[TGM] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

petrudimoff

Well-Known Member
Feb 13, 2012
1,190
395
83
LRCL
www.flickr.com
Sursa: http://www.citynews.ro/mures/eveniment-29/aeroportul-transilvania-in-discutii-cu-ryanair-217621/

Aeroportul Transilvania Târgu Mureș negociază cu compania aeriană low-cost Ryanair, după plecarea Malev. Precizăm că Ryanair se află în discuții și cu Aeroportul din Cluj, unde ar urma să aducă noi destinații.

În momentul de faţă compania Ryanair este cel mai mare transportator aerian civil din Europa de tip low-cost. Aeronavele transportatorului zboară pe 322 de rute din Europa în 22 state. Compania zboară şi în Maroc, în Nordul Africii.

Uniunea Europeană a Companiilor Aeriene precum şi Autoritatea Aeronautică Civilă din Marea Britanie au acordat companiei irlandeze titlul de cea mai punctuală companie aeriană din Europa.
 
Pentru ca nu am putut sa raspund la celalat topic, fiind blocat, am sa raspund aici.

Politica este tipica Ryanair... adica tot aud de ceva vreme buna.... ba negociaza Sibiul, ba Clujul, ba Targu Muresul cu RYR.
Lucreaza in felul asta pentru a reusi sa scoata de la aeroporturi cine stie ce avantaje. Sincer sa fiu m-as bucura sa si vad rute RYR, de oriunde din Ardeal numai sa fie.

La Cluj nu cred ca o sa aiba mare succes politica asta cu amenintatul... daca nu lasati mai ieftin mergem la SBZ sau TGM. Sa nu mai spun, daca intra RYR la Cluj vor intra clar in concurenta directa cu Wizzair, care deja are preturile relativ mici si publicul de partea lor. Trebuie deci ori sa aiba preturi f mici ori sa aduca niste rute noi.

La fel si la Sibiu, dar din cate am auzit acolo s-au redus taxele aeroportuare deci ar fi totusi posibil. Low cost la Sibiu e doar Blue Air cu ruta lor catre Stuttgart. Potentiali clienti exista... acolo e bine dezvoltata relatia cu Germania si... cam atat.

La Targu Mures se lucreaza ieftin, intr-adevar dar piata e acoperita foarte bine de Wizzair, din nou, ar avea succes doar daca vin cu rute noi... Ramane de vazut, poate iau si ei intr-un final decizia SA CHIAR INCEAPA zborul si sa termine negocierile.

Toate bune !
 
Parerea personala mea este, ca la toate aceste stiri legate de aeroporturi ce "negociaza" cu FR este vorba doar de niste persoane de prin conducere, politicieni locali sau ziaristi care se baga în seama si îsi cauta în primul rând propria publicitate.

FR "discuta" (nu negociaza) probabil cu zeci daca nu chiar sute de aeroporturi din Europa dupa modul "cât sunt taxele la voi, ce incentive oferiti pentru rute noi, ce reclame puneti contra cost la noi pe site sau în board magazine?" ... cu alte cuvinte "câti bani ati fi dispusi sa ne dati ca sa venim la voi?".

DACA se ajunge la negocieri (adevarate) în mod absolut sigur ca ambele parti semneaza în primul rând si înainte de toate un "non-disclosure agreement" si nu sufla nimeni nici o vorba prin presa, ca ar fi vai de el ... ;)

Sigur ... în RO s-ar putea sa existe exceptii de comportament în acest sens ... dar asta e totusi parerea mea.
 
Desi multa lume (inclusiv eu ...) a crezut ca e mai mult gargara ... se pare ca zborurile charter TGM-TLV se vor realiza totusi:

Charter Târgu Mureş – Tel Aviv – Târgu Mureş. Compania aeriană ISRAIR. Avion Airbus 320, 172 locuri.
Orar de zbor informativ (ore locale): Târgu Mureş 15.30 - Tel Aviv 18.10 // Tel Aviv 12.00 - Târgu Mureş 14.40

Sursa: www.calibratravel.ro (dar apare pe mai multe site-uri)

Sunt curios cum se va gestiona la TGM treaba cu securitatea la aceste zboruri ... ::)
 
Parerea mea e ca TLV e inca o mina de aur pentru cam toate destinatiile din Romania... cred ca ar fi greu sa dai gres cu o astfel de cursa.... indiferent ca e TSR, IAS, BCM, CLJ, OTP - TLV.

Din pacate este si o piata destul de protejata de evrei si putin exploatata de alte companii in afara de EL AL si Tarom
 
Mie mi se pare o mare "tzeapa". Stiti bine ca a zbura la tel Aviv e o aventura , reglementarile sunt atat de stricte incat GREU autorizezi aeroporturi din Romania pentru asa ceva. Din cate stiu DOAR OTOPENI este acreditat. Aici nu vorbim de companii aeriene , stiu ca a fost o anume "liberalizare controlata" si Israir a intrat pe fir. Eu vorbesc de aeroport , si mi-e tare greu sa cred ca va fi autorizat.
 
Pai poate s-au ocupat israelienii de treaba asta. Oricum, zborurile se efectueaza cu tur-operatori israelieni în principal.

