• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
teCnQEV.png
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Analiza PwC:

Despre agenții :
Un astfel de exemplu este cea din capitala Franței, Paris, unde ponderea cheltuielilor în total vânzări este de 93,5%.

Cu ocazia acestui raport aflam și câteva detalii privind preturile avioanelor închiriate sau vândute.
TAROM ar trebui să achite în următoarele 6 luni:
25,5 milioane de euro – către Boeing pentru cele 5 aeronave model 737 Max comandate încă din 2018 și care ar urma să fie livrate începând din 2023. în valoare de 586 de milioane de dolari (523 mil. Euro) făcută încă din
  • 5,4 milioane euro – plăți pentru închirierea aeronavelor Boeing 737-800;
  • 23,5 milioane euro – reparații avioane B737-700 și A318;
  • 8,5 milioane euro – plăți pentru închirierea aeronavelor ATR 72-600 (în condițiile în care se estimează că până la jumătatea anului vor ajunge în flota TAROM 7 din cele 9 aeronave luate în leasing)
Totodată, TAROM ar urma să încaseze circa 22,5 milioane de euro din vânzarea ATR-urilor pe care le are acum în flotă. Vorbim despre cele 7 aeronave ATR 42, care au o vechime medie de 19 ani, și despre cele 2 aeronave ATR 72, cu o vechime medie de 10 ani.
În plus, potrivit documentului citat compania aeriană de stat se mai poate baza și pe circa 17 milioane de euro pe care îi mai are în conturi.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Legat de agențiile de bilete toată lumea știa, fără vreo analiza sofisticata ca sunt neprofitabile. Din păcate baza existentei lor în prezent este reprezentata de,, premierea unora ca să trăiască în Londra, Amsterdam, Paris etc.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Da,inafara de cifrele alea de plati (daca or fi corecte), raportul nu spune absolut nimic nou. Ba o mai si da "cu presupusul" cu rute gen Berlin sau Manchester unde concurenti aproape evidenti (RYR si/sau WZZ) ii mananca in secunda doi. Asa ca, no offence, bani aruncati pe "studii"
La Multi Ani voua, tuturor!
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Cam asa. Berlin e low yield la greu. Manchester - au bani sa cumpere sloturi? Ca ce a ramas liber de la Thomas Cook s-a licitat deja.

Cit despre raport, ok e facut cam asa ca sa vina banii. La actuala situatie a Boeing o reesalonare a platilor pt Max e usor de negociat -> cam tot programul de livrari va fi intirziat cu min 1 an indiferent cum va scoate Boeing camasa la recertificarea modelului.
 
Apropo de ATR72-600 ce vin: eu unul nu as vinde cele doua AT7 care sunt acum in flota. Intai ca 10 ani e nimic, si apoi ca sunt imediat la limita depreciation, asa ca vor avea ownership costs mici. Nu stiu tehnic cum stau, dar banuiesc ca sunt ok.
Am facut o simulare de program pe cele noi. Cum sunt in stare perfecta, pot fi exploatate intensiv, cu 4 (sau chiar 5) rotatii zilnice. Cu curaj si fara nici o jena le-as pune sa zboare 4xdaily la TSR, CLJ si IAS, 2xdaily BAY, SUJ, OMR, SCV si KIV, daily la SKG, BEG si SOF. In plus, nu as ezita sa fac zilnice pe rotatii TSR-IAS, CLJ-IAS si CLJ-TSR. Asta o poti face cu 7 din cele 9 (sau 11) aeronave. Problema e daca ai atatea echipaje pentru asa o exploatare. Doar rotatiile astea mentionate de mine (la LF intre 50 si 90% functie de ruta) ar putea genera minim 1 milion de pax anual.
Si mai cred ca ar fi cazul sa "umble" la preturi. O simplificare a claselor tarifare, renuntarea la Business (sa fim seriosi, ce Business la ATR?), impreuna cu cresteri de frecvente, in contextul halului in care e CFR ar fi o reteta castigatoare.
Sorry, am uitat esentialul: structura managementului Tarom, "intoxicata" pana la sufocare de politic :)
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Cu curaj si fara nici o jena le-as pune sa zboare [..] 2xdaily BAY, SUJ, OMR, SCV si KIV, daily la SKG, BEG si SOF. In plus, nu as ezita sa fac zilnice pe rotatii TSR-IAS, CLJ-IAS si CLJ-TSR. Asta o poti face cu 7 din cele 9 (sau 11) aeronave.

