esti un "spirit entuziast dovedit " prin pasiune, cunostinte adinci si temeinice in domeniul aviatic , postari interesante, fotografie exceptionala si daca inteleg bine si prin munca IT in folosul acestui forum. Si eu sper ca acest forum sa (re)devina in scurt timp "unul de referinta" nu numai in Romania dar si "afara". Si cine stie poate n-ar fi rau sa ne gindim inca de pe acum si la o ... viitoare revista de specialitate ONLINE cu subscriptie (stiri, poze, articole, comentarii etc) :-\

Cheers

EDIT:
am despicat threadul respecitv si l-am mutat aici. Zsolt

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,495
2,054
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Mersi de idei, am notat. Probabil vom lansa un si mic portal, cand vom fi destul de mari si vom avea si destule informatii care sa apara.

OOVNI

Well-Known Member
fly-ra 2017
Feb 28, 2012
1,088
586
113
25
LFML
www.airliners.net
Flightdiary
My fr24 profile
"Zsolt" said:
Mersi de idei, am notat. Probabil vom lansa un si mic portal, cand vom fi destul de mari si vom avea si destule informatii care sa apara.
Propunerea mea ar fi ca tot forumul sa fie in engleza, cum era si vechiul fly-ra. E aiurea ca unele informatii sa se duca la topicul TAROM in engleza si altele la topicul TAROM in romana.

Si da, un site cu cele mai importante stiri si link catre discutia din forum ar fi bun, la fel, in engleza.

Todd is Back

Active Member
Feb 22, 2012
815
150
43
Langley Canada
"OOVNI" said:
Propunerea mea ar fi ca tot forumul sa fie in engleza, cum era si vechiul fly-ra. E aiurea ca unele informatii sa se duca la topicul TAROM in engleza si altele la topicul TAROM in romana.
Este putin probabil ca toti membrii acestui forum si cei care - sper se vor inscrie de acum incolo - stapinesc suficient de bine scrisul, cititul si mai ales exprimarea coerenta a unor pareri, idei in limba Engleza. Ma tem ca un forum numai in limba Engleza ar imputina substantial numarul membrilor si cititorilor acestui forum. La urma urmei acest forum adreseaza chestiuni ce privesc situatia curenta a aviatiei generale din Romania si are, zic eu, un caracter informativ si totodata educational. De aceea forumul ar trebui sa lase usa larg deschisa cititorilor de limba Romina de toate virstele.

De acord cu tine ca sint informatii, noutati, articole, discutii despre subiecte care apar si in Engleza si in Romina pe la diverse meniuri. Parerea mea personala este ca la ora actuala meniul forumului este un pic prea "stufos-redundant" si ca atare pe termen lung odata si cu cresterea numarului de membrii, v-a genera o munca imensa pentru moderatori sa catalogheze/mute/transfere unele replici la meniurile adecvate.

De la start (radacina), eu personal as vedea doua categorii distincte al meniului: "Aviatia Romaneasca vazuta si comentata din Romania" evident in limba Romina si "Romanian Aviation seen and perceived from abroad" in limba Engleza. De la aceste 2 mari radacini as dezvolta sub-meniuri incepind cu "STIRI NOI" in Romina si "Breaking News" in Engleza astfel incit membrii sa aiba subiecte de discutie pe stiri proaspete "as it happens or Live"

In felul acesta stirile proaspete sau linkurile din "media" referitoare la Aviatia generala din Romania ar putea fi postate prompt si cu rapiditate inca de la inceput, diferentiat in Romina sau Engleza in functie de limbajul folosit de sursa de provenienta

OOVNI

Well-Known Member
fly-ra 2017
Feb 28, 2012
1,088
586
113
25
LFML
www.airliners.net
Flightdiary
My fr24 profile
Da, foarte bine cred ca ai gandit structura forumului. Intr-adevar e mult prea lunga pagina home deocamdata si redundanta, cum zici. Ideea din mintea mea era ca strainii interesati de un eveniment anume de aviatie din Romania, sau pur si simplu de dezvoltarea aviatiei la noi, sa poata avea acces la informatii de la sursa.

Inca o chestie, poate minora: mie imi obosesc ochii sa citesc alb pe negru, mi se pare mult mai sanatos negru pe alb - oi fi singurul?

Feb 13, 2012
196
39
43
38
Cluj-Napoca
Si eu m-am gandit mult la structura forumului , sa fie intuitiva , sa nu fie stufoasa dar deocamdata mi-am dat seama ca fiind la inceput e ca un arbore bonsai care trebuie modelat pe masura ce creste avand in minte ceea ce ne dorim sa ajunga.

