Wizz Air - LF si statistici

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Se pare că tot mai mulți paxi Wizz își rezervă locuri preferențiale din timp (când își rezervă biletul).
Sistemul de rezervări a fost modificat în a-l presa psihic pe individ, sugerându-i loc bun și mascând tot mai mult butonul 'rezerv mai târziu'.

Azi am efectuat check-in pentru OTP-TRF, fix cu 48 de ore înainte (când se deschide check-in-ul gratuit).
Am fost sequence 59.
Înțeleg că 58 de paxi au rezervat locuri din timp sau chiar au luat pachet wizz go sau plus.

Din grupul meu de excursionisti (20 de paxi) două treimi (13 paxi) au ales Priority, chiar și la prețul de 15-17 euro.
Apropo, Priority a avut un preț de 49 de lei inițial, iar acum a ajuns la 83 de lei.
 
Sistemul de rezervări a fost modificat în a-l presa psihic pe individ, sugerându-i loc bun și mascând tot mai mult butonul 'rezerv mai târziu'.

Pare o schema bine gindita de a-ti baga mina cit mai adinc in buzunar, bine ticluita si exersata de companiile aeriene inregistrate in UK, de cind cu Brexitul ...

Am incercat recent check-in 24 de ore inainte online la British Airways / Heathrow , avind cumparat deja Basic Economy, fara bagaj, fara loc inclus. Intru pe aplicatia lor cu 24 de ore inainte de ora plecarii cu intentia de a plati bagajul de cala si a incerca sa-mi "inbunatatesc" (fara plata in ultimele 24 de ore) traditionalul scaun de mijloc alocat automat de "system". Si ce sa vezi, iti completezi datele personale telefonul, e-mailul, de cite bagaje de cala vrei, etc. cind dau sa-mi schimb locul pe chart-ul scaunelor ... nu merge, completez datele de credit card sa-mi platesc bagajul de cala online ... nu merge ... iti da eroare si te invita la counter cu 3 ore inainte de plecare.

In fine merg, in ziua plecarii cu trei ore inainte la aeroport, incerc sa fac check-in cu ajutorul chioscului automat BA, sa-mi obtin boarding pass-ul sa-mi platesc bagajul de cala, sa-mi schimb locul gratuit, sa-mi printez eticheta de bagaj, sa las bagajul la counter. Eroare, Nici chioscul nu-mi gaseste rezervarea nici dupa itinerary code, nici dupa pasaportul scanat, te invita suav la counter.

La counterul BA, e ca la piata ... intrebi cit costa bagajul de cala, se uita la tine cum esti imbracat ... arunca o privire in ecranul computerului si zice pai ... 85 lire sau 46 lire sau o alta suma intre cele doua, dai sa scoti si sa platesti cu CC ... nuuuuuuuu "systemul BA" nu poate citi carduri (am mai semnalat in trecut astfel de lucruri chiar si la counterul BA de la OTP !), dai sa scoti cash, nuuuuu, counterele BA nu lucreaza cu cash NICI MACAR LA TICKETING ! Sugestia pe care ti-o dau binevoitori .. mergi frumusel la Travelex vizavi si contra unei sumei aditionale de procesare, iti deschide un cont credit card Travelex pe care iti transferi bani din contul personal sau achiti cu cash suma necesara platii bagajul de cala la BA.

Stupoare sistemul BA poate citi fara probleme un card Travelex !
Ce nu poate citi sistemul BA este un credit card emis de o banca majora Canadiana!

Dupa ce m-au jefuit ca la drumul mare pentru bagajul de cala, am intrebat si de un loc mai bun decit cel de la mijloc, fara plata bineinteles ...

I-a induioshat probabil suma pe care am platit-o pentru bagajul de cala si mi-au dat un loc la geam

Apropo, Priority a avut un preț de 49 de lei inițial, iar acum a ajuns la 83 de lei.

Concluzia: la momentul cind iti faci rezervarea fii sigur ca ai toate preferintele incluse si platite, fiindca altfel ajungi la counter unde totul este jaf la drumul mare.
 
  • 😲
  • 👍
Reactions: 1 users
Înțeleg ce (ți se) pare deranjant.
Însă eu doar am constatat.
Doar că nu mă deranjează principiul ULCC de a-ți lua bani în plus în funcție de momentul în care te hotărăști.

Dacă prețul biletului fluctuează, de ce să nu fie și pentru celelalte servicii?
Cu cât stai mai mult pe gânduri, cu atât te costă mai mult. Simplu și eficient și toți se prind că așa funcționează după câteva rezervări.

Simt uneori o revoltă pe acest forum împotriva practicilor low-cost.
Dar cum ar trebui să fie un low-cost corect încât să fie bine pentru toată lumea implicată?
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Simt uneori o revoltă pe acest forum împotriva practicilor low-cost.

