Wizz Air - Discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Ar trebui să meargă, dacă nu, închizi și suni din nou sau încerci în Engleză (sunt pățit...)
 
@Zsolt, dacă ești în România și vrei să suni fără taxe, folosește numărul de Malta.
 
Am voip cu număr de România
 
@Disconnected
Nu e chiar atât de grav cu low-cost în caz de schimbări majore cu mult timp înainte. Totul e să ai anulări gratuite la cazări, să ai concediu flexibil, să fii pregătit pentru asemenea scenarii.
În schimb, TAP nu a reușit să reruteze 9 paxi OTP-PDL, după anularea OTP-LIS.
Practic, nici un agent nu a reușit să-mi găsească o soluție ca toți cei 9 paxi să fie în același zbor. Nici măcar acum, cu șase luni înainte de călătorie.

Singurul avantaj major pentru care merită bănuții în plus la un legacy (în cazul schimbărilor majore) e șansa mult mai mare de a fi rerutat ușor în caz de anulare de pe o zi pe alta. Asta dacă nu ești în plin sezon și zborurile sunt overbooked și dormi prin vreun aeroport mare, milogindu-te de angajați să te reruteze odată și odată. Sau îți spun că ai pierdut conexiunea din vina ta, că nu te-ai grăbit de la o poartă la alta.

Revenind la WZZ, au întrecut de mult RYR la schimbări de orar. După ce au anunțat OTP-FMM, au dat peste cap câteva rute. Fiecare rută pe care o anunță pare să fie o spaimă în calendar.
 
Last edited:
Rezolvat. Mutat pe CLJ - BVA, aceeasi data, aceleasi locuri, aceleasi conditii.
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Are cineva ideea ce strategie de pret aplica Wizzair pentru locuri ? Am zburat LTN - IAS - LTN la inceput de Decembrie, locurile in a doua jumatate a avionului erau 8 GBP. Am un zbor sambata, tot la Iasi, cele mai ieftine locuri sunt 10 GBP in ultimele doua randuri, in rest pretul variaza de la rand la rand ajungand pana la 20 GBP sper centrul avionului si 28 GBP in primele randuri. E o noua strategie de preturi ? Sunt curios daca variaza pretul pe masura ce se aproprie zborul. Pe mobil si pe web, par sa fie aceleasi preturi.
 
E un mister. Bașca pe web e mai ieftin decât în aplicația de mobil.
 
Are cineva ideea ce strategie de pret aplica Wizzair pentru locuri ? Am zburat LTN - IAS - LTN la inceput de Decembrie, locurile in a doua jumatate a avionului erau 8 GBP. Am un zbor sambata, tot la Iasi, cele mai ieftine locuri sunt 10 GBP in ultimele doua randuri, in rest pretul variaza de la rand la rand ajungand pana la 20 GBP sper centrul avionului si 28 GBP in primele randuri. E o noua strategie de preturi ? Sunt curios daca variaza pretul pe masura ce se aproprie zborul. Pe mobil si pe web, par sa fie aceleasi preturi.

Aviatia are preturi dinamice iar LTN este destinatia cu cele mai mari volume din Romania.Presiunea pe Wizz ca ofertant e relativ mica .
 
Rută nouă Tirana - Memmingen:

zbkdna6.png
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Rute noi:
TSR - BLL: 2/7 (Mi/Du)
TSR - DSA: 2/7(Lu/Vi)
TSR - FKB: 2/7 (Mi/Du)
TSR - NUE: 2/7 (Lu/Vi)

Creșteri de frecvență:
TSR - BRI: 2/7 -> 3/7 (Ma/Jo/Sa)
TSR - CRL: 2/7 -> 3/7(Ma/Jo/Sa)
TSR - DTM: 2/7 -> 3/7 (Ma/Jo/Sa)
TSR - FMM: 3/7 -> 5/7 (Ma/Mi/Jo/Sa/Du)
TSR - LTN: 7/7 -> 12/7 (2xLu/Ma/2xMi/2xJo/2xVi/Sa/2xDu)

Wizz Air ajunge după 10 ani la 60 zboruri/săpt. din TSR
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
Moncher, link-ul pus de mine este fix către comunicatul oficial. Hai să nu facem confuzii.
 
Odată cu deschiderea rutei către FKB, ruta TSR-STR de la Tarom nu mai are viitor.
Sunt deja prea multe locuri low cost oferite către Stuttgart / zonele adiacente pentru ca o cursă legacy să mai fie viabilă economic din TSR.
 
Trebuie sa incerce CDG si AMS. Alte rute vor fi usor de ocupat de concurentii LCC.