Wizz Air - Discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Oare nu se prelungesc restrictiile de zbor pt anumite destinatii cu o noua ordonanta militara? Parca unele expirau la final de aprilie...

*edit Am gasit pana pe (inclusiv) :
02 mai : Austria, Belgia, Confederația Elvețiană, Statele Unite ale Americii, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, Regatul Țărilor de Jos, Turcia și Iran
03 mai : Italia
05 mai : Franța și Germania
 
Last edited:
Din cate am inteles ordonantele militare au efect doar pe perioada starii de urgenta. Cum Iohannis a zis ca dupa 15 mai nu prelungeste perioada de urgenta ma gandesc ca din 15 mai e liber la zboruri, daca nu le restrictioneaza in alt fel.
 
Chiar daca nu se prelungeste in RO starea de urgenta, in alte tari pot fi restrictii in continuare.
 
Din cate am inteles ordonantele militare au efect doar pe perioada starii de urgenta. Cum Iohannis a zis ca dupa 15 mai nu prelungeste perioada de urgenta ma gandesc ca din 15 mai e liber la zboruri, daca nu le restrictioneaza in alt fel.

Liber la zbor nu inseamna si liber la calatorii. Are sens doar daca de ambele parti nu exista restrictii severe.

Pe de alta parte, daca se comunica f optimist "zboruri", vor exista automat oameni care sa faca rezervari -> pentru companie bani cash fara dobinda in avans. Cum Wizz are la masa de "popor2 pe rute etno si oameni f simplu structurati, putin posibil ca aia sa isi reactiveze peste 2 ani un voucher daca primesc un email cu anularea cursei si un link catre un voucher.
 
Planurile au cam fost date peste cap
OM 10

  • Zborurile către țări care au fost deja suspendate 14 zile:Va trebui prelungită măsura suspendării zborurilor către Spania, pentru încă 14 zile, din 28 aprilie
  • Am prelungit suspendarea zborurilor spre Austria, Belgia, Elveția, SUA, Marea Britanie, Olanda, Turcia și Iran pentru 13 zile, din 2 mai până în 14 mai inclusiv
  • Se prelungește suspendarea zborurilor către Italia din 3 mai, valabilă până în 14 mai
  • Tot aici intră și Franța și Germania, pentru zece zile, din 5 mai
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Mi se pare foarte normala decizia de suspendare a zborurilor, in conditiile in care noi inca nu am intrat pe panta descendenta iar in tarile din Europa cu toate ca sunt in descrestere, cazurile de contaminare sunt in continoare destul de ridicate.
 
Liber la zbor nu inseamna si liber la calatorii. Are sens doar daca de ambele parti nu exista restrictii severe.

Pe de alta parte, daca se comunica f optimist "zboruri", vor exista automat oameni care sa faca rezervari -> pentru companie bani cash fara dobinda in avans. Cum Wizz are la masa de "popor2 pe rute etno si oameni f simplu structurati, putin posibil ca aia sa isi reactiveze peste 2 ani un voucher daca primesc un email cu anularea cursei si un link catre un voucher.

Foarte corect,
Ieri imi spunea o tantica ca vrea sa zboare cu Wizzu nu mai stiu unde, ea si cu 3 copii. Printre altele i-am zis ca ii recomand sa nu-si ia bilet de avion ca e stare de urgenta, bla bla, probabil se va anula zborul. Raspunsul ei a fost: "Asta e, nu-s asa multi bani, daca ii pierd, ii pierd."
 
Newsletter de la WZZ, semnat de Váradi.

Dear WIZZ travellers,

As you may have seen in the past couple of days, we are restarting operations in a
number of countries such as the UK and Austria where regulations allow and
lockdown measures are slowly being lifted.

blablabla
dupa care apare ceva interesant.

Social distancing & hygiene measures

In addition to complimentary sanitizing wipes handed out during boarding, we are also completely disinfecting our aircraft each day. We ask you to please respect social distancing guidelines on and off our aircraft. Seat allocation will take this into consideration wherever possible and available.
adica zborul este fully booked, adio social distancing?

Referitor la Austria, aeroportul din Viena ofera testare ad hoc, 190EUR, iar cine e negativ scapa de carantina. Nu cred ca majoritatea paxilor WZZ ar plati acei bani.
In al doilea rand, testele rapide nu sunt cele mai precise (inca), nu stiu de ce se joaca Austria cu asa ceva, acum cand numarul cazurilor noi este relativ mic.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
adica zborul este fully booked, adio social distancing?
Adica profit si top of mind cu orice pret, chiar cu cel al raspandirii virusului.
Referitor la Austria, aeroportul din Viena ofera testare ad hoc, 190EUR, iar cine e negativ scapa de carantina. Nu cred ca majoritatea paxilor WZZ ar plati acei bani.
In al doilea rand, testele rapide nu sunt cele mai precise (inca), nu stiu de ce se joaca Austria cu asa ceva, acum cand numarul cazurilor noi este relativ mic.
Dincolo de faptul ca aproape nimeni nu ar plati pretul respectiv, ce te faci daca te declara fals pozitiv si stai 14 zile in carantina degeaba?
 
Pentru false positive sunt sanse mici, cel putin la testele traditionale. Astea comerciale sunt o "jucarie".