• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

ben

Active Member
Oct 12, 2014
963
217
43
40
Bucuresti
Eu cred ca astia se roaga sa nu mai apara si alte tari pe lista verde, ca sa mai poata face zboruri speciale. Asta e, cel putin aparent, singura strategie a companiei.

eurocopter

Well-Known Member
Mar 8, 2012
1,786
523
113
Ben, ai idee daca de la operațional/tehnic vor fi disponibilizați?

Sent from my Pixel 4 using Tapatalk

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,309
551
113
LRBS

In sfarsit cineva care spune lucrurilor pe nume.

• 👍
Reactions: 1 users

AM

Well-Known Member
Feb 13, 2012
631
309
63
38
Cluj Napoca
Operationalul sunt foarte putini, daca dau afara de acolo inseamna ca vor sa arunce de tot in aer compania.
Ar trebui sa fie dati afara de la tehnic/din administratie si din comercial.

Cel mai puternic sindicat e cel al tehnicilor, unde se si sifoneaza cei mai multi bani, asa ca....

danielionutb

Well-Known Member
Mar 5, 2014
860
368
63
27
Bucuresti
Dragi colegi am nevoie de ajutorul vostru.
Soția mea va pleca in Iași la mijlocul lui Iulie. Problema e ca i-a expirat buletinul in Aprilie dar citisem ca încă sunt valabile 3 luni de la eliminarea stării de urgentă.
Am nevoie de un răspuns ferm din partea celor care cunosc.
Am sunat la call center Tarom și nu raspunde nimeni...

Sent from my iPhone using Tapatalk

ben

Active Member
Oct 12, 2014
963
217
43
40
Bucuresti
Operationalul sunt foarte putini, daca dau afara de acolo inseamna ca vor sa arunce de tot in aer compania.
Cand am vorbit de operational ma refeream la piloti, pt ca doar de acolo stiu. Si da, mereu au/am fost putini dar, interesele primeaza, nu?
Si avand in vedere ca in continuare nu se zboara nimic, da, e clara intentia pt viitor.

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
3,965
2,381
203
Constanta

art. 45. -(1)În măsura în care prezentul capitol nu prevede altfel, valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice se menține pe toată durata stării de urgență instituite prin Decretul nr. 195/2020privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, prelungite prin Decretul nr. 240/2020privind prelungirea stării de urgență pe teritoriul României, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări.(2)Termenul de valabilitate prevăzut la alin. (1) se menține și pentruactele de identitate prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 97/2005privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români, republicată, cu modificările și completările ulterioare, al căror termen de valabilitate a expirat înainte cu cel mult 15 zile de la instituirea stării de urgență potrivit Decretului Președintelui României nr. 195/2020privind instituirea stării de urgență peteritoriul României.Art. 46. -În

Chiar daca par valabile in tara (atentie la acel termen de 15 zile) ,daca pleaca afara nu cred ca CI va fi recunoscut ca inca valabil la intrare in alt stat.
As incerca sa obtin de urgenta un nou CI.

Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,309
551
113
LRBS
Umbla vorba prin targ ca se va lasa cu externalizare, nu concediere. Da, asa e, e o chestie care va arunca in aer in primul rand bugetul companiei din motive evidente, legate tot in primul rand de facturarea operatiunilor respective.
Nu imi dau seama de ce un management cat de cat lucid si responsabil ar face asa ceva atat timp cat internalizarea e evident (mult) mai ieftina, dar in fine...

Last edited:
  • ℹ

alex

Well-Known Member
Premium Member
May 24, 2012
2,735
900
113
55
CRAIOVA
Buna ziua,
Cu programare on line, o CI se elibereaza intr-o saptamana!
Recent, sotia mea aschimbat CI si de aceea stiu!

• ℹ

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,268
2,825
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Soția mea va pleca in Iași la mijlocul lui Iulie. Problema e ca i-a expirat buletinul in Aprilie dar citisem ca încă sunt valabile 3 luni de la eliminarea stării de urgentă.
Am nevoie de un răspuns ferm din partea celor care cunosc.
Am sunat la call center Tarom și nu raspunde nimeni...
@AM ?

AM

Well-Known Member
Feb 13, 2012
631
309
63
38
Cluj Napoca
@Zsolt , @danielionutb raspunsul este cel al lui @alex . Stare de urgenta nu mai este demult in Romania, primariile sunt deschise si au fost deschise peste tot. Este nevoie de un act valabil pentru calatorie, fie el pasaport sau buletin. Pasaportul se poate face la urgenta iar buletinul dureaza 7 zile pana e gata.
Post automatically merged:

Umbla vorba prin targ ca se va lasa cu externalizare, nu concediere. Da, asa e, e o chestie care va arunca in aer in primul rand bugetul companiei din motive evidente, legate tot in primul rand de facturarea operatiunilor respective.
Nu imi dau seama de ce un management cat de cat lucid si responsabil ar face asa ceva atat timp cat internalizarea e evident (mult) mai ieftina, dar in fine...
@etravel , Menzies(Paris) incearca deja de vreo 5 ani treaba asta. Poate pana la urma reuseste....
Post automatically merged:

Cand am vorbit de operational ma refeream la piloti, pt ca doar de acolo stiu. Si da, mereu au/am fost putini dar, interesele primeaza, nu?
Si avand in vedere ca in continuare nu se zboara nimic, da, e clara intentia pt viitor.
@ben , nu ma gandeam neaparat la voi dar da, sunteti putini si ar fi pacat sa se faca disponibilizari acolo.

sorin

Well-Known Member
Mar 22, 2015
872
382
63
Bucharest
ATR a anuntat ca reduce anul acesta productia la jumatate din ce planificase inainte de pandemie. Vor fi cel mult 30-35 de avioane vandute. Nu stim care e soarta contractului cu Tarom, care ii asigura mai mult de 10% din livrarile pe anul asta.

ben

Active Member
Oct 12, 2014
963
217
43
40
Bucuresti
Tarom nu vrea sa zboare, asta si pt ca nu stiu ce urmeaza in birourile unde se iau decizii legate de ei. Problema lor pare a fi cine pe cine restructureaza, nu cum sa refaca zborurile. Ca de obicei, ei sunt din alt film. Asa cum cei ce anuntau marea relansare economica tot din alt film par a fi. Doar e acelasi scenarist si cu acelasi regizor. Nici macar zmeura nu merita

• 👍
Reactions: 1 users

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,268
2,825
903
41
NZNV