• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,833
2,127
203
Brasov
****unitatile disponibile in roaming sunt valabile in Zona Principala si in Zona Extinsa pentru apeluri initiate, apeluri primite si SMS initiate (1 unitate = 1 min apel initiat = 1 min apel primit = 1 SMS). Abonamentele Red Extra Promo + Secure Net Included beneficiaza de unitati nelimitate in roaming pentru apeluri primite. Traficul inclus este trafic in roaming, disponibil in Zona Principala si Zona Extinsa. Activarea serviciului de roaming se face automat la cererea Clientului. Detalierea zonelor de tarifare in roaming (Zona Principala si Zona Extinsa) este disponibila accesand www.vodafone.ro/roamingPachetul de beneficii nu se reporteaza.
Africa de Sud, Australia, Canada, Egipt, Ghana, Hong Kong, India, Japonia, Malaezia, Noua Zeelandă,Qatar, Singapore, SUA inclusiv Hawaii
E OK pentru o săptămână.

Sent from my mobile phone using Tapatalk

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,075
2,214
203
55
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
pun si eu o întrebare

(va rog sa fiti îngaduitori cu mine, poate este penibila, eu folosesc un telefon Nokia 6650 de vreo 7-8 ani)

este o setare acea remarca

"Sent from my mobile phone using Tapatalk"

sau

"Sent from my SM-G900F using Tapatalk"

sau

"trimis de pe al meu foarte bun telefon"

sau toate alea ...

Adica: se face cu intentie? se face automat daca nu se elimina voluntar? este inevitabil sau se poate elimina?

Pe mine (foarte sincer :D ) ma enerveaza la culme sa tot citesc acel text si în special daca citez un mesaj :bash:

Deci, daca se poate, daca nu va deranjeaza, daca nu creeaza prea multa munca si daca doriti sa-mi faceti o bucurie: încercati sa eliminati acel text daca se poate :)

Dar nu trebuie ... era doar asa o remarca ;)

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,833
2,127
203
Brasov
Acea semnătura are un sens bine definit.

Este un fel de scuză în cazul în care cine postează face ceva greșeli de ortografie. Eu de exemplu am 3.
Mobil, Tabletă iar pe PC este fără.
Pe anumite telefoane este setată automat la instalare.
De exemplu la mine era "Sent from my iPhone..." sau "Sent from my iPad...".
E însă am schimbat în "Phone" respectiv "Tablet".

LE: Dacă știam că ești fan vintage îți păstram niște Nokii business.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,075
2,214
203
55
Göttingen/Germania
nu sunt fan vintage, sunt mai conservator din fire (o fi ceva asemanator :D) ... nu consider ca trebuie sa schimb ceva ce merge, ce functioneaza, doar de dragul schimbarii :)

eu am telefonul sa vorbesc la telefon. punct

pentru altceva am tableta, laptop si desktop, în functie de situatie.

dar tableta mea (iPad mini cred ca este, nu stiu exact, am primit-o cadou de la copii :D ) nu scrie asemenea texte ... de ce a ta scrie?

Deci sensul bine definit ar fi sa ma avertizeze pe mine când îti citesc mesajul ca ar fi o scuza (în plus) pentru eventuale greseli de ortografie?

daca da, si asta ar fi singurul scop, atunci rugamintea mea ramâne în vigoare :)

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,833
2,127
203
Brasov
Se poate elimina.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,060
2,559
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Semnatura este adaugata automat, in momentul in care accesezi forumul de pe Tapatalk.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,075
2,214
203
55
Göttingen/Germania
Si nu poate fi eliminata?

Daca este asa, ma felicit ca nu vreau sa instalez tapatalk ... nu-mi place deloc sa fiu utilizat ca purtator de reclama

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,060
2,559
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Cred, insa nu sunt sigur, ca o pot dezactiva din zona de administrare al tapatalkului.
Verific, insa sper sa nu imi sara lumea`n cap.
[doublepost=1457040809,1457040602][/doublepost]Alarma falsa. S-au smecherit astia de la Tapatalk, si nu ne mai lasa. Vor sa platim 10$/luna, sa putem dezactiva semnatura.

Just as many forums software platforms offer a branding removal option, the Tapatalk Premium tier ($10/mo) provides you the option to remove two elements:

• Tapatalk signature (adding at the end of a post “Sent from iPhoneX using Tapatalk”)

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,075
2,214
203
55
Göttingen/Germania
Ma rog, pe mine ma deranjeaza acea semnatura, dar daca pe toti ceilalti nu-i deranjeaza respectiv li se pare chir ok si cu sens ... asta e, ma supun majoritatii :)
[doublepost=1457041122,1457040919][/doublepost]
]Alarma falsa. S-au smecherit astia de la Tapatalk, si nu ne mai lasa. Vor sa platim 10$/luna, sa putem dezactiva semnatura.
QED :-D

If everything is for free, you're not the customer, but the product beeing sold ;)

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,149
490
83
LRBS
LGul este in RO, la parinti, pe post de tras diferite chestii de pe net. Folosesc VPN sa ma conectez la el, si sa transfer datele.
Ce solutie de VPN folosesti ca sa te conectezi din DE?

Last edited:

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,060
2,559
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Pe routerul din RO am instalat OpenWRT, iar pe el ruleaza OpenVPN ca si server.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,149
490
83
LRBS
Daca in Romania, la un ARPU de 6-7 EUR, operatorii 'mari' fac profit (nu discut de Digi, e un caz special), iti dai seama ce profit au in Benelux, Germania si Franta la tarifele respective, minute si net date efectiv cu pipeta.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,833
2,127
203
Brasov
Trebuie să fie ceva înlănțuit. Salarii, taxe, implicit costuri mult mai mari ale întreținerii rețelei. Într-o măsură se justifică prețurile.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,060
2,559
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
In RO, se trage piele de pe oameni la televoting.
Exemplu recent, Preselectia eurovision:
In RO costul unui apel/SMS era de 1EUR+TVA, in DE era de 0.2EUR.
Asta ese inca varianta buna, am vazut si televoting la care costul unui apel/SMS era aproape 5EUR.
Stiu, marea parte a banilor nu ajunge la operatorii de telefonie, insa omul de rand nu stie asta, el trimite SMS si ramane repede fara credit, ca doar trebuie sa iasa "Ionel" castigator la "Romanii au talent", si trimite 20 de SMSuri/minut.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,833
2,127
203
Brasov
Cine vrea să "voteze" la astfel de mizerii o face voluntar. Eu sper să ajungă prețul la 50€/sms la astfel de găinării.
Eu maxim dau astfel de SMS-uri când e vorba de anumite donații. Dar și acolo sunt foarte selectiv.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,060
2,559
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Sa nu te uiti prea mult la A3, ca te invitia profesorul la donatii ;)