• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Oferta specială :

  • De la 119 Euro*, cu toate taxele incluse pentru zboruri între: Bucureşti şi Atena/Belgrad/ /Chişinău/Frankfurt/ Hamburg /Istanbul /Lyon/Munchen /Praga/Roma/Stockholm/Salonic/Tbilsi/Tel Aviv/Torino
  • De la 139 Euro*, cu toate taxele incluse pentru zboruri între: Bucureşti şi Amsterdam/ Budapesta/ Bruxelles/Barcelona/Erevan/Nisa/Sofia
  • De la 159 Euro*, cu toate taxele incluse pentru zboruri între: Bucureşti şi Amman/Beirut/Cairo/ Londra/Madrid/Paris
Oferta include: zbor dus-întors, cu toate taxele incluse, un bagaj de mână de 10 kg, un bagaj de cală de 23 kg (30 kg pentru Roma, Amman şi Beirut), check-in și catering la bord.



  • Perioadă de vânzare: 09 – 31 decembrie 2019;
  • Perioadă de călătorie: 15 ianuarie 2020 – 31 mai 2020(data ultimului retur);
Interesant ca ,in ciuda concurentei RYR pt Amman ,preturile raman mari pentru aceasta destinatie.
 
Nu e chiar asa:
Zboruri
București la Amman Jordan
mar. 14 ian. 10:05 - 12:55 FR 3866
1 x Tarif adulți Standard
€ 12 , 99
1 x Bagaj mic (40cm x 20cm x 25cm)
Inclus
1 x Loc rezervat
€ 4 , 00
1 x Bagaj cală de 20 kg
€ 25 , 00

Amman Jordan la București
sâm. 18 ian. 18:05 - 21:00 FR 3867
1 x Tarif adulți Standard
€ 14 , 99
1 x Bagaj mic (40cm x 20cm x 25cm)
Inclus
1 x Loc rezervat
€ 4 , 00
1 x Bagaj cală de 20 kg
€ 25 , 00

Sumă totală de plată € 85 , 9 vs 159 ROT
Plus programul de zbor mult mai bland decat red eye-ul ROT.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Nu toata lumea are nevoie de loc rezervat si de bagaj de cala.
 
Update rute sezoniere spre Lyon si Torino:

OTP-LYS: 12 rotatii (primul zbor 14.12.2019, ultimul 29.02.2020)
OTP-TRN: 4 rotatii (primul zbor 21.12.2019, ultimul 11.01.2020)
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Foarte frumos, pierderile ar fi mai mari decit cele din 2017 sau 2018. Intre timp s-au taiat si toate rutele externe din provincie, asadar nu mai merge argumentul ca de vina sunt "fomistii" din provincie. Poate ar trebui putina aplecare si spre rutele de prestigiu din Bucuresti, mai ales la unele care au facut mereu pierderi peste pierderi...
 
Last edited:
@colonelu81 si eu cred ca unele rute de prestigiu ar mai trebui ajustate (taiate din capacitate) în acord cu creșterea concurentei pe ele. Nu stiu cat au ajustat rute precum OTP-VIE (dupa intrarea Laudaotion pe aceasta ruta), OTP-ATH (dupa intarea Ryanair pe aceasta ruta), OTP-TLV (dupa intarile Ryanair, Bluebird, cresteri frecvente Wzz), caci preturile sunt foarte jos dupa 15 ianuarie 2020. Ok, este si luna ianuarie o luna f slaba, dar gasesti f multe preturi la nivelul de:

OTP-VIE (dus-intors): 106 euro (din acest pret nu stiu daca isi acopera tarifele de aeroport pe OTP/VIE si tarifele de handling pe OTP/VIE)
OTP-ATH/IST/TLV/MUC/FRA/FCO (dus-intors): 119 euro
OTP-AMS/BCN/BRU: 139 euro
OTP-LHR/MAD/CDG: 158 euro

Amsterdam de la 139 de euro cred ca mai bine, ai putea din cele 2 rotatii zilnice OTP-AMS, sa mai operezi in W in unele zile CLJ/TSR-AMS si cred ca ai castiga mai mult, prin scaderea capacitatii pe OTP-AMS, ar trebui sa iti creasca yield-ul, plus taxe de aeroport mai mici pe CLJ/TSR in raport cu OTP.

De asemenea daca Wizz face 6 rotatii iarna si 9 rotatii vara de CLJ-BVA, eu cred ca ar putea sa foloseasca Tarom-ul din cele 20 de rotatii/sapt. OTP-CDG, vreo 3 si pt CLJ-CDG. (sa nu pomeniti ca si contraargumentat lansarea de pe o luna pe alta in 2018 a celor 1,5 rotatii CLJ/TSR-CDG, pt ca nu cred ca sunt relevante la cum s-au lansat/operat)
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
Pe OTP - VIE nu stiu cat influenteaza Lauda pretul ci Austrian, am vazut si 60€ Dus intors. Este o supracapacitate cu siguranta, desi la Austrian si Lauda cand am mers avionul era plin.
 
Peter spunea ca pe VIE zbura tatal sau periodic si uneori erau 20 - 40 pax in aeronava :)
@lagrange vezi ca la ROT sunt promotii acum, de asta vezi preturile alea.
 
Comisioa Europeana nu iti da bani si nu iti aproba ajutor de stat fara un plan de restructurare bine pus la punct. Sa nu ne imbatam cu apa calda, ROT nu are nici management macar...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Ușor ușor se stinge lumina la Tarom. Păcat, era bună compania asta pe post de moderator de prețuri.
 
  • 😟
  • 👍
Reactions: 1 users