Tema noua

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,310
2,895
903
Aotearoa
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Azi lansam noua tema fly-ra, care este disponibila accesand acest link. Tema se numeste "fly-ra 2015 RC". Aceasta va fi in teste pentru 1-2 saptamani, perioada in care asteptam feedback de la voi. Dupa aceasta perioada va fi trecuta ca si tema implicita tuturor membrilor, iar DXF (tema actuala) va fi retrasa.

Distractie placuta.
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Se poate sa fie lasata tema curenta astfel incat cei care opteaza pentru ea sa il poata pastra ?

Mie tema noua nu imi place deloc, mai ales ca totul e pe doua coloane si ma deruteaza la maxim, iar fontul folosit nu ajuta deloc la a face mai usor citibil continutul paginii.
 
@adymartianul , @transporter sa inteleg ca va referiti la fontul din titluri si nu la fontul din mesaje. Sa vad ce gasesc web friendly, si incercam sa implementam.

Referitor la tema veche, va fi complet retrasa. DXF nu mai este updatat de catre creator, iar cu ultimele versiuni de forum nu se mai intelege. Se asteapta ca pe viitor sa genereze erori (pe partea de server), vulnerabilitati, etc.
Tema noua este una payware, deci nu ar trebui sa fie probleme pe viitor.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Mai sunt alte posibile teme dintre care sa alegem ?
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Va fi disponibila aceasta tema si cea default. Tema noua va avea un panou prin care fiecare isi poate personaliza culorile si fontul (ceva minimal). Default nu va contine niciun fel de customizare, max logo fly-ra.

Eu am sperat sa primesc feedback, si nu cereri de alta tema ;) Asta a costat destul, si isi merita banii.
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Nu am nicio problema speciala de ordin tehnic cu tema asta, dar nici nu imi place ca aspect general. Si logo-ul parca e mai urat ca precedentul.

In orice caz multumim Zsolt pentru cheltuiala, nu ar trebui sa contribuim cu ceva, macar membrii activi?
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Nu e cheltuiala mea, doar timpul. Forumul incearca sa se autosustina, din reclamele afisate, insa se pare ca la sfarsitul acestui an va fi pe minus, cu putin.
Pentru a noi addonuri, eventual hosting mai puternic, mai mult spatiu, etc, va fi nevoie de bani. Pentru asta ne batem capul cu cateva chestii noi, cum ar fi: paid membership (fara reclame si alte beneficii), donatii anonime (pentru cei care nu vor sa aibe un rang special pe forum, insa sunt dispusi sa sustina forumul), etc. Astea vor fi subiectul altor discutii, pe viitor.

Logo nou
logo.png
vs vechi
logo.vechi.png
.

S-au redesenat logourile, pentru cel vechi nu era vector si nu se putea mari la infinit. Intradevar, cel vechi are un efect 3D putin mai accentuat, cel nou fiind putin mai plat.

Orice idei de design si tehnic sunt binevenite. Din cauza asta am deschis aceasta discutie, si nu am "bagat pe gatul" membrilor tema, fara a cere niste pareri.

@OOVNI , te rog elaboreaza partea cu aspect general? Culori? Font? Meniu, etc?
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Culori, rozul mi se pare ca nu are ce cauta langa albastru si pe forum de aviatie. Sau aveti un contract cu Wizz? :) Iar pe pagina de home sunt prea multe informatii sub fiecare subforum (nr topicuri, nr mesaje, ultimul mesaj etc.) ceea ce te pune sa scrollezi mai mult in jos si adauga clutter inutil zic eu. Nu-mi place nici ca sunt puse doua cate doua subforumurile. Cam atat imi vine in minte deocamdata la categoria critici constructive...

EDIT: Titlurile subforumurilor cu acel gri contrasteaza prea putin cu fundalul.
 
Am scos "side by side". A fost implementat pentru a reduce necesitatea de scroll.
Fontul l-am inchis putin, si am schimbat mov-ul cu albastru rgb(29, 54, 76).
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Zsolt, iti multumim pentru osteneala. Aceasta noua interfata mi se pare mai prietenoasa si destul de O.K.
 
De azi tema default este fly-ra 2015. DXF va fi disponibila pana prin Ianuarie, prin selectie manuala, dupa care va fi stearsa.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Azi voi efectua un update al temei. Nu va speriati daca apar "extraterestrii".
[DOUBLEPOST=1419667242,1419666189][/DOUBLEPOST]Misiune terminata.
Noutati:
1 afisarea, in dreapta meniului, numarul mesajului (in pagina) si numarul total al mesajelor (in pagina)
flyrapage11a2o.jpg


2 posibilitatea accesarii oricarui mesaj din pagina actuala
flyrapagejumptotujdv.jpg


3 scroll to top/bottom
flyrascroll9mkut.jpg


Alte adaptari de cod, care accelereaza incarcarea paginilor.
 
  • 👍
Reactions: 5 users
Eu mă super bucur de nouă tema pentru ca pot folosi forumul perfect de pe telefon. Multumesc!
 
  • 👍
Reactions: 1 users
@MihaiCLJ , pentru accesarea forumului de pe un terminal mobil recomand Tapatalk.