Ryanair - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Poate face w cu CRA???!
Se stie ca, la CRA, se doresc zboruri spre CGN si BVA. Cu ceva timp in urma, d-l presedinte al CJ a declarat, intr-un ziar local sau la un post tv local, nu mai retin, ca a rugat companiile ce opereaza pe CRA sa se gandeasca la o varianta. Daca nu se gasesc solutii, se vor scoate , probabil, la licitatie.! Este o varianta la care , eu, ma gandesc!

Pur si simplu speculez din declaratii!! :)
RYR nu face W!
 
Perdele la geamuri?
 
  • 👍
Reactions: 2 users
cred ca ar merita un rebranding... identitatea vizuala a ryanair e oribila, de la logo la livery si restul ce tine de companie
 
Teaser-ul lor pentru astazi se pare pana acum ca a semnificat : rute noi, mariri de frecvente pe bazele existente. Pana acum : GLA, PRW, SXF. Speram ca urmeaza si OTP cu noutati.
Glasgow Intl

  • 4 new routes to Lisbon (2 wkly), Palanga (2 wkly), Valencia (2 wkly) & Zadar (2 wkly)
  • 6 new summer routes to Alicante (3 wkly), Brussels (2 wkly), Gran Canaria (1 wkly),
Lanzarote (2 wkly), Malaga (4 wkly) & Sofia (2 wkly)

  • More frequency to Berlin (6 wkly)
  • 20 routes in total
  • 1.25m customers p.a. (+150,000)
  • 900* “on-site” jobs p.a.
Glasgow Prestwick

  • New route to Barcelona Girona (2 wkly)
  • More frequency to Ibiza (4 wkly), Palma (6 wkly) & Tenerife (6 wkly)
  • 17 routes in total
  • 750,000 customers p.a. (+150,000)
  • 550* “on-site” jobs p.a.
Ryanair will continue to connect Glasgow with major business centres on high frequency, low fare services including Berlin (6 wkly), Dublin (3 daily) and London (3 daily), with better timings and lower fares, making Ryanair the ideal choice for Scottish business and leisure customers.

Ryanair’s Berlin summer 2017 schedule will deliver:  19 new summer services: Belfast (3 wkly), Budapest (daily), Bucharest (2 daily), Catania (6 wkly), Fuerteventura (2 wkly), Gran Canaria (2 wkly), Lanzarote (2 wkly), Lisbon (daily), Manchester (daily), Nis (2 wkly), Podgorica (2 wkly), Rzeszow (2 wkly), Santander (3 wkly), Seville (3 wkly), Sofia (daily), Thessaloniki (daily), Timisoara (2 wkly), Toulouse (4 wkly) & Vilnius (3 wkly)  More flights to: Glasgow (6 wkly), Malaga (4 wkly), Venice Treviso (daily)  46 routes in total  300 weekly flights (+40%)  5.4m customers p.a. (+700,000)  Over 4,000* “on-site” jobs p.a.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Damn, credeam ca prezinta noul iPhone 7. I'm sad!

PS: Cat sa ramana de o grasuta de bere :):

PiIHxGn.png


Iata si perdelele:

 
Deci, cu noul voucher poti zbura absolut gratis. Asta daca inca nu ai cont Ryanair si faci unul acum.

Grija insa, diferenta de 0.01 Euro nu se ramburseaza, conform T&C ale promotiei. :)

LE: Ce ma dispera engleza asta combinata cu romana. In Brasov e ditai banner-ul la un spa unde scrie "SPECIAL RATES". In afara de cativa, asa mai cititi cine dreq stie ce inseamna asta?

Nu puteau pune asa "Tarife mici. Simplu!"??
 
Nu am zis despre nume. Ăla e brand. Dar un slogan sigur se poate traduce.
 
De pe luchtzak.be:

sn26567 said:
Why did Michael O'Leary campaign so much against Brexit?

Consider this: the shareholders of Ryanair are at 41.7% American and 20% British. If Britain leaves the EU, a majority of shareholders are out of the EU, thus Ryanair would theoretically not be allowed to operate flights within the EU. Of course, the UK might try to find an arrangement like Norway in order to be allowed to operate intra-EU flights, but there is no guarantee that it will happen...

The analysis (in French) in La Libre Belgique is interesting:

http://www.lalibre.be/s/art/57d198b035701f2d1171d33e

Deci, cica RYR are 41,7% din actiuni detinute de americani si 20% de britanici. Daca Brexitul chiar se va intampla* si nu se schimba nimic la RYR, teoretic nu vor mai putea zbura in intra-UE :))

* [nu discutam politica - stim ca sunt multe aspecte implicate; formularea a fost anume aleasa asa din anumite motive]
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Rezervări 12.09

TSR - OTP: 185 pax.
OTP - TSR: 184 pax.
TSR - HHN: 181 pax.
TSR - STN: 189 pax. (sold out până joi inclusiv)
 
  • 👍
Reactions: 3 users
We have launched a massive One-Day Seat Sale with up to 20% off all routes for travel between October and January. Book before midnight.
14322671_1247748885256269_1201782622162695069_n.jpg
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Oare ii deranjeaza atat de mult pe cei de la RYR ca nu vin cu noi rute in toamna/iarna asta?
Pe rutele interne cam pierd teren, atat timp cat nu vin cu ceva nou. E clar ca pe IAS, CLJ si CND asteapta sa vada ce rezultate are BMS.
Loc ar mai fi si pe OMR, SUJ si BAY, care abia sunt la inceput cu rutele internationale.
Totusi, eu cred ca ar fi loc de un avion trimis la KIV sa opereze OTP si tot ce mai are potential in afara de cele operate de WZZ.
Insa cred ca RYR deblocheaza greu pietele estice, stiind cu ce pretentii vin.
 
Last edited:
Ryanair deschide cinci noi rute de la MAN din sezonul summer 2017. Insa nu si OTP. Cred o astfel de ruta chiar ar avea succes, avand in vedere traficul deja existent pe LPL si DPA, intre care s-ar intercala perfect si nici nu ar avea concurent direct. Si nu inteleg de ce nu au curajul sa abordeze aceasta ruta. Oare i-a intrat lui MOL frica in oase cand a vazut de ce concurenta s-a lovit in Romania ? :confused:
 
Problema lui MOL e ca aeroporturile din RO nu prea s-au dat pe spate odata cu venirea printisorului in RO, adica nu prea se dau discounturi grase la taxe cum sperau ei. De aia au lalait o si la OTP cu anunturile.