Tehnica de spotting

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Catalin81

Banned
Jun 29, 2013
860
130
63
42
Craiova
Vreau sa dezbatem pe acest topic chestii legate de aparatele foto. O intrebare am pentru cei ce stapanesc mai bine ca mine acest domeniu .Se poate ca micsorand rezolutia sa avem un zoom mai mare ? .Am vazut in descrierea unui aparat pe care mi-as dorii sal achizitionez cat mai curand posibil si anume Sony DSC-HX300 .Iata ce am gasit la descriere .Zoomul initial este de 50 x zoom optic si digital 4 x , zoom total cumulat 200 x dar vad in descriere ca asta este valabila la rezolutia maxima de 20 mpx al aparatului si cu cat scazi din rezolutie ai zoom cumulat mai mare . Este adevarat ? daca da asta este posibila la toate aparatele ? . Nu de putine ori am constatat poze mai bine facute pe contrail cu aparate cu zoom mult mai mic fata de al meu care are 36 x. Sa fie aceasta chestie problema nereusitelor mele !!! sau toata treaba este din setari sa poti beneficia la maxim de zoomul oferit de catre aparat.Postez descrierea aparatului sony legat de problema mai sus mentionata.Astept opiniile voastre pe aceasta tema .

Sony DSC-HX300

ZOOM OPTIC50x
b.gif
TIP OBIECTIVCarl Zeiss Vario-Sonnar
b.gif
DISTANTA FOCALA4,3-215mm (24 – 1200 mm in format 135)
b.gif
ZOOM DIGITAL• Foto:
- 20 M aprox. 200x
- 10 M aprox. 284x
- 5 M aprox. 400x
- VGA aprox. 810x
- 15 M (16:9) aprox. 200x
- 2 M (16:9) aprox. 540x

• Video: Zoom digital de precizie aprox. 200x
 
dintre astea doua eu as alege pe sony, are un senzor ceva mai bun. Eu as mai pune niste bani in plus si as lua dslr. Cu timpul iei obiective. Wide ai in kit. Iei si un 300 mm cu timpul.DSLR scoate poze mai bune ca un bridge.
 
Cu 300 mm ajungi la performantele astora ca si zoom ? .Asa as opta pentru ceva second si le poti lua pe ambele la banii astora.
 
Chiar daca sunt fan Canon, daca as fi fortat sa aleg intre cele doua, as merge pe Sony.
Ce ma atrage este filmarea la 60fps.
Catalin, zoom-ul dus in extrema, nu este niciodata un lucru bun, pot sa apara distorsionari, etc.
Eu cand simt ca am dat cu ineulul in limitator, incerc sa dau inapoi un pic.
 
Si eu tot pe sony as merge l-am vazut si l-am atins si pare destul de bun construit.Canon-ul inca nu l-am vazut, apropo de zoom eu incercam sa intreb ce obiectiv iti trebuie ca si performantele acestor aparate.Nu stiu cum se calculeaza la obiective acea distanta , laaparatele astea este simplu opticalul inmultit ci digitalul.Ei nu m-am referit la zoom maxim al acestui aparat si anume 50x inmultit cu 4 sau cum zic ei acolo echivalent la 1200 mm .Cred ca nici pe contrail nu folosesti 50 x ori 2 optical .Eu am vazut cateva clipuri pe youtube filmate pe contrail cu aceste aparate si mi se par foarte ok pentru un bridge ceea ce la un dslr ai nevoie de un obiectiv zdravan de 300-400 mm care depaseste cu usurinta pretul acestor 2 aparate.Deasta zic,oare se merita ? sau la aceste preturi se poate merge pe ceva sh si poti cumpara boby+obiectiv la 1500-2000 lei .Si al meu filmeaza HD la 60 fps chiar si mai jos dar scazand calitateafilmului Filmare slow motion :
1080 15fps
720 60fps
VGA 120 fps
QVGA 240fps
 
Stie cineva daca se poate monta pe orice fel de aparat acest tele converter ? este un Nikon TC-E15ED . Am gasit la cineva de vanzare si cere 150 de lei pe el si ma gandeam sa-l iau sa-l montez pe aparatul meu, se poate monta ? Ma gandeam ca daca mai mareste de inca 1,5 ori la un 200 mm trasi din aparat er fi ok .Mai trebuie adaptoare ceva pentru montare,stie cineva unde se gasesc si daca se gasesc la noi asa ceva ?. Se merita , faci ceva cu el ? am vazut o gramada de tutoriale pe youtube cu fel si fel de adaptoare la aparate compacte/bridge.
 
Vreau sa discutam despre obiectivele aparatelor DSLR versus aparatele compacte/bridge ultra zoom.
Eu sunt nelamurit cu acesti x la aparate compacte fata de obiectivele aparatelor dslr.
Hai sa dau cateva exemple de nelamuriri.

