• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,819
2,110
203
Brasov
Nu dețin TV.

Sent from my mobile phone using Tapatalk

TotalGruv

Administrator
Staff member
Feb 13, 2012
1,671
165
83
FL390
Nu dețin TV.

teoretic nici eu nu am, dar pe langa altele am un monitor de 55inch in living :))

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

• 👍
Reactions: 1 users

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,147
490
83
LRBS
In RO, se trage piele de pe oameni la televoting.
In general in RO se trage piele de pe oameni cand e vorba de chestii comerciale.
LGul este in RO, la parinti, pe post de tras diferite chestii de pe net. Folosesc VPN sa ma conectez la el, si sa transfer datele.
Folosesc o solutie similara, un router TP-LINK (wr1043nd) care are in firmware incorporat un server de Open VPN. Treaba asta mi-a permis, pe principiul 'don't fix it if ain' broken', sa pastrez firmwarele original care merge fara probleme. Desi mai sunt cativa clienti mici in spatele routerului (doua pc-uri, un laptop, o tableta, etc), nu se simte incarcarea produsa de rularea serverului vpn incorporat. Pentru necesitati medii de trafic SOHO 1043nd e un echipament potrivit, care isi face treaba fara probleme, atat timp cat nu ai nevoie de facilitati de routare avansate, sesiuni BGP si asa mai departe. Ma rog, ca user normal sau chiar power nici nu ai avea de ce sa ai.

Last edited:

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,053
2,551
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Se pare ca se impute treaba cu vanzarea la liber al cartelelor preparid din RO.

Întrebat dacă are semnale că instrumentele le folosesc serviciile secrete pentru a combate terorismul sunt insuficiente, Dacian Cioloș a răspuns: „Apropo de cartelele prepaid, de exemplu, înțeleg că România e una din puținele țări din Uniunea Europeană care, încă, vinde cartele fără un control de identitate. Înțeleg că au fost chiar folosite, în ultima perioadă, cartele prepaid din România, în pregătirea unor atentate în altă parte, în Uniunea Europeană, tocmai pentru că există flexibilitate în România”.
Dacian Cioloș: Cartele prepaid românești, folosite în atentate

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,819
2,110
203
Brasov
Bănuiesc că dacă se acceptă orice fel de ID nu ar fi o problemă. Cu condiția să fie valabil și pentru cetățenii străini.
Într-un fel sunt de acord cu măsura asta. Au fost mii de cazuri de persoane păcălite de tot felul de borfași, tocmai pentru că nu există un astfel de control.
Ba mai mult, aș implementa acest lucru inclusiv pentru cartelele deja în uz. Bineînțeles cu un termen rezonabil.

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,147
490
83
LRBS
Idee de rezolvare tipic balcanica pentru o problema reala - mai dam o lege care sa interzica ceva, care sa ceara tone de hartii care nu rezolva nimic, care sa creeze obligatii in plus cetateanului, si asa mai departe. Prim ministrul nu a explicat cum se vor urmari cartelele cumparate de firme care a doua, a treia sau a saptea zi se vor desfiinta si mai ales cine va fi tras la raspundere in caz de probleme, sau cele cumparate cu ID-ul unor batrani naivi carora li se promit sume de bani in acest scop, cum se verifica realitatea datelor declarate de clienti online (sper ca nu au de gand sa faca la fel ca la taxe si impozite, sa te duci la ghiseu cu un kilogram de hartii pentru ca altfel nu se poate) si asa mai departe. Probabil ca acesta va fi noul playground al fraudatorilor, cumpararea de cartele prepay cu date personale nereale.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,819
2,110
203
Brasov
Putem face acest subiect subforum?

Sent from my tablet using Tapatalk

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,147
490
83
LRBS
@etravel
Exagerezi. Mult.
Nope, cam asa va sta situatia. Cand se doreste justificarea unor masuri aberante de acest gen, intotdeauna se motiveaza cu ratiuni din astea superioare de stat ca sa inchizi gura posibililor comentatori externi si mai ales interni si sa mai ingradesti putin din libertatile civile care jeneaza prea mult si pe prea multi.
Problema utilizarii de cartele de catre teroristi trebuie adresata de servicii, nu administrativ.

Mi-a atras atentia in declaratia primului ministru urmatoarele fraze:
„Sunt câteva lucruri care vor fi puse în discuţie în perioada următoare. Ministra justiţiei şi cu ministrul de interne vor veni cu o notă în guvern cu aceste elemente și ele vor fi dispuse dezbaterii publice. Să nu aibă cineva impresia că vrem să facem ceva pe ascuns, să punem o presiune asupra opiniei publice. Eu cred că e important – într-un mod pragmatic, riguros - să discutăm de lucrul acest şi să învățăm să punem cursorul acolo unde trebuie. Să nu exagerăm”, a adăugat premierul.
'Ministra justitiei' e inca acea doamna care a declarat foarte senina in anul de gratie 2016 in Romania, Europa, ca drepturile omului sunt un lux? Atunci clar ii cred ca nu au nimic de ascuns. In rest foarte amuzant exemplul cu cursorul.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,819
2,110
203
Brasov
Nope, cam asa va sta situatia. Cand se doreste justificarea unor masuri aberante de acest gen, intotdeauna se motiveaza cu ratiuni din astea superioare de stat ca sa inchizi gura posibililor comentatori externi si mai ales interni si sa mai ingradesti putin din libertatile civile care jeneaza prea mult si pe prea multi.
Problema utilizarii de cartele de catre teroristi trebuie adresata de servicii, nu administrativ.