Mie mi-au tras-o acum ceva ani când au anulat o rută înainte să înceapă operarea ei. Însă, de atunci și până acum, am zburat gratis de nenumărate ori, știu regulile jocului.
Probabil, eu fiind un reckless spender și-au scos banii cu ce rahaturi mi-au vândut în zbor.
Bineînțeles, am cumpărat doar lucruri utile și necesare. Parfumuri, cărți de joc, avioane, mă rog... în general chestii lucioase
 
  • 👍
  • 🤣
Reactions: 5 users
23/11 - IAS - BLL - 96% (174/180)
26/11 - BLL - IAS - 100% (180/180)
in ambele zboruri mai erau bebelusi(destul de multi) pe care nu i-am numarat.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
1.12.2019
CLJ
-DTM-CLJ | 95% - 85%
TGM
-DTM-TGM | 97% - 71%
KIV
-DTM-KIV | 100% - 98%
OTP
-DTM-OTP | 100% - 96%
SBZ
-DTM-SBZ | 100% - 95%
BUD
-DTM-BUD | 99% - 99%

3.12.2019
DEB
-DTM-DEB | 77% - 59%
SBZ
-DTM-SBZ | 99% - 99%
IAS
-DTM-IAS | 98% - 88%
OTP
-DTM-OTP | 100% - 94%

4.12.2019
BUD
-DTM-BUD | 100% - 92%
CLJ
-DTM-CLJ | 100% - 97%
TGM
-DTM-TGM | 71% - 76%
OTP
-DTM-OTP | 98% - 100%
KIV
-DTM-KIV | 100% - 100%
TSR
-DTM-TSR | 94% - 93%

5.12.2019
OTP
-DTM-OTP | 100% - 98%
SBZ-
DTM-SBZ | 100% - 100%

6.12.2019
BUD
-DTM-BUD | 100% - 100%
CLJ
-DTM-CLJ | 90% - 86%
OTP
-DTM-OTP | 88% - 96%
TSR
-DTM-TSR | 88% - 100%

7.12.2019
DEB
-DTM-DEB | 84% - 89%
OTP-DTM-OTP | 100% - 100%
IAS-DTM-IAS | 100% - 100%

8.12.2019

BUD
-DTM-BUD | 95% - 94%
CLJ
-DTM-CLJ | 92% - 88%
TGM
-DTM-TGM | 96% - 96%
OTP
-DTM-OTP | 100% - 98%
KIV
-DTM-KIV | 100% - 100%
SBZ-
DTM-SBZ | 100% - 100%
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Da, se știe că în ajun de sărbători rutele etnice au LF mare, dar totuși cifrele sunt extraordinare.
Pe 08.12 am contribuit și eu personal la DTM-CLJ :D
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Din cifrele alea rezulta ca mai prost stau DEB-DTM-DEB si TGM-DTM-TGM, Cum WZZ opereaza practic gratis pe aceste aeroporturi, probabil le convine. Iar la DEB si TGM sunt si alte considerente
Apropos de TGM si CLJ, am gasit o pagina de feisbuc a unora care vor sa salveze aeroportul TGM si unde ei scriu ca spera ca aeroportul CLJ se va inchide din cauza proximitatii fata de oras si tot traficul se va muta pe TGM.
 
Last edited:
Apropos de TGM si CLJ, am gasit o pagina de feisbuc a unora care vor sa salveze aeroportul TGM si unde ei scriu ca spera ca aeroportul CLJ se va inchide din cauza proximitatii fata de oras si tot traficul se va muta pe TGM.

Da, sigur :D
 
LF-urile sunt mari, dar asta poate crea o impresie inselatoare. LF-ul trebuie corelat cu yieldul. Or, in perioada asta (noiembrie si inceput de decembrie) vedem la LCC-uri in general preturi de 20-30-40 de euro chiar pentru bilete luate din scurt. Politica lor este sa umple avionul, chiar cu pretul scaderii yieldului, de aceea au si algoritmi care ajusteaza mereu pretul, de multe ori in jos, in functie de vanzari.
 
Mă pregătesc să fac check-in pentru zborul meu OTP-BRI de vineri, 31.01.
Check-in-ul gratuit începe peste 10 minute.

Am intrat de curiozitate în sistem, să văd un detaliu.
Până acum s-au rezervat 59 de locuri contra cost (în timpul rezervării, ulterior sau prin vreun pachet extra).
Nu se știe încă LF-ul pentru acest zbor, dar 59 de locuri mi se par un procent bun (33% din totalul de 180 de locuri valabile în A320) de locuri plătite cu fix 48 de ore înainte de decolare.
 
Reactions: 1 users
Pasageri Wizz luna ianuarie 2020: 3151622 (+ 22,67%)

Au inceput anul 2020 la fel de tare cum au terminat si ultimele luni ale lui 2019 (ritmul mediu de crește in perioada sept-dec 2019 a fost 22,38%, mult peste cresterea anuala de 17,7%)

 
  • 👍
Reactions: 1 users
Incepe sa se simta efectul coronavirus in Italia:
24.02
W63391 CLJ-TSF - 96 pax (A320)
W63381 CLJ-BGY - 112 pax (A320)
25.02
W63381 CLJ-BGY - 70 pax (A320)
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Pasageri Wizz luna FEBRUARIE 2020: 3.014.341 (+ 25,56%)

Cresterea de 25,56% din luna feb 2020, este cea mai mare creștere procentuală inregistrata de Wizz in ultimele 28 de luni consecutive.
In luna octombrie 2017 Wizz inregistrase o creștere de 30,48%.

Cu siguranță daca nu aparea COVID 19, creșterea din februarie era și mai mare.


 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
In vreme de pandemie (19may):
W63441 CLJ/BLL 35 pax
W63442 BLL/CLJ 37 pax

W63439 CLJ/MMX 110 pax
W63440 MMX/CLJ 96 pax
 
  • 👍
Reactions: 6 users