Wizz Air - Discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Buna,
Novice aici in ce privesc zborurile.
Imi puteti spune cum functioneaza asigurarea de calatorie la Wizz? Am achizitionat-o cand am rezervat zborul, dar nu stiu unde o vad, cum arata. O s-o primesc in aeroport cand primesc biletul?
Multumesc
Buna eu am primit prin mail.
 
Vesti foarte proaste pentru Varadi si prietenii lui ,venite chiar din propria tara:
"Vom obliga băncile, asiguratorii, marile lanţuri de magazine, industria energetică şi firmele comerciale, companiile de telecomunicaţii şi companiile aeriene să plătească o mare parte din profiturile lor suplimentare în două fonduri de stat", a declarat Orban.

 
  • 👍
Reactions: 1 users
Ca vorbeste prostii. In Ungaria au fost limitate preturile doar la benzina si motorina si acelea doar pentru varianta mai ieftina (gen 95). Celalalte preturi nu sunt fixate. Plus sa nu mai zic ca un pilot nu poate sa nu stie ca avioanele alimenteaza pe aeroporturile unde sunt bazate si unde fac zboruri, nu unde isi are compania sediul.
 
Fix la asta ma gandeam eu, sa duci avioanele pe la Budapesta doar pentru a alimenta, chiar si cu un combustibil usor mai ieftin nu are sens. Daca chiar ar fi mai ieftin kerosenul in Ungaria, doar zborurile wilzz cu plecare de pe acolo ar fi avantajate, in niciun caz cele ce zboara din Romania.
 
Doar că acum saudiții vin cu saci de bani pentru incoming, iar la AYT planurile probabil erau doar pentru a încurca vreun competitor.
 
Iar a trecut Horia Constantinescu la panseuri:

„De la Cuza am învăţat că nu trebuie folosite două măsuri pentru acelaşi lucru. Povestea cu ocaua mică. Dacă s-a evaluat activitatea unei companii aeriene, atunci trebuie să o verificăm şi pe a celorlalte, aflate în aceeaşi situaţie. Trist este că aici povestea va fi mai lungă, cele două nefiind de pe teritoriul României. Chiar şi pe jos, pentru că avioanele lor nu prea mai zboară, vom ajunge la destinaţie şi măsurile vor fi în consecinţă! Drum bun să avem!”, a afirmat Horia Constantinescu, preşedintele ANPC.



Ok ,le face praf-tandari si pe acestea ,urmatorul popas ,care este? Turkish ? Si apoi ? British? Vremurile sunt cum sunt ,mai usor cu bata pe companii!
 
Cum spuneam:
"Situația este generalizată. Ieri au avut întârzieri 56 de avioane cu un total cumulat de peste 4,300 de minute."

Faza cu demisia întregului echipaj ,bănuiesc că este o eroare de înțelegere a celui care a scris articolul.

 
Nu ca era foarte greu de prevazut ca, dupa doi ani de restrictii, oamenii au asteptat vara ca sa plece care incotro. Nu ca era foarte greu de intuit ca treaba asta va genera varfuri de trafic ce trebuie gestionate.
Vrenurie sunt cum sunt. Corect.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Dar grevele şi lipsa de personal forţează companiile aeriene să anuleze mii de zboruri şi provoacă cozi lungi pe aeroporturile importante din Europa.
Nu stiu ce au crezut respectivii, ca oamenii vor da navala sa se reangajeze la ei, dupa ce i-au concediat in pandemie? Uite ca nu.
Ma lasi la greu, te las la greu.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
,,Wizz Air va reduce cu 5% capacitatea de transport în următoarele luni pentru a stabiliza programul de zbor; sunt afectate și rute din și spre România.

În total, pentru cele trei luni compania low-cost a anulat aproximativ 720 de zboruri de pe 39 de rute din și spre aeroporturile din București, Bacău, Cluj Napoca, Craiova, Iași, Sibiu, Suceava și Timișoara.'
În septembrie, până acum, au fost anulate 160 de zboruri de pe 12 rute din și spre București (cinci rute), Cluj Napoca (patru rute), Craiova (o rută), Iași (o rută) și Sibiu (o rută).''


 

O situaţie care iese la iveală. Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC): Nu putem sancţiona Wizz Air şi Ryanair, aşa cum am făcut cu Blue Air, pentru că nu au sediul în România​

 
  • 👍
Reactions: 1 user
Adica pe BLA ,care plateste impozitele in Romania ii calca in picioare ,trantind maximul de amenda permis in Europa , nemaiavand nici macar rabdare sau bun simt sa anunte totusi intai compania si, la concurenta,la fapte asemanatoare, Horia Alexandrescu ridica din umeri ,desi stia de la inceput care este legislatia . Jocuri mizerabile.
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Asta-i o tampenie crasa! Nu pot in acest moment sa spun daca are acoperire-n reglementari ceea ce spune musiu Horica. Dar... sa zicem ca eu merg la Marsilia si violez o baba. Si aia n-au ce-m face. Si eu le rad in nas, ca am boletin de Popesti-Leordeni? Hmmm!