Mi-a atras atentia in declaratia primului ministru urmatoarele fraze:

'Ministra justitiei' e inca acea doamna care a declarat foarte senina in anul de gratie 2016 in Romania, Europa, ca drepturile omului sunt un lux? Atunci clar ii cred ca nu au nimic de ascuns. In rest foarte amuzant exemplul cu cursorul.
Este o discrepanță majoră intre abonați și utilizatori prepay. Eu ca abonat sunt înregistrat cu date de identificare. Care e problema să se aplice același principiu la prepay?

etravel

Well-Known Member
Mar 13, 2012
2,147
490
83
LRBS
Principiul se aplica deja de facto, in sensul ca trebuie sa te inregistrezi ca utilizator prepay daca vrei sa ai acces la un cont online in care sa activezi diverse optiuni, sa vezi ce trafic de voce si date ai facut si inclusiv pentru situatia in care ai pierdut cumva cartela si doresti o inlocuire de sim in magazin. Ceea ce difera acum e ca se schimba ordinul de zi pe unitate.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,819
2,110
203
Brasov
Astea sunt cazuri marginale cu mulți "dacă". Eu chiar nu văd motive legitime împotriva cererii unui act de identitate pentru prepay.

transporter

Well-Known Member
Mar 27, 2012
827
314
63
CLJ
Mie mi se pare un pic aberanta situatia. Cum ar fi sa interzicem cutitele pentru ca pot fi folosite la infaptuirea unor crime ? Sau macar sa ne inregistram cand cumparam un cutit sau un topor sau o drujba.

Sa fim seriosi. Vor sa reglementeze cartelele pentru ca nu sunt in stare sa rezolve problema (sau din alte motive gen Big Brother). Cum am mai scris si in alt topic o boala trebuie tratata la cauza si la simptome.

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,819
2,110
203
Brasov
@dxb777
Referitor la Bug-ul din iOS 9.3.
Am pățit pe 1 iPhone 6s și un iPad. Încă un iPhone 6s și un iPad Mini 4 nu prezint. E puțin aiurea. La primele două le-am făcut revert la iOS 9.2.1.

dxb777

Well-Known Member
Dec 2, 2013
1,040
789
113
Bucharest
Da, am mai citit despre cazuri in care face fite iPhone-ul si iPad-ul merge. Sau invers. Am inteles ca inginerii Apple lucreaza la un fix round the clock, cunosc problema. Acum sa vedem cand vin cu ea...

tavi

🌴 Out of Office 🌴
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,819
2,110
203
Brasov
Meh... Nu mai e urgent.
Imi placeau Night Shift si Secure Notes. In rest, nimic nou.

Sent from my iPad using Tapatalk

Klausenburg

Well-Known Member
Nov 30, 2015
1,118
410
83
34
Cluj-Napoca
Pentru ca vad ca s-a adus problema in discutie si in alte threaduri... Vorbim probabil de ~3 milioane de cartele SIM romanesti folosite in zona orientului mijlociu. Cartele direct activate in roaming... Chestiunea e cat se poate de serioasa si nu doar in Romania. Alta tara in care nu era obligatorie inregistrarea la cumpararea unui SIM este Belgia. Ei bine si acolo se va introduce obligativitatea prezentarii unui act de identitate. De fapt asta s-a propus dupa atacurile de la Paris.

transporter

Well-Known Member
Mar 27, 2012
827
314
63
CLJ
Prezentarea unui act de identitate nu rezolva problema. Banuiesc ca orice terorist care isi ia treaba in serios fie foloseste un act fals (ca doar chioscurile de ziare nu au experti in acte pe post de vanzatori) sau foloseste un interpus gen un homeless care pentru 50 de euro cumpara cartela. Repet problema cu prepaid cards este una falsa. Intotdeuna hotii/teroristii gasesc o cale sa fenteze sistemul. Trebuie actionat la cauza acestui fenomen.

• 👍
Reactions: 1 user

Klausenburg

Well-Known Member
Nov 30, 2015
1,118
410
83
34
Cluj-Napoca
Problema nu se pune de "un terorist cumpara o cartela", ci vorbim de milioane de cartele, cumparate de diversi indivizi si de diverse grupari prin diverse modalitati. In Italia exista o limita de 4 cartele/ID. Astfel chestia cu homelesii a fost taiata din fasa. Daca intradevar este o falsa problema, cum se face ca cartelele SIM romanesti se bucura de atata popularitate in zona Statului Islamic si sunt preferate de teroristi ?