• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

oldblueeyes

Well-Known Member
Pt cine credea ca s-au facut/se fac restructurari de personal la TAROM:

La data de 1 aprilie 2021, societatea avea:
- 1.423 angajați....
- 39 de angajați sunt în concediu de creștere copil.
- 268 angajați aflați în șomaj tehnic, adică 18% din total
- plecări voluntare: 178
- concedieri: 0

Eu unul am fost naiv, chiar am crezut ca in a-13-le ceas, managementul intelege necesitatea realizarării unei ajustari a nr de salariati pe partea de personal TESA....

Chiar credeai.... e grupul "astia de la stat"... tactica e mereu aceeasi.. mai cream o comisie, mai priorizam, o lungim pina se schimba cnducerea si apoi cerem o reevaluare.. adica o luam de la capat.

In cel mai rau caz pica de friaeri aia 10% de amariti care nu sunt rude sau conectati sexual.

AM

Well-Known Member
Au fost nenumarate declaratii in care s-a spus foarte clar ca primul pas au fost plecarile voluntare iar al doilea pas care a inceput in martie(parca) cu evaluarile de personal si se va termina la sfarsitul verii este cel de disponibilizari. Deci nu inteleg de unde mirarea. Nu ca as lua apararea cuiva de prin conducerea Tarom dar momentan se afla in termenele stipulate chiar de ei.

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Ma uit la ce zboara Tarom si e un adevarat "festival" pe chartere. BGK si BGJ, de exemplu, doar in ultimele 7 zile au "acumulat" vreo 25 de rotatii la HRG, SSH si cateva la AYT sau RMF. Ma gandesc ca asta-i mana cereasca, asigura, banuiesc un flux de cash absolut necesar. In acelasi timp este absolut impresionant cum a explodat, de exemplu destinatia HRG in primavara asta.
Da, stiu... pandemie, restrictii "relaxate" pe acolo, stiu... But still......
LE: Adaug doar o parte din aeronave si charterele lor din ultimele 7 zile:
YR-BGK: 1 x AYT. 7 x HRG, 2 x SSH, 1 x RMF
YR-BGJ: 12 x HRG, 1 x SSH
Plecari de la OTP, CLJ, TSR, IAS

Last edited:

danielionutb

Well-Known Member
Buna ziua și Hristos a Înviat!

Mai știe cineva ceva de YR-BGH? 700-le lor. Văd ca pe BGI l-au băgat la treaba de ceva timp.

ATR urile vechi când vor pleca?

Mulțumesc și sa aveți sărbători linistite in continuare.

AM

Well-Known Member
Eu nu inteleg, titlul e despre Tarom iar stirea despre CNAB?!
Si acum la un an si 2 luni de la inceputul pandemiei CNAB se gandesc sa inceapa somajul tehnic? Pana acum ce au facut? Cateodata am impresia ca totusi traim in universuri paralele.

etravel

Well-Known Member
Eu nu inteleg, titlul e despre Tarom iar stirea despre CNAB?!

Ia uita-te si par igzamplu mai jos. Presa de calitate. Quality. Tot sa citesti.
Ce legatura are titlul articolului si evenimentul de azi cu faptul ca 'si un avion TAROM a intampinat probleme in zbor'? Las la o parte ca operatorul avionului intors azi ' dupa 10 minute ' e tinut anonim, in timp ce cuvantul TAROM apare de nu mai putin de trei ori... Asa se influenteaza mentalul colectiv.