• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

AndreiX

Well-Known Member
Nov 16, 2016
1,105
566
113
Bacau
Din pacate e groasa! Mi-e mila de familiile care au toate sursele de venit din compania asta... ar trebui sa se reprofileze urgent...

D

Deleted member 13561

Guest
Trebuie ca acei oameni să încerce să iasă din zona lor de confort călduț și să fie proactivi. Malev ar trebui să fie un exemplu bun. Am avut câteva ieșiri de genul ăsta în viață și nu mi-au prins rău.
Poate cea mai radicală a fost să renunț total la ingineria mecanică și să trec la software.
Adică o schimbare destul de mare. Acum na, chestia era că eram in my 20s.
Probabil că acum mi-ar fi mai greu să trec pe altceva, deși mă gândesc serios la ceva juridic.
Ideea este că nu e end of life. Cu muncă se poate, altfel ajungem ca-n Franța să facem greve că cele 25 de ore de muncă săptămânale să includă și pauza de masă. 😂😂

• 👍
Reactions: 1 users

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,493
1,203
153
FRA
Trebuie ca acei oameni să încerce să iasă din zona lor de confort călduț și să fie proactivi. Malev ar trebui să fie un exemplu bun. Am avut câteva ieșiri de genul ăsta în viață și nu mi-au prins rău.
Poate cea mai radicală a fost să renunț total la ingineria mecanică și să trec la software.
Adică o schimbare destul de mare. Acum na, chestia era că eram in my 20s.
Probabil că acum mi-ar fi mai greu să trec pe altceva, deși mă gândesc serios la ceva juridic.
Ideea este că nu e end of life. Cu muncă se poate, altfel ajungem ca-n Franța să facem greve că cele 25 de ore de muncă săptămânale să includă și pauza de masă. 😂😂
Tu te uiti la Franta cind in Romanica un politist se pensioneaza la 45 de ani pentru nu-i mai rezista neuronul iar coloneii din armate cu fapte de vitejie de genul "rabdarea magarului" ca sa prinda gradul urmator sunt trecuti in rezerva ca sa nu strige 5 deodata la singurul sergent din unitate?

• 👍
Reactions: 1 users

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,349
576
113
LRBS
ajungem ca-n Franța să facem greve că cele 25 de ore de muncă săptămânale să includă și pauza de masă.
Evident ca trebuie sa includa si pauza de masa. Dar ce ai vrea, sa isi asume angajatul tot si capitalistul nimic?

D

Deleted member 13561

Guest
Păi capitalistul își asumă că-l plătește pe lucrător pentru munca cumpărată. ;)

colonelu81

Well-Known Member
Jun 13, 2013
1,082
363
83
Tu te uiti la Franta cind in Romanica un politist se pensioneaza la 45 de ani
E greu de inteles justificarea. Cea mai mare parte a muncii in acest sector e una pur birocratica. Alergatul dupa si prinsul hotilor prin paduri, sa fim seriosi, sunt cazuri exceptionale. Si pana la urma se pot organiza astfel incat "la strada" sa fie aia mai tineri.
In ceea ce priveste alte "argumente" gen stresul, sa fim onesti, si altii le pot invoca: doctori, profesori, etc ...

• 👍
Reactions: 1 user

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,493
1,203
153
FRA
E greu de inteles justificarea. Cea mai mare parte a muncii in acest sector e una pur birocratica. Alergatul dupa si prinsul hotilor prin paduri, sa fim seriosi, sunt cazuri exceptionale. Si pana la urma se pot organiza astfel incat "la strada" sa fie aia mai tineri.
In ceea ce priveste alte "argumente" gen stresul, sa fim onesti, si altii le pot invoca: doctori, profesori, etc ...
"Argumente" de genul asta vad mereu in Europa de Vest cind apar sindicatele sa explice cit de grea e viata vinzatorilor. Adica tot ce insemana furnizare de utilitati, sanatate, siguranta poate si trebuie sa lucreze 24/24 dar impachetatul de blugisi pazitul de pulovere duminica este o actiune inumana.

• 👍
Reactions: 1 user

danielionutb

Well-Known Member
Mar 5, 2014
866
371
63
27
Bucuresti
Va adresez niste intrebari cu scuzele de rigoare daca s-a mai pus intrebarea asta inainte.

- Cum se procedeaza cu programul FlyingBlue?
- Este gratuit sa te inscrii?
- E o taxa lunara/anuala?
- Ai un card fizic sau un cod unde il introduci cand faci rezervarea?

Am citit pe site-ul flyingblue.com dar nu m-am lamurit intru totul. Daca este cineva printre noi membru flyingblue sa imi explice exact cum sta treaba as fi recunoscator.

defence

Well-Known Member
fly-ra 2017
Jun 10, 2014
920
520
93
40
Nu are nicio taxă. Adaugi numărul tău Flying Blue la fiecare rezervare și aduni mile, pe care le poți utiliza pentru award tickets. Costul în mile este dinamic, la fel ca prețul cu cash, și se adaugă taxele. În fiecare lună sunt promo rewards și uneori găsești oferte bune (dar pentru zboruri peste 1-2 luni). Dacă ai întrebări îți răspund cu plăcere, pentru început îți recomand să îți faci cont și să navighezi prin site.

D

Deleted member 13561

Guest
@danielionutb