"OOVNI" said:
Inca o chestie, poate minora: mie imi obosesc ochii sa citesc alb pe negru, mi se pare mult mai sanatos negru pe alb - oi fi singurul?
OOVNI , eu cred ca e o chestiune de obisnuinta cititul acestui forum si mie mi-a fost putin mai greu la inceput dar m-am obisnuit. Referitor la ALB pe NEGRU gandeste-te cum citesc copiii la scoala tabla neagra scrisa cu creta alba.

Todd is Back

Active Member
Feb 22, 2012
815
150
43
Langley Canada
"OOVNI" said:
"Circa Viorel OCTAVIAN" said:
OOVNI , eu cred ca e o chestiune de obisnuinta cititul acestui forum si mie mi-a fost putin mai greu la inceput dar m-am obisnuit.
Intradever si mie mi se pare cam obositor fundalul negru si cred ca ar putea fi preluate culorile forumului Airliners.net, tot alb dar pe acel funadal albastru. In plus as vota culoarea galbena pentru posturile datate "Today" In rest as reduce la minimum numarul culorilor folosite pe forum.

Mesajul "vizual" al acestui forum catre lumea care ne viziteaza si ne citeste, ar trebui sa fie acela ca aici este o scena credibila de informatii, opinii, sugestii, discutii despre Aviatia generala in Romania.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,495
2,054
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Am mutat aici discutia. Devenea offtopic dincolo.
Ideile sunt notate, urmeaza sa le discutam cu stafful, dar va rog sa continuati sa veniti cu astfel de propuneri. Avem nevoie de feedback.
Pe aceasta cale, doresc sa intreb daca cineva se pricepe la css pentru a adapta sau crea o tema pentru forum.
La fel, daca stiti, cunoasteti o tema de SMF care se aseamana in look cu cele descrise de voi, va rog sa ne anuntati. Este mult mai usor de personalizat o tema, decat facuta de la 0.

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Feb 13, 2012
1,508
383
113
55
Cluj
www.aviatiacivilacluj.wordpress.com
Todd eu sunt de3 acord cu tine , voi "vota" si eu in acest sens . Cineva facea paralela cu pprune , pare usor simplist ca si grafica , dar e extrem de eficient de citit . Impreuna cu stafful vom discuta toate aceste idei dupa ce le strangem si le coagulam cumva.
Multumiri celor care ati venit cu idei si multumiri celor care o vor mai face. Pana la urma trebuie sa se simta ca e "al nostru" si ca ne simtim cu totii confortabil aici.

Todd is Back

Active Member
Feb 22, 2012
815
150
43
Langley Canada
"Zsolt" said:
Ideile sunt notate, urmeaza sa le discutam cu stafful, dar va rog sa continuati sa veniti cu astfel de propuneri. Avem nevoie de feedback.
Mutare foarte inspirata a acestui topic la "Structura Forum" si da este foarte mare nevoie de feedback de la utilizatori fiindca in timp, toate ideile bune, odata asimilate si implementate in structura functionala a acestui forum, vor stimula si incuraja imaginatia inovatoare si spiritul practic al utilizatorilor ceea ce va genera si garanta dinamica progresiva si CONTINUA a acestui forum.

"Zsolt" said:
Pe aceasta cale, doresc sa intreb daca cineva se pricepe la css pentru a adapta sau crea o tema pentru forum.
La fel, daca stiti, cunoasteti o tema de SMF care se aseamana in look cu cele descrise de voi, va rog sa ne anuntati. Este mult mai usor de personalizat o tema, decat facuta de la 0.
Cantitativ si calitativ munca de implementare organizare si intretinere a forumului v-a creste exponential in viitorul apropiat mai ales avind in vedere ca Zsolt tinteste chiar mai sus (portal, etc) si consider ca este o idee foarte buna ca inca de pe acum sa invite CIT MAI MULTI CUNOSCATORI IT voluntari care sa ajute la implementarea rapida a schimbarilor, odata ce staful de conducere a luat o decizie in acest sens. Cu cit mai multi voluntari IT-isti cu atit mai bine, fiecare avind de executat o "portie cit mai mica" insa "rapid si perfect".