Turoperatorii români în cazul ca sunt implicati (de exemplu Calibra, adica daca au contractat un numar fix de locuri în chartere) cred ca nu sunt cei care suporta acest charter în primul rând. Banuiesc ca este vorba în primul rând de turoperatori israelieni.
 
In cazul pasagerilor spre Tel Aviv mai mult ca sigur o sa fie dusi prin noul mini-terminal, care trebuia sa fie pentru zborurile non-Schengen... Din punctul asta de vedere pot separa fluxurile pasagerilor Wizz de pasagerii pt Israel. Oricum, noul terminal este folosit doar de Tarom, de 3 ori pe saptamana, dimineata devreme si seara.

Pe wikipedia scrie la destinatii de la Aeroportul Targu Mures asta :

Air Cairo Charter:Hurghada [begins 25 April 2012]

Stiti detalii suplimentare ? Eu nu am auzit nimic despre asa ceva.

LE : Intre timp am gasit informatii. E vorba de un circuit EGIPT - IORDANIA - ISRAEL.
Vor zbura o data la 2 saptamani, miercuri, pana in data de 12 Sept.

http://www.infoturism.ro/circuite/orientul-mijlociu/circuit-egipt-iordania-israel-2012-15-zile_65997.html
 
Vic,
Sa ma ierti , nu vreau sa fiu carcotas , nu e vorba de separarea fluxului (ea trebuie facuta si pt Luton care NU ESTE SCHENGEN) , ma refer la nautorizari cerute de autoritatile israeliene pentru a acredita un zbor catre Tel Aviv. Aici sunt dubiile mele. Remember , cand au avut (pentru putin timp) zboruri de TLV , Blue Air a fost obligata sa foloseasca OTP intrucat BBU nu era "autorizata" dpdv al israelienilor sa opereze aceste zboruri. Cunoastem "obsesia" lor pentru masuri anti terorism.
Despre cursa la HRG , tu te-ai uitat la preturi? 1715 euro /persoana? Crezi ca vor avea pasageri ? SINCER ma indoiesc ca la nivelul a unei jumatati de avion (ma gandesc ca Air Cairo ar opera via BUH , asa e si oferta).
 
Calin, ai dreptate. Tin minte ca am vazut niste poze facute la un aeroport din Germania in care un El Al era precedat de Follow-me car si urmat de un TAB in timp ce facea taxi. Cunosc bine faptul ca israelienii sunt foarte stricti in legatura cu securitatea, eu vorbeam doar despre acest aspect, cel al fluxurilor. Sincer, la fel ca si tine am si eu mari dubii in legatura cu aceasta cursa ...

Iar in legatura cu HRG ce sa mai zic, preturi mari, reclama putina din ce vad... O sa umple cat de cat avionul doar daca aterizeaza si la Bucuresti.
Oricum, o sa-i trag si lui niste poze daca vine :)
 
În legatura cu charterul Air Cairo spre HRG: TGM nu mai apare în ofertele Calibra Travel, ci doar OTP (cu orar usor schimbat), astfel ca în mod sigur nu va avea loc acest charter.

în schimb, oferta de charter TGM-TLV apare în continuare pe pe diverse site-uri.
 
Nu stiu scopul acestor curse, banuiesc ca e vorba de ceva contractare pentru o firma sau ce stiu eu ce event (nu se pot cumpara bilete pe segmentele de TGM), dar oricum interesant pentru spotteri:

10.05.2012 - RO 232 09.00 BUD - 10.50 TGM 11.20 - 12.05 OTP 318
14.05.2012 - RO 233 18.20 OTP - 19.05 TGM 19.35 - 19.35 BUD 733

Zsolt, daca ai cumva prieteni spotteri la BUD, cred ca-i intereseaza si pe ei stirea asta.
 
Thomas, mersi de info. I-am informat si sunt bucurosi ca vor prinde A318le.
Daca mai prinzi ceva informatii, feed me :)
 
Sâmbata e prevazuta prima cursa charter Cimber Air catre TGM din anul acesta:

QI 2491 11.45 CPH - TGM 16.00
QI 2492 16.45 TGM - CPH 19.00
 
Mersi, updatat calendarul. Daca e cineva abonat, primeste mail si SMS.
 
http://www.tarom.ro/despre-noi/noutati-si-presa/stiri/detalii-stire.html?news=51


În perioada 7 - 13.05.2012, Aeroportul Internaţional Cluj-Napoca va fi închis traficului aerian, în vederea efectuării unei noi etape de lucrări de reparaţii la pista de decolare - aterizare. Ca urmare a solicitărilor primite din partea pasagerilor, compania TAROM introduce trei frecvenţe adiţionale pe zborurile Bucureşti- Târgu-Mureş - Bucureşti, după cum urmează:

8 mai şi 11 mai 2012

RO 1727 17:45 Bucureşti - 18:45 Târgu-Mureş

RO 1728 19:05 Târgu-Mureş - 20:05 Bucureşti

9 mai 2012

RO 1721 09:25 Bucureşti - 10:25 Târgu-Mureş

RO 1722 10:45 Bucureşti - 11:45 Târgu-Mureş
 
Se pare ca Cimber isi incheie activitatea, deci putine sanse sa mai vina la Mures. Sunt curios ce companie va prelua cursele charter.