1. Este diferenta intre mm unui obiectiv si mm unui parat compact ?
2. Aparatul meu in speta Nikon P500 care are un zoom de 36 x echivalent a 144 mm sau sony din exemplul de mai sus cu zoom de 50x echivalent a 215 mm sunt egale cu obiective pentru dslr de 140-150 mm si respectiv 200 mm ?
3. Un obiectiv de 300 mm este ca un fel de 55 x ?
4.Aceste zoom-uri sunt diferite in functie de marimea senzorului ? daca da,cat inseamna 144 mm si respectiv 215 mm dintr-un senzor de 1/2.3" la un dslr cu senzor de 23.6 x 15.8 mm sau ceva pe acolo cu mici diferente .
Eu am citit ca un obiectiv normal de 18-55 mm la 55 mm este inseamna cam 2.5x zoom.
Astept parerile voastre sa lamurim aceasta problema pe care multi nu o stiu.
 
Depinde de dimensiunea senzorului. Se numeste crop factor. Detalii aici si aici.
 
Pai da am vazut la dslr majoritatea au 1,5-1,6 sunt si care au 2x dar foarte rar. deci un 200 mm la 1,5 se transforma in 300mm si 300mm la 450 mm. si tot asa . Pe mine ma interesa daca acei 215 mm de la sony ala cu 50 x e aceeasi treaba cu un obiectiv pentru dslr de 200 mm sau cu ce obiectiv de dslr ar fi echivalent acei 215mm ai compactului.Acolo se da exemple intre dslr-uri.
 
Last edited by a moderator:
Ce a-ti alege intre:

Vand Canon 400 D
Canon 18-55 f3.5-5.6
Tamrom 70-300 f 4-5.6
2 acumulatori
incarcator
geanta
pret 800 ron

VS.

Sony A230
Sony 18-55 mm
Sony 75-300 mm 4.5-5.6
vine insotit de geanta, telecomanda ,incarcator ,2 filtre UV,card SD de 4gb.

Astept parerile voastre.
 
A-s alege daca a-s sti si pretul Sony-ului.

Cred ca important este sa ai ocazia sa le incerci pe ambele, sa vezi care ti se potriveste mai bine in mana si cum il simti pe fiecare. Informatii specifice despre Sony nu cred ca o sa-ti dea cineva de pe acest forum, tine cont ca sunt ambele modele destul de vechi.
 
Sony are un plus de 3 ani fata de canon este model 2009 si canon 2006 iar pretul canon este de 800 lei ceruti si spune ca il lasa la 700 lei iar sony este 870 lei cred ca merge si asta in 800 lei.Vroiam sa aud o parere asa la o prima vedere dupa specificatii.Bineinteles ca dupaia urmeaza nr. de cadre pentru fiecare,cat de tras este cu ele,cum sta in mana alea,alea.
 
Se tine cont si de numarul de cadre trase.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 
Daca are zeci de mii de declansari, poti fii sigur ca as alege pe cel care are mai putine.
- claritate, pe AUTO poti face poze proaste pe amble, manual si bibilit/pipait fiecare functie garantat ies poze bune cu ambele
- zgomot depinde de rabdarea si de trepiedul folosit. Pot iesi poze foarte bune si foarte proaste. In general fotograful conteaza, nu aparatul. Ex raduq, la inceput ii intrau poze, pe a.net, facute cu o cvasi sapuniera Canon.
- rapiditate focus tine 99.9% de obiectiv.

Comparatie body to body aici.

Eu as merge pe Canon.
 
Depinde ce vrei. Sony nu filmeaza, insa are stabilizator de imagine in body.
etc
 
Pai nu filmeaza niciunul :) dar sony are cateva plusuri,iso mai ridicat practic dublu,greutate mai redusa,bateria tine mai multe cadre decat la cannon chiar aproape dublu,se deschide mult mairepede.Problema ca la sony obiectivele sunt mai rare si mai scumpe as zice,nu sunt chiar asa populare precum la canon,plus de asta are avantajul focusului in body ceea ce iti permite utilizarea obiectivelor fara is sau vr. Deci in final ce a-ti alege? Eu il vreau de poze nu ma ocup de filmari,filmez foarte rar asa cand n-am ce face.Sau ma bate gandul sa iau ceva mai slab pentru poze cred eu la un pret rezonabil,canon350 d la 300 de lei :)
 
Scuze, nu stiu de ce, dar am vazut Canon 600D. In acest caz uita de comparatia de mai sus.
Eu am 400D si 650D (are touchscreen fata de 600D).
Tot Canon as alege.
Pe mine, sincer, nu ma deranjeaza acel startup delay. Un plus mare, Canon are sensor cleaning.
400D se poate hackui cu un custom firmware care:
- iti creste ISO la 3200 (ISO mare nu inseamna poze mai bune)
- poti seta intervalometru, deci poti programa aparatul sa pozeze singur
- senzorul de proximitate il poti folosi pe post de declansator. Asta este important noaptea, cand trebuie sa faci poza la comanda, iar programul de 10 secunde pote sa declanseze inainte sau dupa momentul dorit
- spot metering
Cel mai important lucru, pentru Canon ai pe cine sa intrebi. Foarte putini au Sony, si nu ai la cine sa fugi cu intrebari. Multe setari difera de Canon/Nikon.

Ref baterie nu stiu ce sa zic, eu nu folosesc bateria din dotare. Folosesc un battery grip cu 6 baterii AA. Nu ies din casa, cu aparatul, fara sa am 2 seturi de baterii cu mine.

Din pacate 400Dul a ajuns aparatul nr2 (mai rar folosit) de cand am 650Dul. Dar isi face treaba de fiecare data.