Wizz Air - Discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Wizz Air (W6, Budapest) has announced it will open its maiden base in the United Kingdom (UK) at London Luton during the upcoming summer season.

The Hungarian LCC said in a statement that effective June 18, 2017, it will use a single A320-200 to develop new destinations including Tel Aviv Ben Gurion, Israel, Pristina, the capital of Kosovo, and Kutaisi in Georgia. In addition, select flights on existing Romanian routes ex-London Luton will see an increase in their frequencies with Suceava to run 5x per week, Constanta 4x per week, and Iasi to operate daily.

"Establishing this base will strengthen Wizz Air's operational presence at London Luton Airport where it is already the second largest carrier, and increase the number of routes being served from the airport to 42," it said.

Wizz Air to open London Luton base in late 2Q17
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Pai nu aveau oricum o pseudo baza acolo. Mno, cumva pare logic.
E prima lor baza din vest, asa-i?
 
Preturile pe CLJ-BTS sunt in continuare la minim sau aproape de minim, cu doua saptamani si ceva inainte de primul zbor - 69/99 lei. Oare va rezista ruta asta?
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Preturile pe CLJ-BTS sunt in continuare la minim sau aproape de minim, cu doua saptamani si ceva inainte de primul zbor - 69/99 lei. Oare va rezista ruta asta?
O situatie asemantoare am remarcat si postat ieri la sectiune oferte cu privire la zborurile Iasi-Larnaca din martie. Sunt aproape toate la pret minim de 39 lei. Am luat bilete la acest pret. Sunt curios care va fi gradul de incarcare la zbor. Sapatamna trecuta am zburat la Roma. Dus am avut zbor cu WIzz iar la intoarcere cu Blue. La ambele companii biletele erau la pret minim cu doua saptamani inainte de plecare (atunci cand le-am si cumparat) insa in ambele cazuri avioanele au fost aproape pline. Nu am reusit sa numar mai mult de 4-5 locuri libere in tot avionul, atat la wizz cat si la blue. Probabil ca daca si avionul spre Larnaca va fi plin, asta e strategia lor si vand extrem de multe bilete la pret minim, bazandu-se pe servicii suplimentare, eventual.
 
Bratislava va merge cu siguranta pentru ca e un nod din ce in ce mai important pentru LCC-uri. LCC-uri care deservesc de la Bratislava si Viena.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Si in alta ordine de idei, Wizz va trebui sa dea inca niste bani pe vopsea in curand :)
Viktor Orban, prima infrangere majora in fata societatii civile din Ungaria: Budapesta isi retrage candidatura pentru Olimpiada din 2024 dupa o campanie - fulger a unei noi organizatii formata din tineri
[doublepost=1487843770,1487843722][/doublepost]
Bratislava va merge cu siguranta pentru ca e un nod din ce in ce mai important pentru LCC-uri. LCC-uri care deservesc de la Bratislava si Viena.

Tine cont ca BTS e sub CLJ la nr de pasageri in 2016.
 
IAS - LCA si IAS - CTA nu merg foarte bine in perioada Noiembrie - Martie. Presupun ca scad semnificativ tarifele pentru ca in paralel castiga din veniturile anciliare si isi mai fac si reclama pe deasupra.
 
LCA e o ruta de vacanta mai mult decit de "trafic etnic", asa ca sezonalitatea extrema va fi o consecinta a acestui aspect