[CRA] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Sa fie sanatos. Ref autocolant, sper sa tina.
 
Me too!
Se pare ca si celalat livery a fost tot autocolant!! Probabil Air Mediterranaee il va recupera in sezonul de vara.
La cum de des este inchiriat, cred ca, si TAROM il poate folosi daca plateste pretul cerut!!
 
Last edited by a moderator:
Licitația pentru reabilitarea pistei Aeroportului a fost reluată

Licitația pentru reabilitarea pistei Aeroportului Craiova a fost repusă pe SEAP pentru a doua oară, după ce prima a fost contestată de unul dintre participanți și, în cele din urmă, anulată. Contractul se ridică la 24,4 milioane de euro și este extrem de important în ”peisaj” pentru că, odată cu refacerea pistei și a sistemului de balizaj, aeroportul astfel complet modernizat va putea răspunde cererii pieței privind destinațiile de zbor, iar asta chiar și în condiții meteo mai puțin bune.
”Licitația a fost reluată, toată documentația este repusă pe SEAP. Sunt 40 de zile pentru depunerea ofertelor. Îmi doresc ca toate licitațiile să fie electronice pentru a înlătura orice suspiciune din partea firmelor participante. Oricum, în cazul nostru există o condițe ca ele să fie acreditate de Autoritatea aeronautică și e o mână de firme”, a declarat, pentru Craiova Forum, directorul Aeroportului Craiova, Mircea Dumitru.

Citeste mai mult: http://www.craiovaforum.ro/stiri/cr...litarea-pistei-aeroportului-fost-reluata.html

Telenovela continua :(.
 
Buna ziua,
In luna februarie traficul total este de 14722 pasageri.
Daca doriti detaliat pe fiecare cursa in parte sau aveti nevoie de alte informatii, va rog contactati-ma!

O zi frumoasa!

Oana Raducanoiu
Inspector
Craiova Airport
 
  • 👍
Reactions: 5 users
Na asta da mod de comunicare. Mi-as dori ca toate aeroporturile sa fie atat de "iluminate".
 
Din cate vad, aeroportul poate fi vizitat de grupuri organizate, dar deocamdata nu prea e nimic de vazut :D

Dacă pe platformă se desfășoară în momentul vizitei mișcări ale aeronavelor sau dacă sunt vehicule în mișcare, grupul va rămâne într-o zonă delimitată, având posibilitatea de a urmări decolarea/ aterizarea avioanelor pe Aeroportul Craiova la ora respectivă. Interiorului aeronavei se poate vizita numai cu acordul comandantului aeronavei.
Mai multe informatii aici:
http://www.aeroportcraiova.ro/resources/pdf/procedura vizitare aeroport 2014.pdf
 
Buna seara
Cu putin timp in urma am urmarit o emisiune ,din pacate nu de la inceput si reluarea, cu 2 reprezentanti ai companiilor de turism ce organizeaza curse charter din/spre Craiova.
Se pare ca cea mai aglomerata cursa, de pana acum, este cea spre Creta. La sfarsitul lunii iunie si in 10 iulie nu mai au locuri!!??.
Exista cereri multiple, de city breake, spre Roma, Barcelona si Milano!
In 2016 se spera la o destinatie spre Rhodos.Aceasta destinatie nu a fost posibila din anul 2015 pentru ca nu au fost gata,la timp, detaliile tehnice!!
Speram sa fie un inceput bun! Doamne ajuta!
 
E normal sa se epuizeze mai repede zborurile spre HER din moment ce este un 1/7 (si acela combinat cu IAS) în timp ce spre AYT sunt 2/7
 
Plus ca intervine si factorul de "noutate". Eu cind ma duc la Cluj aud de fiecare data unde e "cool" sa zbori...iar snobismul se muleaza 90% pe noile optiuni de city break Wizz si ideile noi de charter vara.
 
Dupa cum am aflat de la un spotter din Craiova, a venit sa ia jucatorii lui FCSB si sa-i duca direct la Bacau unde au meci cu Ceahlaul.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Sal!
FCSB a avut meci la Tirgu Jiu. Era mai comod sa vina cu autocarul de la Tirgu Jiu si sa plece cu o cursa charter de la CRA la BCM ! :)
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Buna seara
A aparut programul de operare al aeroportului Craiova, perioada 31 martie-24 octombrie 2015.. Se pare ca pe Antalya este numai Blueair!? Pegasus nu se afla in orar :(
Detalii:
Zboruri
 
Da, anuntat cu surle si trambite charterul Pegasus AYT-CRA-SUJ-AYT a fost anulat ...
 
In fiecare luna imi raspunde altcineva la email :D
Deci: 17541 pasageri in luna martie
tumblr_nmdxprzhMy1rm375oo1_1280.png


Daca aveti nevoie de alte informatii:
mihalceaemil @ yahoo.com.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
^^ Înseamnă că va trece de 200,000 pax anul acesta.