In afara de SOF, care era un cash-cow in ultimii ani (facusem o perioada naveta la Sofia), restul vor avea LF 50-60% la frecventele respective. Ma tem ca ROT nu e acum in postura de a oferi capacitate inainte de cerere efectiva. Sigur, cererea vine si ca efect al capacitatii, dar cred ca momentele in care TAROM putea face asta la liber s-au dus.
Pe SUJ de exemplu acum sunt 8 rotatii saptamanale cu AT42. Zero in weekend. Eu cred ca o sa se reduca aici din zborurile saptamanale o data cu cresterea capacitatii. Si ma tem ca asa va fi si pe celelalte rute. Cat despre cele non-OTP.. acolo chiar ai nevoie de mult curaj.
Ma intreb daca in vara va mai reveni SUJ-CND avand in vedere ca aveau o medie de 35-40 pax pe zbor si chiar au investit ceva in ruta. Iar accesul dinsre CND spre litoral pentru un zbor cu 35 pax nu stiu cat de placut e.
 
Totusi... nu poti sa ceri succesul unei rute daca nu ai frecvente atractive. SUj, BAY si OMR au "avantajul" ca sunt la distante mari si orice alt fel de mijloc de transport (auto, tren) este cumplit. Iar daca tarifele ar fi, sa spunem 55-60 euro RT (fata de minim 90 acum) ar fi un pret corect pentru un zbor de 1h20min. Ce voiam eu sa spun e o actioune de ansamblu in ceea ce priveste flota turboprop. Cu o analiza globala pe flota. Sgur ca LF nu poate (si nu este) la fel pe TSR/CLJ - OTP fata de BAY/OMR - OTP. Dar o analiza sinergica a tuturor rutelor pe turboprop ar iesi pe plus. Repet, nu cred ca poti "juca" eficient cu frecvente neatractive. De fapt, ce spun acum nu e departe de ce se intampla, cu 13/7 pe SCV, cu 9/7 pe BAY 9/7 pe OMR si 8/7 la SUJ. Doar ca trebuie reasezate orarele si zburat 7 zile din 7. In plus, trebuie exploatat triunghiul TSR-IAS-CLJ pe care nu va intra nimeni never-ever.
Daca ar fi dupa mine eu le-as scoate complet de pe externe (poate cu exceptia SOF si KIV), dar pentru a le pune la lucru eficient, ok, deocamdata merge si SKG sau BEG.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
@CalinCLJ știu foarte bine ce zici, din păcate am fost nevoit uneori să merg cu mașina OTP-SUJ sau chiar cu trenul pentru că chiar și acele 8 zboruri săptămânale (sau 7, sau 10, câte mai erau o dată) nu zburau în weekend iar luni trebuia să fiu obligatoriu în București de dimineață.
Din păcate SUJ sau BAY există mai mult pt politic, OMR ar mai avea o șansă ca cerere comercială pe OTP, iar pt SCV, OTP este un punct decent de conexiune.
 
Apropo de ATR72-600 ce vin: eu unul nu as vinde cele doua AT7 care sunt acum in flota. Intai ca 10 ani e nimic, si apoi ca sunt imediat la limita depreciation, asa ca vor avea ownership costs mici. Nu stiu tehnic cum stau, dar banuiesc ca sunt ok.
Am facut o simulare de program pe cele noi. Cum sunt in stare perfecta, pot fi exploatate intensiv, cu 4 (sau chiar 5) rotatii zilnice. Cu curaj si fara nici o jena le-as pune sa zboare 4xdaily la TSR, CLJ si IAS, 2xdaily BAY, SUJ, OMR, SCV si KIV, daily la SKG, BEG si SOF. In plus, nu as ezita sa fac zilnice pe rotatii TSR-IAS, CLJ-IAS si CLJ-TSR. Asta o poti face cu 7 din cele 9 (sau 11) aeronave. Problema e daca ai atatea echipaje pentru asa o exploatare. Doar rotatiile astea mentionate de mine (la LF intre 50 si 90% functie de ruta) ar putea genera minim 1 milion de pax anual.
Si mai cred ca ar fi cazul sa "umble" la preturi. O simplificare a claselor tarifare, renuntarea la Business (sa fim seriosi, ce Business la ATR?), impreuna cu cresteri de frecvente, in contextul halului in care e CFR ar fi o reteta castigatoare.
Sorry, am uitat esentialul: structura managementului Tarom, "intoxicata" pana la sufocare de politic :)

Eu te-as contrazice un pic.

