TAROM - LF si statistici

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
In economy, produsul basic BA este net inferior cu o diferenta mica rau de pret..

Cind vine vorba de business orarul este factorul determinant. Chiar si la economy, potentialele conexii TATL spre Bucuresti sint limitate la zborurile care aterizeaza pe Heathrow pina pe la 11 am local time. Sa zicem ca o conexie spre Bucuresti este posibila daca ajungi TATL pe Heathrow T5, T2 T3 nu mai tirziu de 10 am ca sa ai suficient timp sa te transferi la T4 unde opereaza Taromul

La fel si majoritatea plecarilor TATL de pe Heathrow se intimpla inainte de 12 Noon, adica abia atunci cind singura cursa Tarom aterizeaza pe Heathrow.

Din cauza singurului slot orar pe care il mai are la LHR, Taromul nu poate opera cu B738 in regim de P2P. Ar fi o risipa de capacitate pe care Taromul nu si-o poate permite momentan, mai ales in conditiile in care taxele de aterizare ale unui B738 pe LHR, sint prohibitive comparativ cu A318. Practic operarea cu B738, ar anula si mica bruma de profit pe care un A318 ar fi capabil sa o produca.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Poti sa detaliezi sau exista vreun post in care s-a mai vorbit despre asta? Nu te contrazic, ca nu stiu cum functioneaza.
Pe un zbor cu 150 pax e posibil ca sistemul sa emita SEQ 161 sau 159 spre exemplu, am observat asta la alte companii care folosesc SITA la fel ca Tarom.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
21.08
RO385 TSR-CDG: locuri libere doar la biz. Acolo nu au vândut niciunul. Sunt 8 locuri libere din 8 disponibile pe B733. Faptul că una din cele mai bogate provincii nu vinde niciun loc la biz. (pe CDG) ne oferă un hint despre nivelul pieței românești.

L.E: Nici pe CDG - CLJ nu pare să fie vreun loc vândut la biz. Acolo sunt însă multe locuri libere. Un bilet pentru azi e 106 eur. Poate și pentru că e contra curentului. În această perioadă, românii se întorc în țările de unde au venit peste vară.

Informațiile le-am dedus din sistemul de rezervări.
 
Last edited:
21.08
RO385 TSR-CDG: locuri libere doar la biz. Acolo nu au vândut niciunul. Sunt 8 locuri libere din 8 disponibile pe B733. Faptul că una din cele mai bogate provincii nu vinde niciun loc la biz. (pe CDG) ne oferă un hint despre nivelul pieței românești.

L.E: Nici pe CDG - CLJ nu pare să fie vreun loc vândut la biz. Acolo sunt însă multe locuri libere. Un bilet pentru azi e 106 eur. Poate și pentru că e contra curentului. În această perioadă, românii se întorc în țările de unde au venit peste vară.

Informațiile le-am dedus din sistemul de rezervări.

.... simply false. Theres just no Idiot paying 1.100€ return for flying CLJ/TSR-CDG. With 1.100€ you can fly longhaul biz :D
 
RO385 TSR-CLJ: J0 C8 D7 I4 Y0 B0 M0 U0 K0 R0 H0 G0 L0 Q0 N0 T0 V0 S0 E0 W0
RO386 CDG-CLJ: J0 C8 D7 I4 Y9 B9 M9 U9 K9 R9 H9 G0 L5 Q4 N3 T9 V9 S9 E3 W1

RO385 25.08: J0 C8 D7 I4 Y9 B9 M8 U1 K0 R0 H0 G0 L3 Q2 N1 T0 V0 S0 E0 W1
RO386 25.08: J0 C8 D7 I4 Y9 B9 M9 U9 K9 R9 H9 G0 L3 Q2 N1 T9 V9 S9 E3 W1

x9 = at least 9 seats available
 
Nu trebuie să fie neapărat idiot pasagerul, poate exista o urgență business, caz în care acel preț poate fi considerat corect.
E ca și cum am spune că cei care stau la hotel de 5 stele în Mamaia sunt idioți, nu văd cât de ieftin este la Histria cu 0 stele la domnul Bosânceanu?
 
Zilele acestea pe OTP - LHR sunt zboruri in care se mai gasesc bilete doar la business cu 755 de euro one way. Cum in unele zile zborurile sunt sold-out, presupun ca sunt unii care chiar platesc un asemenea pret.
 
Zilele acestea pe OTP - LHR sunt zboruri in care se mai gasesc bilete doar la business cu 755 de euro one way. Cum in unele zile zborurile sunt sold-out, presupun ca sunt unii care chiar platesc un asemenea pret.

Pai na, in perioada asta gasesti OTP - LTN la 200+ euro one-way cu WZZ. Fara bagaj sau alte servicii aditionale.
 
Ei na, ce sa vezi, CLJ-CDG merge foarte bine chiar si cu o lansare penibila. Nu ai cum sa nu umpli macar 4/7 pe relatia asta...
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Stai sa vedem mai incolo. Acum se intorc capsunarii la munca si toate zborurile cu plecare din tara sunt cam full
 
30JUL RO708 IAS-OTP LF~85% AT7
03AUG RO705 OTP-IAS LF>95% AT5
03AUG RO746 IAS-CLJ LF65% AT5
10AUG RO642 CLJ-OTP LF80% B737
11AUG RO371 OTP-BRU LF90% B737
11AUG RO364 AMS-OTP LF>95% B733
---
15AUG OTP-SBZ 60 Pax, SBZ-OTP 58 Pax, pe A318
---
17AUG RO311 MUC; 60 Pax urcati la OTP; 50 Pax urcati la SBZ
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 4 users