Wizz Air - Discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Nici eu nu am avut niciodata vreo problema la check-in la WZZ si am avut si eu zeci de zboruri cu ei.
 
Nici eu nu am avut probleme la check cu ei, in 15 zboruri. Am auzit la o cunostinta ca nu a mers check in-ul online primind un mesaj sa vina la ghiseu si a fost facut gratuit, asta in Luton.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Am găsit asta pe site-ul Wizz dar încă nu e disponibil:

Ce este WIZZ Pass?
Este abonamentul WIZZ care vă permite să zburați în fiecare lună și pentru care trebuie să plătiți lunar un preț fix.
Cum funcționează?
  • 1. Cu acest abonament, veți putea zbura în fiecare lună contra unui preț lunar fix.
  • 2. După ce vă abonați, timp de 12 luni, cardul dumneavoastră de credit va fi debitat automat în fiecare lună.
  • 3. După ce vă abonați, puteți rezerva zborul fără a plăti prețul biletului.
  • 4. Abonamentul nu include servicii suplimentare, dar le puteți adăuga oricând la rezervare în momentul utilizării zborului lunar.
  • 5. Nu uitați că se pot aplica restricții pentru destinații, pentru datele pe care le puteți selecta, pentru numărul de locuri disponibile și pentru perioada rezervării.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Pe 1 iulie apare în sistem un zbor OTP-PRG-OTP.
Să fie o eroare sau pregătesc ceva?!

LE: Ruta e deja încărcată cu 3/7 (luni, miercuri, vineri)
 
  • 👍
Reactions: 1 user
luni, miercuri, vineri
W6 3279 - OTP-PRG - 12:45-13:55
W6 3280 - PRG-OTP - 14:25-17:25
 
  • 👍
Reactions: 1 users
13 nov 2019 :D :
Eu ma mir ca WZZ sau RYR nu lanseaza OTP-PRG.
Au baze in ambele orase ,nu exista concurenta LCC.
Post automatically merged:

E momentul ca si RYR sa lanseze o ruta noua. De exemplu, Praga .;)
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 3 users
Mai multe rute noi se pare: acum se incarca OTP-SVQ!
marti si sambata:
W6 3195 - OTP-SVQ - 16:55-20:25
W6 3196 - SVQ-OTP - 21:00-01:55
 
  • 👍
Reactions: 1 users
România este cea mai profitabilă piață a Wizz Air în prima jumătate a anului

,,În prima jumătate a anului financiar 2019 – 2020 (aprilie – septembrie), România a fost cea mai profitabilă piață a companiei low-cost Wizz Air.
Potrivit APEX, 58 din cele 371.5 milioane de euro profit raportate în prima jumătate a anului financiar curent, care a început în aprilie 2019 și se încheie în septembrie 2020, au fost obținute de operațiunile companiei low-cost în România.''


La un calcul profit/avion, nu prea ar iesi ca piata din Romania ar fi cea mai profitabila.

Avioane alocate RO (aprilie-sept): 26
Avo RO: 11 OTP, 7 CLJ (opereaza si DTM pe TGM, plus mai cateva rute pe alte aeroporturi), 2 TSR (al 3lea a venit tarziu in august, mai opereaza rute si pe alte aeroporturi), 2 IAS, 2 SBZ (care mai opereaza FMM pe SCV/TGM), 2 CRA (care mai opereaza rute pe SCV), SUJ/CND/SCV-LTN se opereaza cu avo de pe LTN. Sper ca nu am gresit prea mult.

Total avioane Wizz perioada: 119
Pondere (neajustata in functie de capacitate A320/A321) avioane Wzz in RO: 21,8%

Profit Wzz Romania(aprilie-sept): 58 mil euro
Profit total Wzz 371,5 mil euro
Pondere porfit piata RO in total profit: 15,6%

Posibil ca in urma ajustarii A320/A321 piata din Romania sa ajunga la media profitului obtinut de Wizz.

 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 5 users
WZZ renunta la Otopeni -Castellon incepand cu 25 martie.

Desi comunitatea de romani din zona este principalul ocupant al locurilor din avion, se pare ca nu prea are noroc OTP - CDT...

Am zburat si zbor destul de des in Spania, pe CDT am fost atat cu Blue cat si cu Wizz si am observat ca indiferent de perioada zborului, avioanele aveau cateva locuri goale...Totusi este ceva ce nu merge !!??

De asemenea, am observat ca Wizz pe langa cele doua curse spre CDT - Polonia mai deschide din vara cursa spre Viena.

Cam izolat aeroportul dar cu o infrastructura rutiera excelenta, masina personala este la putere, metrou sau tren rapid nici gand doar un autobuz de la Autos Mediterraneo si doua firme de inchiriat masini in aeroport te mai pot scoate de acolo...

In ambele laturi ale platformei de parcare, am observat ca se dezmembreaza avioane de la diferite companii aeriene...saptamana trecuta erau 3 Airbus uri de la Thomas Cook, 3 Airbusuri de la DHL, un Airbus de la Adria Airways, un A330 fara inmatriculare si de asemenea, cred 2 Boeing uri de la Germania Air...in alte dati, am mai vazut la taiat si de la Iberia

La taieturi au activitate intensa dar la curse regulate mai putin, in schimb vara sunt multe charter uri de turisti...

Aeroportul are o poveste interesanta dar poate o spun cu alta ocazie...


PS englezii de la eCube Solutions dezmembreaza acolo avioane
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 3 users
Wizz Air will launch new connections from Warsaw and Budapest to Paris-Orly - according to the carrier's booking system.
 
Reactions: 1 user
Desi comunitatea de romani din zona este principalul ocupant al locurilor din avion, se pare ca nu prea are noroc OTP - CDT...

Am zburat si zbor destul de des in Spania, pe CDT am fost atat cu Blue cat si cu Wizz si am observat ca indiferent de perioada zborului, avioanele aveau cateva locuri goale...Totusi este ceva ce nu merge !!??

Yieldul in contextul unui zbor lung si, mai ales, sezonalitatea extrema
 
 
  • 👍
Reactions: 1 user
  • 🤣
  • 👍
Reactions: 1 users
Nu sunt alte zboruri directe între Bruxelles și Cluj. Majoritatea pasagerilor preferă să zboare direct, iar pentru foarte mulți nu contează în general că zboară cu low cost sau full service.
 
  • 👍
Reactions: 1 user