• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Chill. Este voba de ADS-B. CND nu este acoperit foarte bine cu receivere, deci MLAT (triunghiularea) nu functioneaza.
Exemplu, al meu radar este sincornizat cu alte 35 de receivere.

Lectura -> How it works - Flightradar24.com - Live flight tracker! partea cu MLAT.

In Romania sunt putine receivere care sa fie capabile MLAT, din cauza asta ATRurile&co apar ori cu erori, ori dispar sub o anumita altitudine.

Peter

Well-Known Member
Azi
RO344 VIE-OTP 73 ECO, 12 BIZ (85 Pax, LF74%) B737
Si inca citeva cifre, dar pentru 19JUN:
RO321 OTP-HAM 98 ECO, 5 BIZ (103 Pax, LF92%) A318
RO361 OTP-AMS 126 ECO, 7 BIZ (133 Pax, LF99%) B733
RO362 AMS-OTP 126 ECO, 8 BIZ (134 Pax, LF100%) B733
RO643 OTP-CLJ 42 ECO, 5 BIZ (47 Pax, LF98%) AT5
RO332 ARN-OTP 97 ECO, 4 BIZ (101 Pax, LF87%) B737
RO301 OTP-FRA (Ochiometric in jur de 105 Pax - eu am numarat 108 Pax, deci cu o mica marja de eroare)

Ma bucur sa vad ca zborul OTP-HAM de azi a avut un grad de incarcare de peste 90%, inseamna ca chiar merge destul de bine zborul :)

Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Cifre nu prea grozave pe ruta IAS-MUC pe luna aprilie:

- MUC->IAS: 58,62 pax/zbor
- IAS->MUC: 51,46 pax/zbor

Peter

Well-Known Member
@Thomas din cate am vazut, si LTN a mers un pic mai prost luna trecuta. Pe de alta parte, IAS-TLV a mers mult mai bine ca de obicei, recent

Cristisor

Well-Known Member
Cifre nu prea grozave pe ruta IAS-MUC pe luna aprilie:

- MUC->IAS: 58,62 pax/zbor
- IAS->MUC: 51,46 pax/zbor
Eu am zburat IAS - MUC - IAS la inceputul lunii Aprilie si cred ca a fost cel mai gol zbor pe care l-am prins vreodata. In schimb, colegul @emanu1800 a zburat de mai multe ori in Mai - Iunie si a prins segmente cu lf peste 80%.
In plus, abia in Aprilie s-a trecut la 3/7 si un orar business mai bun, asa ca perspectiva de crestere inca exista. Pe SSC a aparut un zvon si despre IAS - FRA operat de ROT din toamna, deci nu cred ca momentan sunt dezamagiti de rezultate.

Ai cumva cifrele si pe TLV sau LTN? TLV se pare ca merge foarte bine, dupa ce in urma cu 1 - 2 ani erau segmente cu 30 - 40 pax. Pentru saptamana viitoare s-au epuizat biletele pe segmentul IAS - TLV pentru ambele zboruri, dar ramane de vazut cum vor evolua lucrurile dupa ce intra WZZ.

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Cifrele sunt de pe destatis.de, institutul german de statistica, deci nu am alte cifre

Cristisor

Well-Known Member
Titlul este preluat gresit.
Compania de stat Tarom a transportat jumătate de milion de pasageri în T1, trafic mai mare cu 8% | Ziarul Financiar
Compania de stat Tarom a transportat jumătate de milion de pasageri în T1, trafic mai mare cu 8%

Compania de stat Tarom, care încă nu are un CEO privat, de la demiterea fostului şef în 22 martie anul acesta, a transportat în primul trimestru 496.700 de pasageri, trafic în creştere cu 8% faţă de perioada similară a anului anterior, au transmis oficialii companiei către ZF.“ Referitor la numărul de decolări (mişcări de avioane), acestea sunt în creştere cu 4% faţă de acelaşi trimestru al anului precedent, situându-se în jurul valorii de 11.500”, au mai precizat reprezentanţii Tarom.
http://www.zf.ro/companii/compania-...-pasageri-in-t1-trafic-mai-mare-cu-8-15500626
S-a aprobat si bugetul companiei.
Comunicat de presă - Guvern – AGERPRES
6. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli pe anul 2016 al Companiei Naționale de Transporturi Aeriene Române — TAROM S.A. aflată sub autoritatea Ministerului Transporturilor

• 👍

ciprebbe

New Member
Aseara am venit OTP-CLJ RO649 a avut aprox 47 pasageri in 737-700; YR-BGI
De la Brasov a virat spre Valcea apoi spre Alba Iulia ocolind frontul atmosferic nefavorabil.
Dupa o tura deasupra Clujului a aterizat tot dinspre oras.

