Blue Air - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
In AOC mai sunt cateva clasice YR-BAF, YR-BAP,YR-AMB, YR-AMC (in afara de YR-AMA si YR-AME pe care ei deja le folosesc) . Nu stiu starea lor si ,cat ar costa sa le repuna in functiune. Mai este si YR-BAG pe care "l-au dat" la HelloJet.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
In AOC mai sunt cateva clasice YR-AMC
YR-AMC este la BBU "pitulat" bine in spate fara motoare. Defapt doar carcasele de la motor le mai are. Imagine surprinsa la DSDA
UhbHVrK.jpg
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Clasicele sunt rămase pe AOC din cauză că sunt garanții pentru împrumuturi, șansele să fie reînviate sunt aproape de 0.
 
Reactions: 1 users
Asta confirma ca ceea ce ziceam acum aproximativ o luna, ca am fost tentant sa iau un bilet IAS-JMK dar nu am luat pentru ca anuleaza la greu, a fost o decizie corecta. Si probabil ca mine sunt multi altii.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
+ IAS-BRU amanat pana in octombrie ...

Deci, pe IAS se va zbura pana atunci doar OTP, LTN, BCN, CDG, ZTH si HER.
Cel mai probabil anularile au legatura cu faptul ca nu aveau cum sa planteze 2 avo la sf de iulie, asa ca va opera doar unul.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
În perioada 20 iulie – 14 septembrie, Blue Air mareste frecventa la 3 zboruri săptămânale între Otopeni și Zakynthos, în zilele de miercuri, joi și duminică.
 
Reactions: 1 user

Trimis de pe al meu J9210 folosind Tapatalk
 
Am scris si pe ARW referitor la faptul ca operatorul Blue Air nu este eligibil sa aplice pe acesta schema de ajutor de stat pt ca se afla in dificultate la 31.12.2019 cf. reglementarilor financiar-contabile.

Si in avizul emis de catre Consiliul Concurentei la pct 3 scrie destul de clar faptul ca beneficiarii schemei nu trebuiau sa se afle in dificultate la 31.12.2019.

In linkul de mai jos avizul

 
care e definiția „dificultății”? Pe 2019 BLA a raportat profit (72.203.229 lei), așadar dpdv financiar asta nu înseamnă că e în dificultate. nu? Abia în 2020 au raportat pierderi, iar asta într-adevăr s-ar putea traduce ca dificultate dpdv financiar
 
Obținerea profitului nu este o condiție de încadrare în categoria întreprinderilor in dificultate. Exista alti indicatori care se calculează iar în functie de valoarea acestora ești încadrat că fiind în dificultate.

0≤ Datorii totale/Capitaluri proprii totale ≤ 7,5 sau

EBITDA/cheltuieli cu dobânzile ≥ 1

Întreprinderea este în dificultate dacă în fiecare din ultimele două exerciţii financiare condiţiile 0 > e1N > 7,5 şi e2N < 1 şi

0 > e1N-1 > 7,5 şi e2N-1 < 1 sunt cumulativ îndeplinite în ultimii 2 ani.

e1 = Datorii totale/Capitaluri proprii totale

e2 = EBITDA/Cheltuieli cu dobânzile
 
  • 👍
Reactions: 1 user