[OTP] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
i-auzi dle :)
în 20 de zile vor repara pista 2, după terminarea lucrărilor va fi operațională în întregime! :eek:

 
relativ regulat totusi:

de ex. în iunie 10 rotatii, în iulie, august si septembrie câte 13, octombrie 7

dar asa cum am scris, sunt curse charter pentru un turoperator israelian
 
Cica pista este gata, urmeaza procedura de predare/preluare, dupa care trebuie marcata, verificata, etc.
Deci nu este gata.
 
Seamana cu intentia celor de la TGM, cand au "incurcat" PCMul, din cauza asfaltului.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Daca se pleaca de la W, iar e distractie.
Azi a fost inchisa pista, pentru cateva minute. Ciudat NOTAMul, s-a inchis la minutul 34, pentru 6 minute.


Code:
(A1857/18 NOTAMR A1853/18
Q) LRBB/QMRLC/IV/NBO/A /000/999/4434N02605E005
A) LROP B) 1806110734 C) 1806110740
E) RWY 08L/26R CLSD)
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Cursa wzz599, spre Stockholm, a plecat de pe 08L, ca si pana acum.
Fiica si ginerele meu au fost in aeronave.
 
Da, de la W, daca te uiti mai atent.
 
În urma încheierii recepției la terminarea lucrărilor pentru pista 2 (08L-26R) a aeroportului Henri Coandă, CN Aeroporturi București va demara, mâine, 13 iunie a.c. procedurile de redeschidere a acestei piste pe întreaga ei lungime. Aceste proceduri implică reconfigurarea marcajelor și balizajului, verificarea din zbor a configurației pistei și a sistemelor de radionavigație, efectuarea unei inspecții din partea Autorității Aeronautice Civile Române, iar pe perioada derulării lor întreaga pistă va fi obligatoriu închisă pentru trafic, urmând a fi redeschisă la termenul stabilit prin graficul de lucru, respectiv 20 iunie.

Redeschiderea pistei 2 pe întreaga lungime de 3500 m va permite operarea în condiții foarte bune, cu evitarea congestiilor de trafic, atât în lunile de vârf (iulie – august) cât și în condițiile dificile din lunile de iarnă. Întrucât în perioada 13-20 iunie se va opera cu o singură pistă, fapt ce va implica regularizări de trafic efectuate de EUROCONTROL și ROMATSA, este posibilă apariția unor mici întârzieri la aterizarea și decolarea unor zboruri, în special la orele de vârf. Asigurăm pasagerii că facem toate eforturile pentru minimizarea oricărui disconfort ce ar putea apărea
 
Ok, cand au inceput acum 3 ani era vorba ca se va carpi pista pe intreaga lungime, fiind inchisa esalonat pe prima treime, pe urma pe ultima treime si pe urma in intregime pentru carpeala de pe treimea din mijloc. Acum s-a carpit prima treime cu chiu cu vai si facem deschiderea cu fast a intregii piste. Celelalte doua treimi asteapta carpeala dupa o pauza de vreo 15 ani?
 
Se va opera pe pista 2, se va lucra pe această cale de rulare, ulterior se va putea interveni cu reparaţii la pista 1, pentru a se veni după aceea, în cursul anului viitor cel mai probabil, cu reparaţie capitală la pista 2.
economica 8 iun
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Wow, ce aeroport infect. Parcarea de la sosiri zici că-i direct din lumea a treia. Jeg de jeg.

Ce rău îmi pare că m-am lăsat de fumat. 😒
 
  • 👍
Reactions: 1 user