• 👍

eurocopter

Well-Known Member
Azi RO648 CLJ-OTP a avut aproximativ 80pax, desi era un zbor ce in mod normal trebuia sa fie plin (intoarceri din minivacanta). Concluzia este ca BMS cu zborul de 17:15 loveste destul de serios in RO648.

Peter

Well-Known Member
Azi
RO605 OTP-TSR 68 Pax (Y60+B8) FULL AT7
RO607 OTP-TSR 109 Pax
RO637 OTP-SUJ 47 Pax (Y42+B5) LF98% AT5

Ma întreb cat de tare va fi Tarom afectat de intrarea Ryanair pe Ruta aceasta

Tot azi:
RO701 OTP-IAS 68 Pax (Y60+B8) FULL AT7
RO702 IAS-OTP 68 Pax (Y60+B8) FULL AT7

Se pare ca Tarom încă merge excelent pe OTP-IAS, cred ca merge chiar mai bine comparat cu timpul in care nu aveau concurenta. Țin minte ca era un zbor IAS-OTP cu 8 Pax (!!) o data, la Tarom, pe timpul când BMS nu opera pe ruta.. Dupa intrarea BMS, rar mai vedem zboruri sub 40 Pax la AT5 si sub 60 Pax la AT7

• 👍

Alex95

Well-Known Member
Azi
RO605 OTP-TSR 68 Pax (Y60+B8) FULL AT7
RO607 OTP-TSR 109 Pax

Ma întreb cat de tare va fi Tarom afectat de intrarea Ryanair pe Ruta aceasta

Eu zic ca destul de tare, daca nu încep să reducă prețurile și aici. Nu înțeleg ce așteaptă dar la începutul lui septembrie tarfiul cel mai mic pentru o cursa roundtrip este 128 euro, adica de 3 ori mai mult decat la CLJ sau IAS.

ben

Well-Known Member
Azi RO648 CLJ-OTP a avut aproximativ 80pax, desi era un zbor ce in mod normal trebuia sa fie plin (intoarceri din minivacanta).
Nu cred ca cei ce se intorc din minivacante aleg Tarom. Cred ca mai degraba aleg alte companii sau masinile personale.
[doublepost=1466503812,1466503781][/doublepost]
Nu înțeleg ce așteaptă dar la începutul lui septembrie tarfiul cel mai mic pentru o cursa roundtrip este 128 euro, adica de 3 ori mai mult decat la CLJ sau IAS.
Pai asteapta momentul cand va fi concurenta. E simplu.

etravel

Well-Known Member
Nu cred ca cei ce se intorc din minivacante aleg Tarom. Cred ca mai degraba aleg alte companii sau masinile personale.
Atat timp cat tarifele sunt comparabile si oferta la fel de sau mai buna ca la LCC-uri, nu vad de ce nu ar alege cineva sa vina din vacanta cu Tarom.

Alex95

Well-Known Member
Pai asteapta momentul cand va fi concurenta. E simplu.

Concurența vinde de mult bilete și la fel ar fi putut să facă și ROT, nu să aștepte până la 1 septembrie să vadă dacă decolează avionul RYR. Mai e timp totuși..
În altă ordine de idei, ieri: RO608 TSR - OTP 128 (122/6)

Cristisor

Well-Known Member
Eu cred ca lucrurile vor evolua la fel cum au evoluat la Iasi dupa intrarea BMS. Majoritatea clientilor care zburau cu ROT platind intre 150 si 300 de Euro pentru un bilet vor continua sa zboare tot cu ei, in timp ce companiile low-cost vor lua puternic din clientii CFR si ai autocarelor.
Mai exista o categorie de clienti, strict interesata de pret dar fara limita de buget, care zbura cu ROT pentru ca nu dorea sa petreaca 6 - 8 ore in tren sau in masina si acum a trecut la low-cost pentru ca e mai ieftin. S-ar putea sa fie mai numeroasa decat in cazului Iasului pentru ca nivelul de trai din cele doua orase este mai ridicat iar distanta pana in capitala mai greu de parcurs.

• 👍

Peter

Well-Known Member
Ne poate da cineva numărul de Pax pentru zborul inaugural IAS-MAD-IAS de sâmbăta? Sunt destul de îngrijorat deoarece un bilet o/w IAS-MAD pentru sâmbăta costa acum € 76 luat de pe site-ul Tarom.. €119 costa un o/w pentru MAD-IAS la zborul inaugural

Last edited:

ben

Well-Known Member
Probabil s-a marketat prost, ca de obicei, dar nu poti spune ca in sezon avioanele sunt la 50% din capacitate, ba dimpotriva. Deci au ales.
Cu siguranta, prima parte e corecta. Nici nu am zis ca ar fi la 50%, doar legat de ziua in discutie.