Transylvania International Airlines (--/TYC)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

TotalGruv

Administrator
Staff member
Feb 13, 2012
1,696
204
83
FL390
Are cineva ceva informatii despre aceasta companie start-up din CLJ?
Site: www.flytia.ro

Informatii pe care le detin eu:
-Director General: Dan Iuhas (scris pe romaneste) - EX pilot V3, W6
-Director Maintenance: Gheorghe Buzea - EX maintenance V3

Par a fi seriosi, dar deocamdata fara AOC si cica ar vrea sa opereze cu Airbus 319/320 din aceasta primavara/vara.

Pe Gheorghe (cunoscut ca si Adi) il stiu personal si acum e la AMS pt cursuri de airbus. Iar acum cam o luna, poate mai mult, (din surse confidentiale) am aflat ca au fost la BT (Banca Transilvania) pt a optine E-Commerce... probabil pt a putea vinde bilete online.

Zvonul e ca Arpad Paszkany ar fi cu finantarea si ca aceasta companie ar fi parte din noul grup de media/televiziune cu acelasi nume. Alt zvon ar mai fi ca Ciceo (directorul aeroportului din Cluj) ar fi "neoficial" atasat proiectului, ceea ce mi se pare un conflict de interese (probabil ca si de aceea e si "neoficial").

Informatiile contradictorii ar fi ca:
1, vor sa fie operatori charter
2. vor sa fie operatori de line cu aproximativ 3 curse pe zi din CLJ

Totul cu o singura aeronava - cam greu zic eu...

Avand in vedere ca inca nu apar cu AOC pe site la autoritatea romana si nici o stire despre avion, le-as da sanse mici de incepere primavara/vara asta si in plus sanse si mai mici de rezistenta mai mult de un an ca operatori de line pe CLJ unde W6 cu RO deja cam domina bine.

Pareri/zvonuri?

Edit (Thomas): corectat titlul conform denumirii oficiale a companiei.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Am mai auzit si eu acest zvon ... dar alte info nu am nici eu.

În orice caz, spre deosebire de Kontiki pare o treaba serioasa. Daca vor reusi ... e alta poveste.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Mai baieti , imi luati exclusivitatea? :)

Haideti sa va dau rezultatele sapaturilor mele :
Compania Transilvania Express Airlines este infiintata in ianuarie 2009 la Bucuresti.

Transilvania Express Airlines , CUI 24967140 , J40/546/2009 , sediu Bucuresti B-dul Nicolae Balcesu 2-4 , are ca actionari pe :
1.VASILE PETER ALEXANDRU - 2%
2.BOGDAN IOAN - RARES - 30%
3.PAPUC LEONARD FLORIAN - 5%
4.CIOBOTARIU ADRIAN - 2%
5.MOTIU ADRIAN VIOREL - 1%
6.DIMITRESCU FLORIN 5%
7.DIMITRESCU MIHAI - COSTIN - 50%
8.DIMITRESCU GEORGE - ALEXANDRU - 5%

Administrator : CIOBOTARIU ADRIAN

Acum sa vedem : DIMITRESCU sunt copiii lui Mirica Dimitrescu - Medallion Air (in total 60%) , BOGDAN IOAN-RARES este cunoscutul jurnalist clujean Rares Bogdan (proprietar Ziua de Cluj si a retelei Realitatea TV locale), strans legat de Sorin Rosca Stanescu (nasul sau).
Din ceilalti patru , unul e un avocat din Bucuresti si unul un om de afaceri din Valcea.

In acest moment , Iuhas figureaza ca Chief Flights Operations la Medallion.
Aeronava pare a fi intr-adevar un A319 si probabil cu back-up MDurile de la Medallion.

Speculez : Rares Bogdan nu e legat DELOC de grupul Paszkany , iar mentiunea ta , Vali , la Banca Transilvania , pare , mai degraba o actiune a grupului opus lui Paszkany (Ciorcila , Popbaldi , Urasi , etc)

Oricum site-ul mentionat de tine , Vali , pare altceva . Un site care pare a fi al companiei este www.transilvaniaairlines.com .
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Ups.....Asta e altceva
Merita sapaturi noi :)
Adresa e a Apt Cluj (Traian Vuia 149-151)

