Ryanair - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
O lectie de viata spune ca nu este de ajuns sa meriti ceva, pentru a-l obţine trebuie sa fii acolo la momentul potrivit . Sau ca trenul pierdut nu se mai intoarce. Cam asa cred ca se intampla acum cu RYR in Romania. A venit prea tarziu, cand piata era deja aproape ocupata.

Initial au atacat concurentii slabi, TAROM, Blue Air, Aegean si in curand Air Berlin. Deocamdata primii nu au cedat, si bine fac, indiferent cat de mult i-ar costa acest lucru, pentru ca orice pas inapoi l-ar incuraja pe MOL sa atace si mai tare. Asa ca, cel putin pentru moment, RYR pare ca a ales sa mai reflecteze si s-a repliat pe deschiderea unor destinatii de nisa (Bristol, Palermo).

Insa parerea mea este ca, daca va dori sa scoata profit din operatiunile de pe OTP si nu va urma o strategie de a face paguba concurentei, optiunile sale de extindere pe aceasta baza in viitorul apropiat nu sunt foarte numeroase. Pentru ca, chiar daca statistic piata a crescut mult in ansamblul ei, aceasta crestere provine exact din segmentul cel mai low-yield, care nici macar pentru un ULCC nu este interesant. Totusi, cred ca sunt cateva destinatii pe care le-ar putea aborda cu succes de pe OTP, de exemplu MRS, MAN, BMX, CGN sau NRN, GOA, SVQ, chiar si BCN. Depinde ce calcule isi face MOL
 
  • 👍
Reactions: 1 users
[doublepost=1472736629,1472736538][/doublepost]Si comunicatul de presa legat de evenimentul de la TSR:


RYANAIR LANSEAZĂ ORARUL VARA 2017 TIMIȘOARA
7 NOI DESTINAȚII DE VARĂ CĂTRE BERLIN, BRUXELLES, BUCUREȘTI, DUSSELDORF, FRANKFURT, LONDRA ȘI MILANO
BAZA DIN TIMIȘOARA SE DESCHIDE ASTĂZI


Ryanair, compania aeriană Nr.1 a Europei, astăzi (1 septembrie) a lansat orarul Vara 2017 Timișoara, cu 7 rute noi, de vară, către Berlin, Bruxelles, București, Dusseldorf, Frankfurt, Londra și Milano, care vor aduce 600,000 de clienți p.a. și susține 450* locuri de muncă pentru Aeroportul Timișoara, toate pentru că Ryanair își crește traficul în Timișoara, noua baza ce se deschide astăzi.

Orarul Ryanair Vara 2017 Timișoara va aduce:

Noua bază se deschide astăzi cu o aeronavă alocată (investiție de 100m $)

· 7 noi rute de vară: Berlin (2 x săpt.), Bruxelles (3 x săpt.), București (12 x săpt.), Dusseldorf (2 x săpt),

Frankfurt (2 x săpt.), Londra STN (zilnic) & Milano BGY (5 x săpt.)

· 7 rute în total

· 33 zboruri săptămânale

· 600,000 clienți p.a.

· 450* locuri de muncă p.a.

Ryanair este alegerea ideală pentru consumatorii business și cei de agrement, care pot acum să-și rezerve zborurile din Timișoara până în octombrie 2017, alegând din cele 7 rute operate în vara 2017. Clienții trebuie să se aștepte în continuare la viitoare îmbunătățiri, parte a programului Ryanair “Always Getting Better”, care include multe alte rute noi, dezvoltări digitale, noi interioare ale aeronavelor și mai multe tarife reduse.

În Timișoara, David O’Brien, Chief Commercial Officer, Ryanair, a declarat: “Suntem bucuroși să lansăm orarul nostru pentru vara 2017 în Timișoara, care include 7 noi rute de vară către Berlin, Bruxelles, București, Dusseldorf, Frankfurt, Londra și Milano, care vor aduce peste 600,000 de clienți p.a. și susține 450 de locuri de muncă la Aeroportul Timișoara, toate pentru că noi continuăm să ne dezvoltăm operațiunile. De asemenea, suntem încântați să deschidem, astăzi, noua noastră bază din Timișoara, cu o aeronavă alocată și o investiție de 100m $, și, pentru următorii ani, așteptăm cu nerăbdare creșterea numărului rutelor operate, a traficului și turismului în regiunea Banat.Pentru a sărbători lansarea orarului Vara 2017 Timișoara și deschiderea noii noastre baze, scoatem la vânzare 100,000 de locuri din întreaga noastră rețea de rute europene, la tarife promoționale începând de la doar 4.99€, care sunt disponibile pentru rezervări până luni (5 septembrie). Pentru a nu rata această promoție extraordinară invităm clienții să viziteze www.ryanair.com/ro pentru rezervări.”
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Prima cursa de la SXF se pregateste de aterizare

64xQMvN.jpg
 
Rezervari 03.09:
TSR - OTP: 185 pax.
OTP - TSR: 186 pax.
TSR - CRL: 181 pax.
TSR - STN: 189 pax. (sold out până în 07.09 inclusiv)

L.E: Am postat in topicul gresit. Poate muta mesajul un moderator!
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 users
Mă uimește Londra. De oriunde, se pare că avioanele sunt pline. OTP - TSR se pare că performează incredibil de bine. Oare Tarom a început să aibă emoții?

Pentru 09/04 mai sunt disponibile 6 locuri.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Rezervari 03.09:
TSR - OTP: 185 pax.
OTP - TSR: 186 pax.
TSR - CRL: 181 pax.
TSR - STN: 189 pax. (sold out până în 07.09 inclusiv)

L.E: Am postat in topicul gresit. Poate muta mesajul un moderator!

Nu ai postat greșit. Ce ai pus aici nu este LF ci nr de locuri rezervate :)

LF e ocuparea efectivă a avionului. La câte promoții au fost, sunt sigur că mulți nici nu se agită să mai ajungă la aeroport. Adică rezervări așa, just for fun la 5€ :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
„Suntem într-un stadiu incipient referitor la creşterea în România. Avem trei aeroporturi, Craiova, Timişoara şi Otopeni, dar sunt cinci, şase aeroporturi cu care discutăm”, spune David O’Brien, directorul comercial al Ryanair, prezent la o conferinţă de presă la Bucureşti.

Întrebat dacă Ryanair ar putea reveni pe aeroportul din Tîrgu-Mureş, de unde a mai operat în trecut zboruri şi unde singurul competitor este Wizz Air, O’Brien spune că „totul depinde de preţuri şi competitivitate” şi că aeroportul din Tîrgu-Mureş nu concurează doar cu cele din Cluj, Sibiu, Oradea sau Craiova, ci şi cu cele din Milano sau Roma.

Ryanair discută cu alte aeroporturi româneşti pentru noi rute şi va transporta 2,5 milioane de pasageri în 2017 - Termene.ro
 
Mi-a fost confirmat ca vor ramane 3 aeronave la baza din OTP, ceea ce inseamna in mod logic ca ar trebui sa completeze urgent orarul de W16/17 cu ceva rute noi din baza spre altceva. Asa cum ati observat in tabelul urcat de @Zsolt , sunt imense gapuri in majoritatea zilelor pentru a III-a aeronava.
 
Pai cum ne-am obisnuit, rutele noi apar asa ca din neant fara surle si trambite. Asa a fost cu BRS si cu PMO cel putin.
Deci, nimic nu e exclus.
 
Poate face w cu CRA???!
Se stie ca, la CRA, se doresc zboruri spre CGN si BVA. Cu ceva timp in urma, d-l presedinte al CJ a declarat, intr-un ziar local sau la un post tv local, nu mai retin, ca a rugat companiile ce opereaza pe CRA sa se gandeasca la o varianta. Daca nu se gasesc solutii, se vor scoate , probabil, la licitatie.! Este o varianta la care , eu, ma gandesc!

Pur si simplu speculez din declaratii!! :)