SunExpress (XQ/SXS)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,987
3,467
303
59
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
[IMG]
Am mentionat la chartere:

SunExpress va opera OTP-AYT (25.04-03.10)

dar se pare ca aceasta cursa va fi una regulata. Apare si la ei pe site inclusiv la oferte,

Destinations in Romania
Bucharest-Henri Coanda
Book now from 86,99*€

însa (deocamdata?) toate zborurile apar "sold out"

XQ 656 15:20 AYT - OTP 17:10
XQ 657 18:00 OTP- AYT 19:45

Bucharest-Henri Coanda - SunExpress
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Deci se confirma ca zborurile sunt operate regulat si în vânzare cu frecventa de 1/7 (miercurea).

Daca vedem preturile ne dam seama ca totusi probabil o foarte mare parte sunt alocate catre turoperatori si astfel cele ramase la vânzare libera nu sunt foarte reduse (comparabil cu ruta W6 CLJ-PMI):

Bucharest-Otopeni to Antalya
Roundtrip | 1 Adult

OTP to AYT
Wed, 2 May 2018 | 18:00-19:45 SunEco
Adult 1 × 146,99 = 146,99 EUR

AYT to OTP
Wed, 9 May 2018 | 15:20-17:10 SunEco
Adult 1 × 146,99 = 146,99 EUR

Total 293,98 EUR incl. taxes, fees & surcharges
 
Mda, Pegasus au la 139€ RT. Oricum, 2 - 9 Mai nu prea mi se pare o perioadă pentru chartere, deci nu prea cred că vând rămășițele.
 
Nu este vorba de ramasite. Daca au sa zicem 70-80% din locuri alocate/vândute catre turoperatori si astfel costurile de operare acoperite, politica de vânzare proprie se schimba desigur.

E zbor direct, PGT e cu escala la SAW ...
 
Diferența pentru o familie de 4 persoane este €620. Adică fix cât un sejur în Antalya .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
pai da asa poti sa zici si de CLJ-PMI ca ai putea zbura cu LH la 300,-€ cu bagaje via MUC dar cu W6 e 440,-€ fara bagaj de cala ... totusi ruta sta bine mersi de multi ani pentru ca majoritatea locurilor în avion sunt vândute catre turoperatori iar sigur pe fiecare cursa sunt câtiva pentru care diferenta pur si simplu nu conteaza în raport cu comfortul zborului direct.
 
Cred ca s-au suit complet turoperatorii pe cursa asta, este sold-out complet în afara de o singura zi (03.10).

La cererea de anul acesta pentru AYT, nu-i de mirare desigur.
 
Încă mai au succes concediile All Inclusive?
Și chiar se îngrămădește lumea în continuare în 2-3 locuri din Turcia, 2-3 din Grecia și Tenerife?
Până la urmă, dacă vrei la mare, să te odihnești puțin și să ai parte de o bălăceală, nu prea ai unde să te duci. Cred că explicația asta va rămâne mult timp în picioare.
 
@Dorin se pare ca da ... am mai scris în alta parte ca anul acesta în perioada de vârf vor fi undeva 35-40/7 OTP-AYT ...

Si daca te uiti pe site-urile turoperatorilor o sa vezi ca în afara de câteva mici exeptii (Prestige cu AtlasGlobal 321 si Need Tour care sunt noi si au intrat reltiv târziu) practic nu mai gasesti pe nici un charter vre-un loc în iunie ... câte unul mai razlet asa, dar daca vrei sa mergi de exemplu cu o familie cu 2 copii, deci îti trebuie 4 locuri pentru o saptamâna sa zicem între 15 si 30 iunie, s-ar putea sa ai mari probleme ...
 
Cred că sectorul ăsta aduce cele mai mari vânzări agențiilor în continuare, altfel nu se explică o cerere atât de mare.
Să vinzi city-break-uri sau simple bilete de avion, nu mai e rentabil de mult timp.
Poate doar vreo excursie organizată prin Asia în care să inviți un blogger-vedetă și să crești prețul la infinit.

Altfel, sunt de părere că ar putea duce charterele și în alte puncte cardinale, nu numai în sud.
Doar că publicul ar trebui învățat treptat și agențiile să inoveze, ceea ce poate deveni riscant cu mai mulți factori fluctuanți.
 
fiecare natie cred ca are asemenea cai de bataie ... în sezonul asta de vârf vor fi vreo 280(!!!)/7 BER-PMI deci 40/zi adica undeva la nivel de frecventa de metrou :oops:
 
mai sunt și popoare care preferă chestii mai diferite... vezi ofertele super diversificate ale turoperatorilor din Polonia.
 
@Disconnected , daca in Germania este cerere imensa catre Spania si PMI in special nu inseamna ca nu exista varietate in alte zone, ba cred ca au cea mai diversificata oferta de chartere. Problema e la noi ca nu reusesc touroperatorii sa creeze si alte piete.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
@Disconnected si în Germania oferta extrem de diversificata, cred ca printre cele mai diversificate, chiar si în România este cu câteva destinatii noi sau reluate dupa ceva vreme anul acesta atât de la CLJ cât si de la OTP ... doar ziceam ca exista câte un cal de bataie
 
Dupa un an de pauza, SunExpress revine cu zboruri regulate pe AYT-OTP, de data aceasta chiar cu 2/7 (miercuri si sâmbata)

XQ 656 09:15 AYT - OTP 11:05
XQ 657 11:55 OTP - AYT 13:45

Perioada de operare: 06.06 - 07.10
 
  • 👍
Reactions: 1 users
este vorba totusi de SunExpress Germany, o subsidiara a SunExpress
 
Reactions: 1 user
Airlines Travel anunta ca SunExpres revine în România cu 3/7 din 06.05.24

Deocamdata zborurile nu se gasesc pe site-ul lor dar se gasesc în sistemele globale de rezervari
 
Reactions: 1 user