TOP Handling Romania

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

c-tyn

Well-Known Member
Sep 23, 2016
276
260
63
38
București

Cifra de afaceriProfitDatoriiActive
Imobilizate
Active circulanteCapitaluriAngajați
AEROKRAFT48 800 2825 761 9256 312 0912 283 9139 922 5635 909 223
366​
MENZIES AVIATION55 977 298928 69610 711 3915 332 41810 405 4284 602 875
436​
RAS43 828 3652 426 57712 168 43010 685 2328 549 8677 032 041
298​
GLOBEGROUND66 155 32210 124 3465 854 84614 147 43346 556 74654 951 084
636​

Am facut o mica comparatie intre firmele de handeling ce opereaza in Romania, sumele sunt in lei pentru 2017 nu au aparut datele financeare pe 2018.


GLOBEGROUND

  • Adria Airways
  • Aegean Airlines
  • Air Europa
  • Air Malta
  • Alitalia
  • Austrian
  • Bulgaria Air
  • Carpatair
  • Cyprus Airways
  • Easy Jet
  • EL-AL
  • Finnair
  • Fly Dubai
  • LOT
  • Lufthansa
  • Meridiana
  • Miami Air
  • Olympic Air
  • Pegasus
  • SAS
  • Sunexpress
  • Swiss Air
MENZIES AVIATION

  • Aeroflot
  • Air Berlin
  • Air Bucharest
  • Air Moldova
  • British Airways
  • Budapest Aircraft Services
  • C&I Corporation
  • Csa Czech Airlines
  • Corendon Airlines
  • Evelop
  • Farnair Switzerland
  • Germanwings
  • Hi-Fly
  • Niki
  • Nouvelair Tunisie
  • Onur Air
  • Orbest
  • Qatar Airways
  • Ryan Air
  • Royal Air Force
  • Turkish Airlines
  • Vueling
  • United Aviation Sevices
ROMANIAN AIRPORT SERVICES

  • Air France
  • Air Serbia
  • Easy Jet
  • Fly Romania
  • KLM
  • Nesma Airlines
  • Tunis Air
  • Wizz Air
AEROKRAFT

  • Blue Air
 
  • 👍
Reactions: 5 users
Posibil lista de clienti sa fie de pe OTP, dar de ex pe IAS, Menzies face handlingul pentru Wizz Air si Austrian. Iar pe OTP cred ca Qatar-ul are contract cu Aerokfraft.
 
Este foarte posibil sa nu fie actualizata lista cert e ca Menzies raportat la cifra de afaceri merge foarte prost comparativ cu Aerokfraft.
 
Cifra de afaceriProfitDatoriiActiveActive circulanteCapitaluriAngajați
Imobilizate
AEROKRAFT48.872.9835.034.811
8304459​
1643338​
11729849​
5080914​
374​
MENZIES AVIATION*
RAS*
GLOBEGROUND70 227 35312 343 78717 262 43615 235 65141 947 02940 028 377
541​
*nu sunt date publice momentan
 
  • 👍
Reactions: 1 users

Companiile de handling de pe aeroportul Otopeni au pierdut 600 de angajaţi în ultimii doi ani

,,Cea mai mare companie de handling de la Otopeni după numărul de angajaţi din 2019 este Globe Ground România, care a pierdut în ultimii doi ani circa jumătate dintre angajaţi.''

Am facut si eu calculele ca sa vedem datele pe :
Operator201920202021Evo 21/19 (%)Evo 21/20
Total BIG4 nr. angajati182214871234-32%-588
Globe Ground518260224-57%-294
MENZIES497517434-13%-63
RAS440353304-31%-136
Uplift367357272-26%
-95​

In tabelul de mai jos si rezultatele financiare.

Rezulatatele financiare din pandemie sunt foarte bune in raport cu ceilalti jucatori din industrie (companii aeriene, aeroporturi).
3 din cei 4 operatori (Menzies RAS Uplift ) au reusit sa obtina in 2021 profitabilitate superioară celei obtinută în anului 2019....management setat pe profit.
Marja de 19% din 2021 a celor de la Uplift este extrem de mare....daca s-ar cota la bursa ar sări toata lumea pe ei

OperatorAnCifra de afaceriProfit/Piedere net/aMarjă netă(%)
GLOBE GROUND201968.281.57310.633.17416%
GLOBE GROUND202030.628.7252.464.0558%
GLOBE GROUND202143.535.8045.856.20813%
MENZIES201966.385.3993.058.3925%
MENZIES202049.990.252-632.842-1,3%
MENZIES202166.094.1675.346.3838%
RAS201954.185.4741.536.3203%
RAS202032.074.6311.495.4275%
RAS202143.274.6553.027.4167%
Uplift201953.153.4301.734.9803%
Uplift202038.354.058800.1622%
Uplift202147.371.2488.787.76219%


 
Globe o să meargă și mai jos, recent LOT a ajuns în curtea Menzies.

La Uplift, probabil, marja mare de profit e generată de sales on board la Blue Air, activitate comercială pe care celelalte trei companii nu o au.

Actualizare: sales on board de la Blue Air au pe chitanță UpLift.
 
Last edited: