• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

iulius

Active Member
Dec 2, 2012
384
132
43
32
Brasov
Ca tot s-a pomenit Digi.Mobil. Sunt mare fan al retelei si in strainatate de departe cel mai utilizat serviciu este Digi Oriunde.
Pe scurt: VoIP gratuit configurat cu numarul propriu (sunt portat pe Digi de >3 ani), odata conectat vorbesti oriunde in lume ca si cum ai fi in tara.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,040
2,522
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Eu am cartela prepaid de la ei, nu merita sa tin abonament, sunt doar de max 4-5 ori pe an in RO.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,146
490
83
LRBS
@iulius - si la tarifele din tara. Enervanta la Digi e acoperirea, mai precis lipsa ei, lipsa oricarui customer support cand dai de probleme (practic la tichetele deschise in aplicatie nu se raspunde) si cel mai rau bataia de joc cu roamingul national, pe care au inceput sa-l inchida in mod arbitrar in diferite zone unde cred ei ca au acoperire suficienta, si de fapt nu e deloc asa. Nu mai spun de calitatea conexiunii la Internet, care in cele mai multe randuri sufera masiv.
@Zsolt - in Romania oricum cartela e cea mai buna, nu abonamentul. De exemplu la 8 EUR prepay Orange am resurse mult mai multe decat la un abonament Orange cu cost similar. Evident ca am votat cu portofelul, vorba americanului.

Last edited:

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,040
2,522
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Eu de la Sighisoara pana la Arad, via Sibiu, Deva, Lugoj, Timisoara nu am avut nicio intrerupere a serviciilor, si am trecut prin zone secundare, nu numai orase mari, etc. Tin sa mentionez, ca am dezactivat Roamingul National. Asta o stiu, pentru ca ascult exclusiv radio de pe net.
In schimb, va recomand sa faceti acelasi lucru in Germania, pe A3, de la Passau pana la Köln este acoperire destul de proasta in unele zone, de nenumarate ori ramai fara conexiune de date. Iti dai seama de toate acestea daca folosesti intens serviciile de date. Daca ai telefonul in buzunar nici nu iti dai seama daca slabeste semnalul sau chiar dispare.

iulius

Active Member
Dec 2, 2012
384
132
43
32
Brasov
Eu nu ma plang de acoperire, nu a fost niciodata sa vrea sa efectuez un apel si sa nu pot. Pana si 4G am cam peste tot prin Brasov. Cand merg pe Negoiu nu stau cu nasul in telefon si nu am pretentii sa aiba Digi semnal cand nimeni nu are.
Deviem - in legatura cu suportul tehnic, aici am niste experiente interesante: eu de fiecare data cand am vrut sa-i contactez (nu de multe ori) le-am deschis o solicitare din contul digicare si mereu am fost contactat si au rezolvat solicitarea in max 12h. Nu prea imi place sa sun suportul tehnic pentru ca stiu ca e de asteptat - doar la banca o fac si nu scap fara 15 minute de asteptare.
Internet? Prima mea luna de 4G am avut trafic de 10GB :)

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,040
2,522
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Voi deschide un thread dedicat operatorilor de telefonie mobila, in strainatate.
Mesajul initial va fi editat de fiecare data, cand cineva vine cu informatii noi, referitoare la serviciile folosite.

Aici putem continua pro/con operatorii din RO si alte teme, la liber.

iulius

Active Member
Dec 2, 2012
384
132
43
32
Brasov
Pana faci asta am o intrebare: voi folositi internetul in roaming? Am observat recent ca e ieftin (6c/MB). Imi amintesc vremurile in care era 6E/MB.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,040
2,522
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Cand conduc intre D si RO (AT si HU), imi activez un pachet de 100MB cu 5EUR, astfel pot folosi Waze fara probleme, vital pentru mine. In schimb, incerc sa ma descurc fara roaming de date.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,799
2,085
203
Brasov
Eu o să merg în curând în US&A. Există vreo posibilitate să găsesc fro' cartelă așa mai pentru turiști? Specific că la mine net-ul e pe primul loc.