Feb 13, 2012
196
39
43
38
Cluj-Napoca
"CalinCLJ" said:
Pana la urma trebuie sa se simta ca e "al nostru" si ca ne simtim cu totii confortabil aici.
Plecand de la citatul de mai sus va spun ca mie imi place totul asa cum este cu cateva mici exceptii. Eu la inceput am avut unele dificultati de adaptare la appearance-ul forumului dar pe masura ce a trecut timpul si am petrecut o vreme pe forum m-am obisnuit foarte bine. Fiind mai conservator deja appearance-ul general il consider al nostru dar am insa unele sugestii :

1. Sa se creeze un banner in care titlul forumului sa fie clar vizibil
2. Atasat cumva banneului un logo (poate candva ne vom face patchuri cu el) - il prefer simplu tocmai din ideea expusa anterior
3. Numele topicurilor sa fie scris mai mare eventual cu fonturi de marimea contorului posturilor.
4. Spatiul de avatar sa fie un pic mai mare. Unii din noi si-ar posta fotografia si la mitinguri sau intalniri ne-am putea recunoaste mai usor si am fi recunoscuti de catre oficialitatile care ne viziteaza forumul. (aici am vorbit din propria experienta).
5. Sa se renunte la icoanele cu hot posts (cele din prima coloana din stanga). Cam toate topicurile vor deveni hot si very hot si oricum tot forumul va fi super hot.
6. Sa se simplifice la maximum elementele vizuale de care nu este absoluta nevoie si ma refer si la cea de-a doua coloana din dreapta celei de mai sus si eventual sa fie inlocuite cu un element asemanator avionului galben/rosu care sa arate daca s-a scris sau nu ceva nou de la ultima vizita. Eventual acel patratel de dupa numele tipicului pe care scrie NEW sa inlocuiasca acel tichet la care am facut referire mai inainte.
7. Undeva langa avatar fiecare sa mentioneze codul IATA/ICAO al aeroportului cel mai apropiat si eventual varsta.

Deocamdata atat pana acum si promit ca daca vad ceva ce poate fi imbunatatit sau imi vin alte idei va spun.

Later edit :

"Todd is Back" said:
Cantitativ si calitativ munca de implementare organizare si intretinere a forumului v-a creste exponential in viitorul apropiat mai ales avind in vedere ca Zsolt tinteste chiar mai sus (portal, etc)
Administrarea / moderarea forumului mi se pare o munca destul de ... laborioasa. Pana acum am vazut doar initiative bune si tin sa felicit pe cei care fac astfel incat lucrurile din bine sa mearga in mai bine. Pacat ca eu nu ma pricep la partea de IT.
Oricare ar fi modificarile ele ar fi bine sa se implementeze concomitent vizitatorii sa nu treaca prin efortul de a se tot adapta la schimbari iar retusarile ulterioare sa fie de nuanta.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,495
2,054
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
"Todd is Back" said:
Mutare foarte inspirata a acestui topic la "Structura Forum" si da este foarte mare nevoie de feedback de la utilizatori fiindca in timp, toate ideile bune, odata asimilate si implementate in structura functionala a acestui forum, vor stimula si incuraja imaginatia inovatoare si spiritul practic al utilizatorilor ceea ce va genera si garanta dinamica progresiva si CONTINUA a acestui forum.

Cantitativ si calitativ munca de implementare organizare si intretinere a forumului v-a creste exponential in viitorul apropiat mai ales avind in vedere ca Zsolt tinteste chiar mai sus (portal, etc) si consider ca este o idee foarte buna ca inca de pe acum sa invite CIT MAI MULTI CUNOSCATORI IT voluntari care sa ajute la implementarea rapida a schimbarilor, odata ce staful de conducere a luat o decizie in acest sens. Cu cit mai multi voluntari IT-isti cu atit mai bine, fiecare avind de executat o "portie cit mai mica" insa "rapid si perfect".
Momentan ma joc cu un portal, incerc sa vad ce poate si cum poate + cum il pot personaliza.
Mesajul de mai sus a fost un fel de "chemare la lupta" adresat celor care se descurca in domeniu si sunt dornici sa ajute.
Ulerior cand va fi gata pagina va fi nevoie de "scriitori", persoane care scriu/vorbesc Romana si Engleaza ca la carte. Daca vrem calitate si un anumit nivel, nu ne putem permite sa dam drumul la orice text.
Deci inca odata, ii asteptam pe cei care se simt in stare ca ne pot ajuta.

