Blue Air - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Programul zborurilor efectuate cu 738 ale BMS pentru LOT pana la sfarsitul anului:


Warsaw – Amsterdam 28OCT18 – 31DEC18 Up to 2 daily (1 on weekends)
Warsaw – Dusseldorf 29OCT18 – 31DEC18 8 weekly
Warsaw – Larnaca 29OCT18 – 26DEC18 2 weekly
Warsaw – Tbilisi 02NOV18 – 28DEC18 1 weekly

routesonline
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Blue Air, cea mai mare companie aeriană românească după numărul de pasageri transportaţi, a anunţat luni că directorul general Gheorghe Răcaru, în vârstă de 70 de ani, se retrage din funcţie, în locul său fiind numit Marius Puiu.


economica.net
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Interesanta schimbare... D-l Racaru e un aviator inrait, Marius Puiu pare un afacerist cu experienta care zboara din pasiune, cel putin asa se vede din exterior... sunt curios cum vor evolua lucrurile pentru companie, dar schimbarile probabil se vor petrece pe termen mediu si lung...
Insa ar fi interesant de aflat ce s-a intamplat acolo... o fi fost vreun conflict? Nu pare o schimbare anticipata si pregatita...
Post automatically merged:

Poate o aeronava cu o fotografie de-a d-lui Racaru ar fi potrivita in semn de multumire?
 
Last edited:
Retragerea dlui Racaru e logica, 70 de ani nu sunt o varsta la care cineva sa mai poata duce cu maxim succces in spate managementul unei companii de talia Blue Air. Sunt tare curios sa vad daca Marius Puiu va mentine compania la acelasi nivel de performanta. Urmeaza vremuri interesante pentru Blue Air.
 
Eventualele planuri de listare ale companiei fac redundanta prezenta lui Racaru. Insasi acest Marius Puiu este dupa parerea mea o solutie de tranzitie catre un nume "mult mai greu" capabil sa ofere credibilitate solida eventualilor investitori.
 
Insa ar fi interesant de aflat ce s-a intamplat acolo... o fi fost vreun conflict? Nu pare o schimbare anticipata si pregatita...

Dimpotriva, a fost o schimbare anticipata si pregatita de catva timp deja. In primavara acestui an, Marius Puiu a fost numit director operaţional in vederea acestui schimbari.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Multumesc pentru raspuns! Ma intrebam asta pentru ca a venit destul de brusc informatia dupa interviul d-lui Racaru in care nu a mentionat absolut nimic despre asta si nici nu a lasat de inteles ca ar urma un astfel de pas major. Dar el este si un mare diplomat.
 
Last edited by a moderator:
O fi având și dl.Puiu vreo adresă de mail? Să-i mai trimitem din când în când păreri și recomandări.
Pe bune, câteva chestiuni de bază pot fi îndreptate fără cel mai mare efort financiar și managerial.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Poate ar fi o idee sa stranga cineva toate ideile si sugestiile de aici din ultima vreme si sa i le trimita.

Nu stii niciodata cat de deschis spre asa ceva poate fi omul (ar putea fi in interesul lui pana la urma sa concretize repede cu idei bune).

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
 
Eu n-am prea intalnit vreun roman deschis sa accepte vreun sfat sau sugestie...
 
Exagerezi, sunt si oameni de business care sunt dispusi sa accepte sfaturi, idei si sa asculte pareri. Ar fi interesant de transmis o serie de idei, sunt convins ca ar fi primita pozitiv...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Tocmai am ajuns la Bucuresti... sunt deja in taxi. A fost super ok:
La Bacau 3 ghisee de checkin deschise, a mers foarte bine, am stat la 1A la security era un “bottleneck”, dar nu din vina lor! Erau 2 porti deschise, nimeni nu respecta regulile! Au scos o gramada de lichide din genti, iti venea sa ii omori.
Aeroportul e ok si e comod, normal, inca e nou.
Am fost 72 pax si zona de asteptare nu era aglomerata.
Au imbarcat pe 2 scari, eram imbarcati si pregatiti de imbarcare cu 20 de min inainte de ora de decolare, insa am mai asteptat niste intarziati... am plecat on time.
Am avut o surpriza placuta, 1B era blocat cu masuta ca un scaun de business.
Echipajul a fost simptic, rapid si eficient.
Din cauza turbulentelor nu au servit cafea/ceai insa au serviti biscutii italieni care au sigla BlueAir pe punga. Pe un zbor de 35 de min, cu 15 min inainte de decolare terminasera si de strans gunoiul! Si mai si zambeau!
La OTP am ajuns pe un remote stand, langa hangarul ROT. Cand au deschis usa aveam autobuzul pregatit la scara, am ajuns f repede la terminal. Am urcat sus la sosiri internationale si am sarit in primul taxi. In 5 min ajung la destinatia finala.
Multumesc BlueAir pt servicii!
Ma declar maxim de incantat!
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Hai ca nu-s asa paduret, era un taxi Cobalcescu cu care stiu ca am mai fost de o gramada de ori si chiar a fost super ok. Imi era frica de faptul ca la un moment dat nu ii mai lasa acolo, dar acum erau.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
O fi având și dl.Puiu vreo adresă de mail? Să-i mai trimitem din când în când păreri și recomandări.
Pe bune, câteva chestiuni de bază pot fi îndreptate fără cel mai mare efort financiar și managerial.

Dl Marius Puiu este conform capital unul din actionarii "oficiali" ai Blue Air de ceva vreme. El este sotul doamnei Monika Puiu care a fost directoarea NH Agropartners in Romania( distributie utilaje agricole New Holland).
Pe langa asta dumnealor se ocupau si de reprezentarea in Romania a traderului de materii prime VAIntertrading din Austria care a fost/este aripa de trading a giganticului Vostalpine di Linz Austria.
Doamna Puiu a venit in Romania dinainte de revolutie din cate stiu sau in perioada anilor 90' si a inceput aici cu tradingul de metale apoi s-a trecut mai mult pe tradingul de materii prime agricole.
Dl Puiu era administratorul unor firme de logistica din Constanta si Giurgiu daca nu ma insel care faceau parte din grupui VAIntertrading si care facilitau activitatea tradingului de cereale.

Mailurile domnului Puiu le gasiti pe situl oficial al VAIntertrading daca inca mai sunt valide( doamna Puiu nu mai este CEO din cate stiu).

VAIT – VA Intertrading Aktiengesellschaft – Transportlogistic / Port Handling
VAIT – VA Intertrading Aktiengesellschaft – Romania
 
Din câte văd nu e vorba de o sentință finală. Oricum... SENZAȚIONAL!!!!
 
Tocmai am ajuns acasa... bineinteles, am condus... horror de aglomerat tot drumul, am vazut 3 accidente urate, unul cu victime, altul in care au fost implicate 3 autoturisme si eu era sa fiu al 4-lea, am scapat ca prin urechile acului in ciuda celor din spatele meu care nu respectau distanta regulamentara... pe scurt, zborul intern merita toti banii, merita si mai bine un tur-retur in aceeasi zi si nu mai trebuia sa trimit pe altcineva inainte sa imi lase masina in Bucuresti... Riscuri mult mai mici, oboseala mai putina, stres mai mic.
 
  • 👍
Reactions: 3 users