• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Disconnected

Well-Known Member
May 28, 2016
2,062
1,059
113
LRCK
@Zsolt, majoritatea operatorilor recomanda sa nu folosesti diacritice, multi dintre ei au validari pe formularele de booking, ai facut vreodata booking cu Máté?

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,290
2,873
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Posibil sa fi facut.
Interesant este faptul ca sunt unele forumulare, unde este mentionat sa treci numele exact cum apare in documentul cu care te identifici.
In fine, nu e asta o problema, incepem sa deviem de la subiect.

D

Deleted member 13561

Guest
Și pe 09 Iulie a fost aproape plin avionul. Nu cred că vă interesează și LIS - PXO...

Sent from my fabulous iPhone 7 Plus using Tapatalk

D

Deleted member 13561

Guest
Full flight

D

Deleted member 13561

Guest
Zborul de azi LIS - OTP a fost aproape full. 6 scaune libere. Le merge bine se pare. Meniul a fost OKish. La dus am nimerit un avion renovat pe interior, foarte comod, cu suport pe scaunul din față pentru tabletă și cu mufă USB pentru încărcare dispozitive. La întors au băgat așa, un avion mai pentru săraci dar cu mai mult spațiu pentru picioare. În final chiar mi s-au părut super OK. În primul rând plecările TAP din Lisabona se fac din T1, nu din cotețul ăla pentru vite T2.

Dorin

Well-Known Member
Feb 26, 2016
626
516
93
35
Poienarii Burchii
Si eu am zburat azi, 24.07, LIS-OTP.
Ca si la dus tot vreo 10-12 locuri libere intr-un A319.
Avionul nu a mai fost la fel ca la zborul OTP-LIS. Putin spatiu la picioare. Am urcat ultimul in avion si pur si simplu nici un insotitor nu mi-a mai gasit loc pentru bagaj. Asa ca l-am pus sub scaunul din fata.
Din pacate, experienta a fost mult diferita fata de zborul dus. Multi pasageri galagiosi si haos in cabina.
Totusi, e un semn bun ca au reluat zborurile si ca au avioanele pline.

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,493
1,203
153
FRA
E full season de vacante...cit de bine merge vom vedea de prin Septembrie, cind romanul nu stie ce e aia vacanta iar agentiile vind pachetele cu titluri gen "pentru pensionari".

Daca in full season vin doar cu 319 atunci cererea in toamna se va reduce simtitor -uitati-va la declaratiile CEO Croatia Airlines de ce au nevoie de e flota cu avioane de 100 de scaune...

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
4,095
2,535
303
Constanta
Cei 35 de turişti care ar fi trebuit să revină duminică noaptea în ţară sunt încă în Portugalia, după ce compania aeriană TAP Portugal a anulat şi al doilea zbor, fără să dea explicaţii, potrivit informaţiilor furnizate de Paralela 45, agenţie prin intermediul căreia românii au plecat în vacanţă.

Premierul Mihai Tudose a decis, luni, revocarea consulului României în Portugalia, Alina Oana Dociu, după ce aceasta nu a gestionat corespunzător problema turiştilor români blocaţi în Lisabona, de mai bine de două zile, după ce zborul lor a fost anulat de două ori.

Surse guvernamentale au declarat pentru MEDIAFAX că premierul Mihai Tudose le-a promis oamenilor blocaţi pe aeroportul din Lisabona că le va trimite o aeronavă Tarom pentru a îi aduce în ţară, dacă situaţia o impune
mediafax

Mie mi se pare ca Tudose exagereaza rau cu populismul. A dat afara consulul,trimite o aeronava ROT . Dar ce ,s-a intamplat vreo catastrofa ,vreun razboi? Guvernul a devenit ,cu banii nostrii,vreo societate de asigurari in turism?

• 👍
Reactions: 2 users
D

Deleted member 13561

Guest
E bine de știut...
În mod normal ar trebui remisă o factură către TAP. Sau îi este rușine domnului prim ministru?

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,493
1,203
153
FRA
Pentru ce remisa factura? Fiecare calator a acceptat prin cumparare biletului conditiile de calatorie ale TAP.

• 👍
Reactions: 1 user
D

Deleted member 13561

Guest
Oh da, ai perfecta dreptate, dar cineva trebuie sa plateasca avionul Tarom. Cel putin teoretic...
In fine, de fiecare data cand se intampla ceva de genul asta se creeaza un mega hype si toate pizdele coclite urla la TV ca vai, am stat o noapte la hotel si ca vai, a fost horror.
Sa ne ajute statul!!
Oricum, nimeni nu citeste conditiile.

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,493
1,203
153
FRA
Avionul Tarom il va plati contribuabilul roman.

Pentru ca in societatea romaneasca trebuie ajutati timpitii care "n-am stiut" deoarece ei sunt turma de vot.

• 👍
Reactions: 1 user

Cristisor

Well-Known Member
Dec 22, 2014
1,484
606
113
35
Iasi
Probabil ca in final TAROM va factura deplasarea facuta in urma unei cereri venite de la o alta entitate. Problema e ca astfel de plati n-ar trebui sa se faca de la bugetul de stat.

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,306
744
113
Totusi exista niste directive europene privitoare la intarzieri / anulari. Daca guvernul(consulatul) vroia sa faca ceva pentru cei afectati le prezenta pasii de urmat, un fel de consultanta juridica.

Totusi trimiterea unui avion pe banii tuturor e o mizerie, pana una alta Portugalia nu e in razboi, nu e lovita de o calamitate naturala deci nu vad urgenta de repatriere.

Klausenburg

Well-Known Member
Nov 30, 2015
1,119
410
83
35
Cluj-Napoca
Pai factura nu se paote emite catre Paralela 45 ? Daca eu au organizat totul ? Si ei sa se descurce cu TAP (i.e. sa scoata baniid e la ei) ? Intreb si eu nu dati cu parul... @cristi_avb ?

OOVNI

Well-Known Member
fly-ra 2017
Feb 28, 2012
1,232
758
113
28
LFML
www.airliners.net
Flightdiary
My fr24 profile
Eu nu cred ca trimite niciun avion Tarom, sunt convins ca exista norme si conditii pentru repatrierea de urgenta si Portugalia nu se califica. Dobitocul de Tudose spune tot ce ii trece prin cap si i se pare ca da bine la lume. Stilul heirupist gen Firea. Cum s-a intamplat cu acel camion militar cazut in prapastie, ca trimitem elicopter sa intervina noaptea in munti pe ceata.....

• 👍
Reactions: 1 users