Octavian,

1. Bannerul l-am facut in cateva minute, adunand logourile companiilor care zboara prin Romania, le-am pus pe un fundal transparent si am adaugat scrisul. Aveam nevoide un banner penrtu forum. Din pacate culorile forumului nu il aduc in evidenta. Cine se ofera sa faca ceva mai interesant, sunt dispus sa ii dau sursa PSD.
2. Ideea e buna, asteptam designeri.
3. Te referi la "Child boards"? Urmeaza sa vedem cand se va decide/crea noua tema.
4. La fel ca si mai sus, putem discuta asta cu implementarea unei noi teme.
5. Asta vine cu forumul, trebuie vazut daca se poate dezactiva din spate.
6. Trebuie analizat.
6. Sa se simplifice la maximum elementele vizuale de care nu este absoluta nevoie si ma refer si la cea de-a doua coloana din dreapta celei de mai sus si eventual sa fie inlocuite cu un element asemanator avionului galben/rosu care sa arate daca s-a scris sau nu ceva nou de la ultima vizita. Eventual acel patratel de dupa numele tipicului pe care scrie NEW sa inlocuiasca acel tichet la care am facut referire mai inainte.
7. Iar apartine de tema, dar se poate investiga si modifica. In profilul fiecariua este campul "Location", asta s-ar putea muta cumva sub avatar, dar nu poti obliga omul sa isi dezvaluie locatia daca nu vre. Treburile se complica la varsta, nu poti obliga pe cineva sa isi dezvaluie varsta.

OOVNI

Well-Known Member
fly-ra 2017
Feb 28, 2012
1,088
586
113
25
LFML
www.airliners.net
Flightdiary
My fr24 profile
"Zsolt" said:
Mesajul de mai sus a fost un fel de "chemare la lupta" adresat celor care se descurca in domeniu si sunt dornici sa ajute.
Ulerior cand va fi gata pagina va fi nevoie de "scriitori", persoane care scriu/vorbesc Romana si Engleaza ca la carte. Daca vrem calitate si un anumit nivel, nu ne putem permite sa dam drumul la orice text.
Deci inca odata, ii asteptam pe cei care se simt in stare ca ne pot ajuta.
Eu m-as oferi cu placere sa scriu articole pe subiecte date despre evenimente de aviatie/evolutii pe piata, in masura timpului disponibil.

Feb 13, 2012
196
39
43
38
Cluj-Napoca
Am din nou o sugestie. Topicul Muzee de Aviatie desi e gol (deocamdata) sa fie redenumit Muzee de aviatie si aeronave expuse si sa aiba 2 child boards unul de muzee si altul de Aeronave expuse. Ultimul child board sa aiba pentru fiecare aeronava in parte o scurta prezentare despre acea aeronava , cum se ajunge in locatie + coordonate GPS , fotografii si evident cea mai buna perioada din zi cand se pot face poze.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,495
2,054
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Am din nou o sugestie. Topicul Muzee de Aviatie desi e gol (deocamdata) sa fie redenumit Muzee de aviatie si aeronave expuse si sa aiba 2 child boards unul de muzee si altul de Aeronave expuse. Ultimul child board sa aiba pentru fiecare aeronava in parte o scurta prezentare despre acea aeronava , cum se ajunge in locatie + coordonate GPS , fotografii si evident cea mai buna perioada din zi cand se pot face poze.
Notat, sa vedem cum facem.

"OOVNI" said:
Eu m-as oferi cu placere sa scriu articole pe subiecte date despre evenimente de aviatie/evolutii pe piata, in masura timpului disponibil.
Notat, mersi de oferta. Esti pe lista.

4. Spatiul de avatar sa fie un pic mai mare. Unii din noi si-ar posta fotografia si la mitinguri sau intalniri ne-am putea recunoaste mai usor si am fi recunoscuti de catre oficialitatile care ne viziteaza forumul. (aici am vorbit din propria experienta).
Am marit dimensiunea maxima pentru avatar la 150px pe latura mare.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,492
1,611
113
53
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
Zsolt, poti introduce o sectiune noua la Discutii-> Aeroporturi

peste aeroporturile propriuzise: "Discutii generale"

sau ma rog sa se poata posta si "deasupra" ...

Am vrut sa fac eu, dar mi-a fost frica sa-mi prind urechile si sa stric ceva ;D

witze

Well-Known Member
Premium Member
Feb 13, 2012
1,641
938
113
41
Wuppertal
www.planepictures.ro
I agree. Asa am discutat despre Craiova la topicul cu accidentul din februarie. Ar trebui mutat din postul respectiv la noua rubrica. Thx.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,492
1,611
113
53
Göttingen/Germania
nu stiu daca e necesar ce zici witze ... mie mi-e sa nu se formeze PREA multe substructuri ... deja mi se par prea multe. Eu vroiam sa postez cifrele de trafic pe 2011 ale aeroporturilor românesti ... adica la o sectiune generala despre aeroporturile românesti, care nu exista.

Nu stiu witze daca la asta te-ai referit si tu ...

witze

Well-Known Member
Premium Member
Feb 13, 2012
1,641
938
113
41
Wuppertal
www.planepictures.ro
Vorbeam sa se faca un topic de discutii la aeroportul Craiova. Sunt deja unul cu prezentarea si unul cu accidentul.