Acuma vad , una e Transilvania International Airlines , aia din 2009 e Transilvania Express Airlines.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Din informatiile pe care le am eu, colegii mei mi-ai zis ca ar fi vorba si de consiliul local cluj in business-ul asta.
Training Post Holder o sa fi un TRE de la Tarom iar acum exista posibilitatea ca echipajele sa vina tot de acolo.
Pana la sfarsitul lunii o sa stim mai multe o sa vedeti.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

O sa "sap" si eu maine cand o sa am acces la unele date , dar daca e adevarat ca e implicare a CJ Cluj (probabil si a regiei AICN) atunci asta mi se pare cu adevarat o miscare foarte buna , poate prima in care exista un plan orientat spre piata.
Vorba aia , nu imi fac iluzii ca sa nu am deziluzii.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Transilvania International Airlines
Pam-pam:

1.CUI : 29162582
2.ORC : J12/2435/2011 - judetul Cluj - acordat in 29 09.2011
3.Adresa : Str. Traian Vuia 149-151 , contract de locatiune 152 / 20.09.2011, valabil pana in 19.09.2016
4.Capital varsat : 200 RON / numar parti sociale 20 / valoare parte sociala 10 RON
5.Actionari - 1

IUHAS DAN SORIN - 100% - nascut 23.12.1963 ORADEA , domiciliu actual : BRASOV

Bun, astea sunt datele , de aici incolo speculati, va rog !

Vali....este ACEL IUHAS care figureaza acum drept Flights Operations la Medallion , fost KRP, fost WZZ , fost in Golf parca. Gresesc?
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

"CalinCLJ" said:
Vali....este ACEL IUHAS care figureaza acum drept Flights Operations la Medallion , fost KRP, fost WZZ , fost in Golf parca. Gresesc?

Nu stiu sigur despre Golf dar asa se pare.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Mda, cam asa . Oricum , faptul ca apare in presa informatia va face si pe altii sa sape.
Iar ca se vorbeste de noi e si mai bine. Daca puneau si un link era ok, dar si asa exista Google.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Chiar si MTI (agentia de presa ungara) vorbeste despre TIA - aici.
A hagyományos Budapest és Kolozsvár közötti repülőjárat beindításához keres partnereket a kolozsvári repülőtér vezetősége - mondta az MTI-nek David Ciceo, a repülőtér igazgatója. Kifejtette: a Malév csődjét a kolozsvári repülőtéren is sajnálattal vették tudomásul.

Chiar se intra mai adanc in detalii si se vorbeste de curse CLJ-BUD.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Ar fi interesant un hop la Budapesta dupa care Balaton. E doar vis, si e prea tarziu pentru asa ceva. Eventual la anu`.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

"TotalGruv" said:
-Director Maintenance: Gheorghe Buzea - EX maintenance V3

daca tot copiaza, astia de la Ora de Cluj, macar sa o faca cum trebuie...

"Ora De Cluj" said:
Sursele OradeCluj.ro spun că directorul de maintenance al companiei Transylvania International Airlines este tot un fost pilot, Gheorghe Buzea,
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

"CalinCLJ" said:
Mda, cam asa . Oricum , faptul ca apare in presa informatia va face si pe altii sa sape.
Iar ca se vorbeste de noi e si mai bine. Daca puneau si un link era ok, dar si asa exista Google.

Au pus link.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Poate am fost un pic cam dur in reply-ul precedent. Oricum articolul este cat se poate de valid si-l felicit pe pe autor pentru initiativa chiar daca a facut mica eroare despre Buzea.

Astea fiind spuse... am cam inceput sa dam in off topic.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

TRANSYLVANIA INTERNATIONAL AIRLINES are AOC valid din data 27 04 2012, valabil pana in 26 04 2013.
AOC este RO - 049(a) EU-OPS , autorizat pentru A1 - transport aerian public de pasageri.
Reg este in acest moment YR-ICO acel Diamond 42 care parca apartinea RAS si cu care a fost vazut Iuhas.
 
Re: Transilvania International Airlines (-/-)

Buna ziua, am eu noutati ,am fost acceptata la TIA ca operator pt serviciu clienti , noutatile ar fi:
-vor sa inceapa cu vanzarile de bilete la inceputul lunii iunie
-va fi in principal low-cost dar daca vor avea solicitari vor face si zboruri charter
-rutele vor fi europene la inceput, dar se ia in considerare si posibilitatea unor zboruri interne, gen Constanta pt vara doar
-ground operations director e Dl Mihai Serbanescu , un tip foarte "normal "
Revin cu noutati pe masura ce le am.