Cele 2 AT72 actuale au o problema - sunt prea putine ca sa devina o subflota in sine. Nu deprecierea (daca e lineara costul de ownership nu e mai mic!!!) te doare ci costul de oportunitate - fie te complici iar pe partea de piese schimb (nasoala ca flota asta mai e utilizata si cu overnighturi in pampa) fie nu te complici dar atunci tb sa calculezi niste provizioane pentru timpii morti in caz de mentenanta. Taromul e prea mic per ansamblu ca sa isi permita asta. Problema nu sunt avioanele in sine luate singular co strategia tipica a companiei de a face comenzi aiurea si politica de flota fara tinte precise.

Cit priveste exploatarea, nu e atit de important sa zbori cit sa o faci si profitabil. Problema esentiala nu e alocarea matematica a curselor - toate feederele regionale spre un centru au problema ca poti vinde bilete dimineta-seara, dar nu in miezul zilei. Pe cele 3 rute mari poti vinde ca frecevnte colaterale, insa la restul incepi sa ai probleme - iar alternativa leisure nu prea merge cu AT72 cel putin din Romania. Sau ma rog, inca nu a avut nimeni curajul sa faca chartere Suceava -Salonic si Sofia, pentru mare respectiv schi.

Marea problema a ATRurilor este ca nu asigura conectarea nici unui aeroport regional la un hub european major in alianta iar penru ceea ce pot face ele singurul P2P cit de cit fezabil din provincie e OTP sau BUD, dar pentru asta exista constipatie politica.
 
Asta cu pastrarea celor 2 x AT72-500 eu o vad ca o eventuala oportunitate de "spare aircraft" mai mult decat ca o exploatare intensiva.
Nu am acum timp sa explic in detaliu, dar asa am si gandit alocarea, cu zboruri dimineata/seara catre OMR, SUJ, BAY, SCV. Intre ele "intra" curse care se pot face eficient: cele de amiaza catre CLJ, TSR, IAS (cu utilizarea triunghiurilor pentru zboruri intre ele) precum si cateva externe care se preteaza SKG, BEG, frecventa a treia de KIV eventual.
Cat priveste profitabilitatea, eu nu cred ca exista in lumea asta vreo companie aeriana care are 100% destinatii profitabile. De aia ziceam ca trebuie judecata pe total flota de turboprop. Sunt, totusi, (vor fi) 9 aeronave si aici discutam de 7 destinatii interne (nu am inclus SBZ sau TGM care nu mi se par deloc fezabile indiferent de frecventa sau echipament).
Bineinteles ca discutia asta nu inseamna ca discutam de vreo "mare strategie", daca ma intrebi pe mine nu mergeam pe ATR, dar probabil s-a luat o decizie cumva fortata si de situatia financiara si eventualele avantaje (tehnici pregatiti pe ATR, echipaje de asemenea, etc) mai mult decat o judecata pe considerente de dezvoltare viitoare.
 
Distanta Sibiu - Bucuresti e de aproximativ 280km, conform Google Maps. Drumul pe Valea Oltului e tot timpul foarte aglomerat, cu blocaje din cauza accidentelor si dureaza cam 4.5 - 5 ore.
Distanta Iasi - Bucuresti e de aproximativ 400km iar drumul dureaza cam 5.5h - 6. De ce din Iasi merg 4 zboruri pe zi iar din Sibiu nu merge nici macar unul?
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Distanta Sibiu - Bucuresti e de aproximativ 280km, conform Google Maps. Drumul pe Valea Oltului e tot timpul foarte aglomerat, cu blocaje din cauza accidentelor si dureaza cam 4.5 - 5 ore.
Distanta Iasi - Bucuresti e de aproximativ 400km iar drumul dureaza cam 5.5h - 6. De ce din Iasi merg 4 zboruri pe zi iar din Sibiu nu merge nici macar unul?

Multe rute depinde de fluxurile de clienti.

IAS de exemplu nu e deservit bine international - doar Austrian are 1 feeder/zi catre VIE. In consecinta majoritatea celor cu zboruri de conexiune, de la business la bunica cu cirnati pentru Calgary zboara prin OTP.

SBZ are conexiuni f decente catre MUC care nu se compara cu OTP.

La ce ramine O&D iarasi e chestiune de ansamblu - din IAS masina nu prea e o optiune, daca din Sibiu insa ai treaba in Bragadiru este. Majoritatea calatorilor nu zboara din buricul unui tirg in buricul celuilalt.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
O intrebare. Cum explicați diferenta enorma de pret între Austrian si Tarom pe ruta OTP-VIE? Austrian 417 lei, iar Tarom 1348 lei. E aproape triplu Tarom...
 
  • 🤣
Reactions: 1 user
Daca ne spui si cand ar fi super. Ca doar nu e pret fix, o Viena 12 lei, un Paris 24, iar la non-stopul de la colt e la juma de pret