Sent from my mobile phone using Tapatalk

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,799
2,085
203
Brasov
Dar.. Ca să revin la ce se discuta înainte. Eu am un abonament care are inclus roaming date/voce. Până anul trecut puteam folosi tot traficul(național) inclus când eram prin străinătate. După au limitat la 2GB și 800 minute / sms. Ultimele nu le folosesc aproape deloc.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,040
2,522
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Daca ai pe cineva, iti recomand sa iei legatura cu ei, si sa iti cumpere ei un prepaid.

In US, marii operatori au oferte bunicele la cartelele prepaid.
Aici poti gasi cateva chestii interesante -> Best SIM Cards for Using Your Smartphone in the USA
Articolul este pentru cei din UK, insa este valabil pt oricine.

• 👍
Reactions: 1 users

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,799
2,085
203
Brasov
Interesant, din câte văd, în UK Three e pont de pont. :)

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,146
490
83
LRBS
Pana faci asta am o intrebare: voi folositi internetul in roaming? Am observat recent ca e ieftin (6c/MB). Imi amintesc vremurile in care era 6E/MB.
E ieftin daca vrei sa consumi punctual, 100 MB costa mai mult decat daca vrei sa activezi un pachet similar de la concurenta. Oricum, destula vreme internetul tot extrem de scump va fi, tarifele de voce au scazut foarte mult si acum internetul mobil e principalul cash cow al industriei.
Cand conduc intre D si RO (AT si HU), imi activez un pachet de 100MB cu 5EUR, astfel pot folosi Waze fara probleme, vital pentru mine. In schimb, incerc sa ma descurc fara roaming de date.
Si ajung cei 100 MB pentru traficul de Waze, pana intri in RO?

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,040
2,522
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Pe cei ~720KM imi, de la Suben la Nadlac, imi ajung lejer pentru Waze, email si position reports via Whatsapp + tot ce tine pe push messages.
AT+HU imi ia cam 6 ore.

Pingu

New Member
Jan 24, 2014
22
14
3
39
Eu o să merg în curând în US&A. Există vreo posibilitate să găsesc fro' cartelă așa mai pentru turiști? Specific că la mine net-ul e pe primul loc.
O optiune ar putea fi: www.freedompop.com

S-au lansat si in UK anul trecut, cost 7 lire activarea si SIM-ul, dar dupa aceea 200 de min si 200 mb pe luna sunt ( teoretic ) gratuite pe viata....

Personal inca nu am incercat.

TotalGruv

Administrator
Staff member
Feb 13, 2012
1,671
165
83
FL390
freedompop este si in sua aceleasi conditii cu posibilitatea de a lua un "abonament" fara contract - adica poti renunta oricand revenind la cel gratis. Mai mult de atat trece pe VOIP atunci cand nu ai semnal si esti pe wireless. Singurul dezavantaj e ca in state functioneaza pe reteaua lui Sprint care e CDMA (adica fara sim) si-ti trebuie telefon de la ei... dar poti varianta BYOD (Bring Your Own Device - compatibil CDMA

un alt avantaj e ca il poti folosi si in RO (sau oriunde in lume) prin VOIP

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Last edited:

TotalGruv

Administrator
Staff member
Feb 13, 2012
1,671
165
83
FL390
tot in state AT&T avea ceva planuri de prepaid la $2/zi nelimitat minute si text (fara net din pacate)

fereste-te de T-Mobile in state ca sunt cam slabi la semnal inafara oraselor mari

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,799
2,085
203
Brasov
Cred că rămân pe roaming. Trebuie doar să mă asigur că ce am în abonament este inclus și pentru state.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,040
2,522
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Succes! la buget, mai ales daca vrei sa folosesti si date.
Mai ai timp, eu zic sa mai sapi, si sa vezi ce gasesti dupa sosire.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,799
2,085
203
Brasov
Am 2GB incluși în roaming. Sun mâine la Vodafone să văd ce și cum.