Ryanair - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Pe fiecare zi anunța 1-2 orare de vara si la fiecare am speranța ca vad un OTP printre destinații dar degeaba...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Era clar că se poate face. Chiar din ziua promoției. Parcă @cristi_avb a și profitat de chestia asta. Dar știți care e problema? TIMP SĂ AI
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Eu mi-am luat un OTP - TSR gratis, dacă știam că merge îmi mai făceam un cont să iau si returul :)
 
Păi cum să nu meargă? Puteai face fără număr. Puteai să pui chiar nume la mișto, doar pasagerul trebuia să fii tu. :)
 
Trebuia să bagi și cardul bancar pentru a primi voucherul... dar probabil că mergea să îl folosești pe același pentru fiecare cont nou creat.
 
Bilet timisoara bruxelles cu ryanair. La plecare intarzie 6 ore, ajung in charleroi, dar pierd cursa de vilnius, operata tot de ryanair. Iau bilet bruxelles- moscova- vilnius si ajung la destinatie dupa 11 ore. Anuntul de intarziere a fost facut prin sms, la o ora dupa programul de decolare. Teoretic, ryanair trebuie sa imi deconteze cursa brux. Vilnius, cursa brux- mosc- vilnius, noaptea de cazare pierduta la vilnius si 600 euro. Ce fac in cazul asta, cui ma adresez, cu ei neputand sa ajung la consens
 
Mentionez ca teoreti trebuia sa fac 2814.50 km ortodromici, dar am facut 4385.3 km. De asemenea, in brux am cheltuit 25 euro transport intre charleroi si zeventeen
 
@mara , teoretic nu vei primi nimic. Vorbim de 2 curse LCC, unde nu exista nici o obligatie din partea Wizz sau Ryanir sa iti asigure tie legatura pe o alta ruta. Ai facut-o pe riscul tau, iar uneori asemenea practici se dovedesc a fi paguboase.
 
@Klausenburg , va contacta degeaba. Nu va primi nici o despagubire. Sunt 2 rute point to point, operate de doi operatori LCC distincti.
 
Cand se calmeaza spiritele voi muta discutiile la RYR.
 
@mara , teoretic nu vei primi nimic. Vorbim de 2 curse LCC, unde nu exista nici o obligatie din partea Wizz sau Ryanir sa iti asigure tie legatura pe o alta ruta. Ai facut-o pe riscul tau, iar uneori asemenea practici se dovedesc a fi paguboase.

Vorbești prostii și induci lumea in eroare, exista reglementare Europeană care se aplica la TOȚI operatorii aerieni din Europa, doesnt carre lcc or legacy!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Gabriel B. , cunosti extrem de bine legislatia observ. Pentru prima cursa, asa cum @Thomas a scris mai sus, poate primi despagubiri, a doua FR, te poti bate cu pumnul in piept ca nu se primeste absolut nimic. Este missed flight si nu are legatura cu intarzierea cursei Wizz.
Daca eu maine vreau sa imi cumpar mai multe segmente diferite la operatori LCC si am pierdut o legatura, imi asum asta, cunoscand posibilele repercursiuni.
 
Fac mentiunea ca si avionul ratat pe distanta bruxelles vilnius, adica - cursa londra vilnius era operata tot de ryanair. De fapt, neavand cursa directa tm - vilnius, am luat 2 bilete la aceeasi comp. Biletul brux- vilnius pierdut, de aici situatia generata mai sus. Sfaturi si opinii, cu multumiri anticipate tuturor!